Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

dacia 170..facatura

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
http://www.youtube.com/watch?v=NT-MIx-xcG4

http://www.youtube.com/watch?v=NT-MIx-xcG4
Daca te uiti atent la contorul de kilometraj in doar 2 km au ajuns la 165 km/h.IMPOSIBIL. cred ca era suspendata..eu nu as fi avut curaj...sareau rotile in sus..la a mea la 50 deja trepideaza tot(cu roata suspendata) Crede si nu cerceta

eu cred ca îi dădea la masina de găurit!!!!
adrian-ar a scris:

eu cred ca îi dădea la masina de găurit!!!!

Asta in mod sigur. Ala nu suna a motor de dracie, nici daca ma bati E facatura ... ala nu e motor de dacie, poate sa-i schimbe tot sistemul de evacuare si tot nu suna asa .... Ca nu este dacie e una dar kilometrajul nu mere corect nici in 1000 de ani. Am impresia că cineva vrea sa bage hîra intre noi.... [quote="adrian-ar"]Am impresia că cineva vrea sa bage hîra intre noi.... [/quote]

ai impresia bine Da si eu m-am gandit la acelasi lucru. cred ca e dar o ambitie ... ca si Dacia poate prinde o viteza asemanatoare Olltcit-ului tot oltcit am si eu a incercat cineva sa ajunga cu o Dacia la 165 km/h (exceptand Solenza si Logan)? din cate stiu eu cu o Dacia care are maxim 180 km/h pe bord, este imposibil sa ajungi la 165 km/h in mers, fara sa ai nici un fel de modificare la motor... dacia berlina cu motor 1.4 si cutie in 5 atinge maxim 150 pe bord si asta daca e in stare perfecta Addy05, eu am prin cu a mea in vremurile ei bune 155km/h ... dar e sinucidere curata la viteza aia
Dreamer a scris:Addy05, eu am prin cu a mea in vremurile ei bune 155km/h ...

Atunci cand te aduceam tractat cu RM-ul ? Atunci aveam 165km/h mey, nu 155km/h. De ce nu zici si ca "vremurile bune" erau atunci cand aveai niste reglaje la carb mai spre consum maricel, asa spre 20 in oras Adevarat ... imi lua 20% in oras .... dar alerga ... acum am revenit la normal
Dreamer a scris:Adevarat ... imi lua 20% in oras .... dar alerga ... acum am revenit la normal

Ai din intamplare vreo statie de benzina prin casa si noi nu stim?
ca presupun ca iti cam golea buzunarele la consumul asta..
Dreamer a scris:Adevarat ... imi lua 20% in oras .... dar alerga ... acum am revenit la normal

stai putin, ca nu inteleg
din cate stiu eu carbul de dacie nu se poate "manarii" sa alerge mai tare masina

sau ma insel?
addy05 a scris:
din cate stiu eu carbul de dacie nu se poate "manarii" sa alerge mai tare masina

Atata timp cat ai jicloare si nivel la plutitor, se poate orice. ai putea sa imi spui si ce,mai exact? Pai nivel mai mic la plutitor, pe la 5mm, in primul rand. Apoi daca ai motor de 1.3 pus jicloare de 1.4. O idee vazuta la un amic de-al meu a fost aia de a monta carb de Nova, cu galerie de admisie de Dacie cu injectie monopunct. Merge la fix. Carbul reglat pentru puter, masina coinsuma 25-30 %in oras.
cristi_s a scris:. Carbul reglat pentru puter, masina coinsuma 25-30 %in oras.

sincer, nu am auzit niciodata de un asemenea consum la o Dacia, chiar si cu un carburator de 1.4. Eu am pe Dacia motor de 1.4, si carburator de 1.3 cu nivelul la 7 mm si nu sare de 8 l in oras... imposibil 30%...poate cu un carburator de nova 1.6 (dublucorp) dereglat (mintal) .. da' dereglat rau !

am inteles ca astea dubluC se por regla pentru putere mai usor..dar sa iti consume 30%sincer nu cred ca se poate
cristi_s a scris: monta carb de Nova

Colegul asta al meu participa la raliuri in campionatul judetean de amatori. Avea o gramada de modificari la motor si consumul de 30% nu e mare cand mergi cu pedala in podea si cu reglaje care nu tin cont de consum. presupun ca are modificate si planetarele, directia, daca merge la un astfel de concurs...
Claudiu_dht a scris:presupun ca are modificate si planetarele, directia, daca merge la un astfel de concurs...

Din cate stiu eu nu avea planetarele modificate, dar le cam schimba destul de des. Fiind vorba de competitii pentru amatori, nu te gandi ca era cine stie ce modificata si pregatita de curse. Era pur si simplu o dacie modificata la motor si suspensie. Atat. Se modifica nivelul plutitorului, cum am motor de 1,4 am marit toate gaurile din jigloare, am umblat la evacuare si aprindere ... si am obtinut un consum imens, masina fiind nou, tragea foarte bine, nu aveam ce discuta la liniute cu cielo, am incercat cu nubira si am iesit la fel, am mai incercat si cu un golf 3 disel, in tr 1 si 2 am mers la fel, dar de la a 3-a, nu am mai avut ce face. Se pot face multe din motorul de Dacie, dar am ajuns la concluzia ca nu se merita. mai bine un consum redus si mai lenesa, ca tot acolo ajung, mai tarziu, dar tot acolo ajung. pai daca maresti jigloarele nu mergi cu amestec prea bogat? (deci nu optim? )

cati iti consuma cand aveai asa ? Se umbla si ce la aer pt ca e mai mult carburant, imi consuma undeva la 20 in oras, ... enorm
Claudiu_dht a scris:a incercat cineva sa ajunga cu o Dacia la 165 km/h (exceptand Solenza si Logan)

Desi am Oltcit...trebuie sa recunosc ca am un prieten care a dat 200 de la Solenza noua de 1 an...si chestia asta a facut-o in fata mea ...a fost destul de amazing... Eu am fost cu a mea cu 155 km/h, cand aveam cam 3 ani masina .... am o berlina ... iti da senzatii tari la viteza aia
LuckyMan a scris:
Claudiu_dht a scris:a incercat cineva sa ajunga cu o Dacia la 165 km/h (exceptand Solenza si Logan)

Desi am Oltcit...trebuie sa recunosc ca am un prieten care a dat 200 de la Solenza noua de 1 an...si chestia asta a facut-o in fata mea ...a fost destul de amazing...

exceptind solnița..si cum dracu sa îi dea 200 cind are ceas pină la 180 (daca nu ma insel)...170 a prins si nașu pe A2 asta vara.... Solentza are pana la 220 pe bord si prinde 200 testat si verificat prinde super nova 200 cu modificari binenteles chip filtru si evacuare da prinde patetic..lasand faptu' ca s-a dus acul (shi atat, ca mashina in sine nu cred) pana la 165, ceea ce in privintza daciei 1300 sfideaza legile fizicii shi ale bunului-simtz, s-a dus shi intr-un timp exagerat de scurt..singuru' care cred ca ar putea sa faca treaba pe bune asta ar fi SGM-ul, iar el nu are ceasuri ca ala.
adrian-ar a scris:
LuckyMan a scris:

Desi am Oltcit...trebuie sa recunosc ca am un prieten care a dat 200 de la Solenza noua de 1 an...si chestia asta a facut-o in fata mea ...a fost destul de amazing...

exceptind solnița..si cum dracu sa îi dea 200 cind are ceas pină la 180 (daca nu ma insel)...170 a prins si nașu pe A2 asta vara....

...si acum citeva zile ,cind daduram o fuga pina la vecini....misto senzatie.... Cum sa ajunga ma srn la 200?poate la vale sau tractata de avion!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum