Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 5-a Intalnirea Nationala - ZUGRENI [23-29 iulie 2007]
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 31, 32, 33  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
LuckyMan a scris:deci...tot in zona vatra dornei..n-ar fi rau..dar de ce nu vreti langa slanic moldova?

P Pai...mda..interesant aspectul..dar acest detaliu precum locul de campare..nu ma streseaza atat de tare...atata timp cat urca masina unde trebuie sa ajunga..imi e de ajuns..caci..eu am hotel de mii de stele.. E Vreti noutati?Da?Bine.Atunci aflati ca simbata asta,daca tine vremea cu mine si cu Laurentiu,vom face o mica excursie in zona Zugreni sa aflam ce si cum.Dupa aia intru si eu in reparatii ca am mare nevoie de asa ceva.
DanH a scris:Dupa aia intru si eu in reparatii ca am mare nevoie de asa ceva.

Ai bre ca nu pareai prea deteriorat anu trecut, esti inca tanar.
Daca plecati la Zugreni nu uitati sa luati la voi protectie. Sa aveti ce pune pe delcou daca se intampla sa dea vreo ploaie mai naspa. Bine mai..fie si zugreni..gata capitulez...fie unde vreti voi..numai sa fie.. LuckyMan stai un pic.Locatia nu e batuta in cuie.Vedem ce gasim acolo.Adica conditii..Sa vedem mai intai pozele si apoi tregem o concluzie.
Motane,nu la exterior am nevoie de reparatii,ci la interior.Dar sunt simple.
LuckyMan a scris:Deci...are cineva o harta exacta unde e zugreni asta..ca...autoroute n-a auzit de el..si..ma tot chinui..

"Zgureni" pe harta mea (1:250 000) apar cu denumirea "Cheile Bistritei (Zgurenilor)", iar pe harta apare inclusiv "Cabana Zgureni" - pe langa DN 17B langa localitatile Chiril si Cojoci.

Ca orientare, Cheile Zgurenilor sunt imediat sub Rarau, care e sub Campulung Moldovenesc

De-abia astept sa ne spuneti ce si cum... drum bun si vreme frumoasa, Laur si Dan ! Maine pe la ora 16.00 ma duc sa discut ultimele detalii cu Laurentiu.Simbata plecam in calatoria de spionaj. Va asteptam cu vesti si poze Suntem siguri ca ne veti oferi detali asa , ca la carte. Drum bun atunci cand plecati si sa aveti grija de voi pe acolo. Domnilor cred ca ar fi interesante cateva detalii si despre flora si fauna zonei. Adica ierburi si pasarele domle?
Mara Ion a scris:Domnilor cred ca ar fi interesante cateva detalii si despre flora si fauna zonei.

Ei bine chiar asta nu cred ca am sa o fac.Daca tot folosesti calculatoru poti cauta si astfel de informatii pe internet. Poate voia omu' sa afle ce l-ar putea musca de dos cand o sa se duca in spatele pomilor sa se... Doamne iarta-ma. Sau in ce specie de urzica ar putea face asta. Qaz are dreptate. poate e cineva alergic la vreo planta. sau poate ii e frica de serpi si alte taratoare. sa stie omul ce masuri sa isi ia. preventiv ca nu se stie niciodata. Flora si fauna sunt cele mai importante elemente ale naturii care trebuiesc ocrotite cu sfintenie.
Mara Ion a scris:Flora si fauna ... trebuiesc ocrotite cu sfintenie.
Sint altii mai mari care nu respecta ceea ce trebuie ocrotit. Noi, muritorii de rind, avem grija sa lasam si altora posibilitatea sa admire ce a mai scapat de tavalugul shefiei. Bun.Deci Laurentiu ne ocupam si de cautarea de tot felul de carcalaci,crocobauri,examinam cu atentie toti buliharii,cacadirii etc,etc,etc,Le pozam si le punem aici ca sa le admire unii indivizi care nu au altceva mai bun de facut.
DanH a scris:Laurentiu ne ocupam si de cautarea de tot felul de ...ca sa le admire unii indivizi care nu au altceva mai bun de facut.
Facem Dane si asta. Sa nu spuna lumea ca moldovenii sint baieti rai, numai sa ne ajunga FILMUL si sa ne permita imageshack-ul sa le postam pe toate .
Mara Ion a scris:Domnilor cred ca ar fi interesante cateva detalii si despre flora si fauna zonei.

Domnule in Romania ai mai fost la munte pana acum ? In noaptea asta voi incerca sa pun poze cu cabana ZUGRENI.
Cabana este mare, are doua corpuri cu etaj, camere de 2 locuri, 4 si 6 paturi.

Pt rezervari locuri, va puteti adresa d-nei Cristiana Cazacu la telefon: 0742.047.777.
Cei interesati, sint rugati a lua legatura cu persoana mai sus mentionata pt a face rezervarile si pt a afla tariful de cazare.

Pt corturi, anul trecut taxa pe noapte a fost de 50.000 lei / masina (asigurare paza) si 50.000 lei / cort. Nu s-a putut lua legatura cu patronul pt a afla mai multe detalii asupra preturilor practicate deoarece nu se afla in acel moment la cabana.

P.S. Pt cei ce vor veni pe ruta Bacau - Bicaz (baraj) - Poiana Largului (Coada Lacului), intre Bicaz baraj si Poiana Largului, sa se circule cu mare atentie. Drumul prezinta denivelari nesemnalizate. Atentionarea este pt vitezomani si pt cei cu masinile "lasate".
P.P.S. Revin mai tirziu cu poze. Bun.Si acuma la subiect.Dupa cum am promis am fost in misiune de cercetare informare in zona.Ce am descoperit?O zona frumoasa.Loc de campare cit incape.La cabana Zugreni se ajunge dupa ce se traverseaza un pod.Bineinteles ca Laurentiu m-a lasat pe mine sa trec primul cu masina bineinteles ca sa fie sigur ca tine podul.Deci,dupa ce se trece podul se inainteaza cam 50 metri iar apoi pe stinga se poate ajunge foarte usor la locul de campare.Esta linga apa.Nu sunt posibilitati de a fi luati pe sus de apa.Cum s-a precizat e pe o insula.Sunt ceva lucrari hidrotehnice facute tocmai pt a se evita asa ceva.De altfel ne-am interesat la personalu de acolo de asa ceva.Pt cei care vor veni cu copii sunt posibilitati de cazare in camere comune cit si in camere mai mici.Aici va va da precizari mai exacte Laurentiu.Pt cei care vor sta la cort sa nu isi faca probleme.Exista paza asigurata non stop,din cite am inteles eu.Mai fac citeva precizari:pt cei cu masinile lasate sa nu isi faca probleme cu accesul la locul de campare.
IMPORTANT.Pt cei care vin din sud pe ruta Bacau-Piatra-Neant dupa ce treceti de barajul lacului de acumulare al hidocentralei pe DN 15 pe malul sting al lacului aveti grija ca drumul prezinta multe denivelari care din pacate nu sunt semnalizate prin indicatoare.Acma in legatura cu posibilitatea de a face cumparaturi in zona.Foarte aproape cam la maximum 3-4 kilometri in satul Chiril sau mai in sus spre Vatra-Dornei sunt destule magazine alimentare in sate.In ceea ce priveste apa.Este la cabana.Dreamer si Kosson.Pregatiti-va tata.E tare misto.
Gabii,ia-ti sculele de pescuit.Ai ce face.Poze cit si alte detalii va mai pune aici Laurentiu.Tot in legatura cu cazarea la cabana mai trebuie sa mai facem un mic drum eu si Laurentiu pt a mai discuta niste detalii.Cred ca asta o sa o facem chiar maine dupa intilnire. De la Poiana Largului, intersectia celor 3 drumuri (Bicaz - Tg. Neamt - V. Dornei) si drumul comun pt cei ce vin din tara, drumul este OK chiar si dupa trecerea unei ierni. Drum cu o singura banda pe sens si numeroase serpentine.
Cabana ZUGRENI se afla la 20 km de V. Dornei.

Cind intilniti aceasta borna km, asteptati-va ca in scurt timp sa frinati si sa faceti stinga pt a intra pe insula ZUGRENI:

Cei cu corturile se pot opri aici pt amenajarea si gasirea locului locului:

Pt cei care doresc cazare la cabana, aveti tot comfortul - incalzire centrala cu lemne:

Pt corturi, s-a gasit platoul:

Peisaj frumos pe Valea Bistritei la inceput de primavara:

Pt FOMISTI, sint doua gratare industriale asa ca, ii rog sa nu-si faca probleme dar, e bine sa avem si gratare personale . Lemne, carbuni si grasime sa fie:

Terasa si "bar in aer liber":

Intersectia Bicaz - Tg. Neamt - Vatra Dornei (Poiana Largului):

Deviza pt MANELISTI :

Paznici de noapte:
salutare!

foarte frumoase imagini..eu sunt pentru!
Trebuie sunat la doamna numai ptr camere la cabana sau si pentru loc de campare? Doar pt rezervare camere.Si in cazul in care puteti sa sunati de pa acuma ar fi cel mai bine din cauza ca personalul de la receptie ne-a informat ca in perioada respectiva sunt aglomerati ca e sezon,iar la spatiile de cazare se fac rezervari din timp ca tot in acea perioada sunt si banchte de treminare liceu,facultati etc.Pt campare la cort nu e nevoie. Bravo bre, frumoase locuri, asa da! Poiana Largului - Brosteni = 34 km; Brosteni - Zugreni 35 km. De la Poiana Largului pina la Zugreni = 69 km.

Pt cei din Iasi, pe traseul Iasi - Pascani - Motca - Tg. Neamt - Poiana Largului - Brosteni - Zugreni, sint in total 223 km.

Am facut 139 de poze dar n-am reusit sa le pun aici pe toate. Am facut doar o selectie a lor si am eliminat dublurile.

P.S. Pt cei cu cazare la cort, singurul inconvenient este gruplul sanitar care se pare ca va fi in aer liber si imprejurimi. Cabana este inca in amenajare. Poate vom avea noroc si de un grup sanitar pina la intilnire. Vezi ca ai de pus undeva niste poze.Stii tu care.
DanH a scris:Vezi ca ai de pus undeva niste poze.
Am pus-o Dane dar, e pe fond inchis si nu se prea observa .
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=110157#110157

P.S. Acum voi veti stabili, dar URGENT, daca sinteti de acord cu locatia sau nu. Repezeala deciziei e necesara pt cei ce doresc cazare la cabana.

Voi mai reveni cu informatii suplimentare dupa ce voi citi pliantele cabanei (nu am mai avut timp si de acestea). Tarife de cazare la camer Imi place,sunt pentru Marfa pozele...multam` pentru efortul depus in cercetare
Si daca nu este buda, exista lopatica din dotare... . Da` dusuri sunt pentru cei de la cort ? sau trebuie sa venim cu stropitorile ?
Cam mari preturile la cazare.
Se pare ca si loc pentru intins corturi este suficient,(o sa il bomban pe colegul meu care ma dezinformat! si mai sta si in zona...)... eu 99% o sa vin cu toata gasca (1% este neprevazitul ce poate sa apara si sa nu pot lua concediu) Imi place...pentru..dar o singura intrebare..pot sa vin cu masina si sa stau acolo sa dorm in ea ..si sa nu platesc ?!
baltazar2003 a scris:Si daca nu este buda, exista lopatica din dotare... . Da` dusuri sunt pentru cei de la cort ? sau trebuie sa venim cu stropitorile ?

Oricum, nu uita
baltazar2003 a scris:Marfa pozele...multam`
Am fost, am vazut, am fotografiat, ne-am intors si v-am prezentat .
Va place, bine; nu va place, asteptam si alte locatii.

Alte date din pliant:
34 camere duble cu grup sanitar; 12 camere duble cu 4 locuri cu grupuri sanitare comune (pe hol); sala restaurant cu 150 locuri; sala conferinte cu 80 locuri; bar, mese de biliard, sala masj, sala fitnes + plimbari cu ATV.

LuckyMan a scris:o singura intrebare..pot sa vin cu masina si sa stau acolo sa dorm in ea ..si sa nu platesc ?!
Poti sa faci cum doresti iar daca nu intinzi cortul, platesti numai pt masina . Este super baieti . Mie unul imi place mult, iar la vara va fi si mai frumos : verdeata , pasarele.... .
Buna treaba , ati facut L+D. Zona este excelenta ! Sunt pentru !
Multumim foarte mult pentru cercetarea zonei, poze si explicatii detaliate. Si citeva fotografii facute pe barajul Bicaz:

foarte frumoasa zona...
daca sunt grupuri sanitare pe hol cred ca e rezolvata treaba... Herr Kosson.Nu vrei sa dai nici un semn de viata.Ai?Nu aud.!!!!!!!!!!!!!Daca nu vii ai incurcat-o cu mine,de altfel si Dreamer.Nu mai zic de Pupa,Iulicuta,Corbu.
Crisyi_s fii atent:daca vrei probe de raliu ai in apropiere un drum forestier care din cite am vazut eu e pietruit.Deci..........stii tu ce ai de facut pe acolo.A si sa nu ai uit pe ceilalti,veniti.
Maidanezule ma mai primesti pe post de marinar?Ai unde naviga.Problema e ca e apa de munte si vijelioasa . mda am vazut .. cu panze nu prea merge...facem rafting
cati km sunt pan' la bicaz?...lacu' evident ceva zone de zbor?
sau ma tine-ti legat de gratar?
maidanezu a scris:mda am vazut .. cu panze nu prea merge...facem rafting
Daca trec plutele pe acolo, cred ca ai si tu loc cu barcuta buna seara...mi s-a parut ca m-a chemat danH...probleme gogule?
imi place locatia...sa vad ce spune si copilotul meu dar sigur o sa fie incantata
cum necum fac pe dracu in 4 si apar pe acolo...sper sa nu fie in acelasi timp cu bancheristii Maidanezule rafting se poate face dar e nam nasol ca mie sa nu strici nava.Nu de alta dar poate e rece apa si............
Da Iulicuta.Te astept.Vino si cu copilotul.In mod sigur o sa ai placa.
iulicuta2000 a scris:...sper sa nu fie in acelasi timp cu bancheristii
Acelasi lucru speram si noi . bRE MI IMI PLACE SI ABIA ASTEPT SA VIN . n-am mai fost in Moldova de 7 ani si chiar vreau locurile arata super. In zona la Bicaz mi-am facut concediul anul trecut, mi-a placut mult de tot. Revin si anul asta Pai se poate bre Dane, sa lipsesc? Mai ales ca te-ai interesat si de drumul pentru noi, astia cu "genunchii" mai batrani si coborati Cu cine mai aduci matale vipere in busteni, daca nu cu gasca vesela?
Locatia pare foarte frumoasa, sunt de acord, ramane de vazut daca vin singur sau cu copiloata
Cu tot respectul si ne vedem in curand copiloata e numa a mea voi restu o sa aveti pasageri da?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 31, 32, 33  Următoare
Pagina 10 din 33
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum