Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

mi se misca volanul foarte greu. Help
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Am si eu o problema de la un timp incoace.
De ceva timp observ ca se manevreaza volanul ff greoi. In tipul mersului trebuie infranta o forta foarte mare pentru manevrarea lui. Care sa fie cauza?
Am cauciucuri 155/70 R13 si jante normale http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=2291&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=volanu
Mai cauta ca mai sunt ceva remedii. Dar in principal seul de oaie e cel mai bun. Cristi, seu de oaie ca seu de oaie , dar unde gasesc eu asa ceva ca n-am pe nimeni cioban.

Auzi mi-o da putin seu d'asta nea Jiji?, ca deh el tre' sa aiba pe la oile lui?
sealview a scris:, dar unde gasesc eu asa ceva

Vezi daca nu ai venit la intalnirea nationala? Arunca o intrebare la clubul Bucuresti, poate e cineva vecin cu Jiji, a, asta, poate are cineva ceva seu de oaie. schimba bucsele de la volan, la mine scartaia volanul si le-am schimbat acum merge destul de usor ..si baga ceva seu de oaie pe acolo.
Sau poti incerca si cu slănină de porc insă rezultatul nu este asa de durabil ,fată de seu.
adrian-ar a scris:...poti incerca si cu slănină de porc...
Slanina de porc, atrage praful si in scurt timp vei avea iar necazuri.

florin q, daca ai bagat pe bucse sau pe axul volanului, vaselina sau ulei, INLOCUIESTE bucsele inainte de a-i aplica tratamentul cu SEOdirectie. Sa nu uitam nici bucsele din caseta de directie.Daca de curand le-ai schimbat cu unele noi ai mari sanse sa fie de acolo - sunt patit.
sealview a scris: dar unde gasesc eu asa ceva :

Ia legatura cu Iulicuta2000.Are in mod sigur destul ca sa te ajute cu asa ceva.Daca nu trimite-mi adresa pe pm si se rezolva. stai linistit ....asa ceva am avut si eu si s-au lasat pana la urma....Masina mea a stat ceva ani si deaia cred ca s-a intepenit.Insa cu putin LubOil si-a dat drumu si acuma mere bine.
Laurentiu a scris:
adrian-ar a scris:...poti incerca si cu slănină de porc...
Slanina de porc, atrage praful si in scurt timp vei avea iar necazuri.

Am spus ca nu e un rezultat de durată..
cristi_s a scris:http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=2291&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=volanu
Mai cauta ca mai sunt ceva remedii. Dar in principal seul de oaie e cel mai bun.

eu am auzit ca cel de berbec este mai bun http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=2291 Foloseste cu incredere vaselina cu bisulfura de molibden, Aral. E verificata pentru doritori...am ceva seu

intrebare...de ce contul lui flori_q e suspendat?
iulicuta2000 a scris:pentru doritori...am ceva seu

intrebare...de ce contul lui flori_q e suspendat?

de carev seu ai? de oaie sau berbec? bogdane...nu stiu cat conteaza daca e de oaie sau de berbece...oricum eu nu stiu de care este...danH stie (sper) lasa-ti prostiile cu leacuri babesti la masina
bogdanlascu a scris:lasa-ti prostiile cu leacuri babesti...
Sint bune si astea Bogdane, atita timp cit iti dau un plus de comfort. Puteti da va rog detalii despre inlocuirea bucselor volan?Am incercat si nu am reusit.Parca ar fi "sudate" acolo.Iar volanul se misca asa de greu...
Zalex a scris:Puteti da va rog detalii despre inlocuirea bucselor volan?Am incercat si nu am reusit.
Scosul bucselor se poate face si cu o surubelnita mecanica mai mare. Problema va apare la montaj: trebuie presa. eu le-am montat fara presa in fata magazinului de unde le-am cumparat in 15 minute . dar toata treaba a fost ca am "polizat pe asfalt " in unghi (coltul)acele bucse, de jur imprejur, pentru a putea sa se ghideze si sa apuce sa intre (aveau chiar in capat un pic de forma conica) iar apoi le-am batut inauntru cu un lemn si un ciocan mai micut asa nu cu baros de cca. 10 kg
Facam ce facem si tot la ciocan ajungem.... Pai cum altfel?Asta-i scula universala.
cvapailty a scris: apoi le-am batut inauntru cu un lemn si un ciocan mai micut...
Mai verifica din cind in cind bucsa de jos daca zici ca a intrat relativ usor. Si daca nu o verifică,cind va sari afară,va simti ca face mamaligă cu volanul...in timpul mersului... Am si eu o rugaminte.Am pus vaselina pe bucsile de volan a mers super usor dar acum la curbe tragem doi insi de volan .am fost si am cumparat bucsi dar na-m gasit seu .Daca are cineva sa-mi dea si mie putin ai multumesc mult.Astept mesaj privat daca poate sa ma ajute cineva Pai daca ai pus vaselina norlama...e normal sa se intample asa. Trebuie folosita vaselina siliconica acolo sau, cum mai zic baietii mai sus, seu de oaie (nu credeam ca o sa ma aud spunand asta)
Oricum Reluu, daca ai apucat sa le dai cu vaselina normala, sunt compromise, mai bine ca ai cumparat altele. Cu seul...parca se oferise Iulicuta mai sus.
Cowboy a scris:...seu de oaie (nu credeam ca o sa ma aud spunand asta)
De ce mai Ii simti mirosul Am facut rost si de seu si mersi oricum de sfaturi Vezi ce se intimpla daca intrebi?Gasesti ceea ce cauti.
Laurentiu a scris:De ce mai Ii simti mirosul

Laurentiu,,incep sa simt mirosul avantajului mai ales dupa ce mi-am pus rotile astea mari Laurentiu am verificat bucsa de jos la volan si e in regula. de intrat nu a intrat ff.usor, dar cumva cumva.... apropo de uns bucsele de la volan, eu am folosit vaselina grafitata si sincer nu am nici cea mai mica problema de atata vreme. acum nu stiu cum se va comporta peste un an dar deocamdata e ok.
cvapailty a scris:...nu stiu cum se va comporta peste un an dar deocamdata e ok.
Avem rabdare sa ne spui . Laurentiu, cu amabilitatea lui Iulicuta, azi am primit prima livrare de seu (marfa de contrabanda). Am sigilat-o constiincios in cateva straturi de punga Si eu cind l-am intrebat pe Iulicuta la Obirsia Lotrului:mai vrei,ca am destula?El a zis:no ca ajunge cit mi-ai dat.Vezi Iulicuta daca mai luai? Dane, adevarul e ca meriti niste beri. Iulicuta mi-a spus ca din amabilitatea ta a intrat in posesia lubrifiantului minune ...Hm...oare o merge folosit asta si in alte aplicatii Sherifule nu stiu.Dar ma sa incerc.Sa vad ce iese.
Cowboy a scris:...oare o merge folosit asta si in alte aplicatii
Iti garantez ca merge dar, sa nu te gindesti la prostii .
O sa fac tot posibilul, desi nu garantez ca tine
De pastrat cum se pastreaza mama tuturor grasimilor asta? In frigider, in congelator, la temperatura camerei?
Cowboy a scris:De pastrat cum se pastreaza mama tuturor grasimilor asta? In frigider, in congelator, la temperatura camerei?
Intr-o cutie cu capac filetat si in frigider. Si pus o eticheta pe cutie .... sa nu cumva sa o scoti din greseala pentru masa
Laurentiu a scris:Intr-o cutie cu capac filetat si in frigider.

Asta clar!!!
Bre, eu voi stii ce e acolo, deci eticheta nu-i pun, mai ales ca am un frate mai gurmand si mai curios de felul lui
bogdanlascu a scris:lasa-ti prostiile cu leacuri babesti la masina

Daca ai alta solutie, zi-ne si noua ca suntem interesati ! Bre, am dat azi cu lubrifiantul minune. Intr-adevar, se misca mai gratios volanul Insa: in punguta seul nu prea mirosea, insa cand l-am luat si am inceput sa ung cu el e acolo... s-a intensificat mireasma Per ansamblu a meritat "efortul", restul se rezolva cu ambipur.
Cowboy a scris:Bre, am dat azi cu lubrifiantul minune.... s-a intensificat mireasma
In curind, nu va mai mirosi sau, te vei obisnui cu el .

Sa ne spui si cit timp te tine "tratamentul". Multi l-au ignorat dar si mai multi il folosesc . Nu stiu acum cat de bine am dat eu cu el pt. ca se afla in stare solida. Am razuit de pe bucata aia putin cate putin si am uns pe ax si bucse dar cu o cantitate destul de mica. E nevoie de mai mult?
Cowboy a scris:...se afla in stare solida. Am razuit de pe bucata aia putin cate putin si am uns pe ax si bucse dar cu o cantitate destul de mica.
Se vede ca de frica mirosului , l-ai tinut in congelator. Era sufucient sa razi o aschie, si s-o tii putin in mina. Lubrifiantul ar fi devenit o stare lichida in scurt timp. Ungerea se face atit pe axul volanului cit si pe interiorul celor doua bucse. Nu se pune in cantitati industriale. Pana la urma asa am facut, dar nu mai iesea mirosul de pe mana. M-am spalat de 3 ori cu detergent si degeaba . Astazi masina a stat in soare si ma asteptam sa miroasa la greu cand m-am urcat in ea. Surpriza, nu mirosea deloc. Orcicum directia merge muuuuult mai frumos. Merci!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum