Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

OLTCIT 11R - BC 03 JVZ

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
A mea e un OLTCIT 11R luat de taicamiu direct de la fabrica prin aprilie 91.Are acu cam 83000 de km.

Acu vreo 2 ani (parca >) mi l-a incredintat.
Arata jalnic dupa ce a stat in fata blocului vreo 2-3 luni.(Avea probleme cu motoru' (ulei manca de mama focului(garnituri si semeringuri varza).
Ok , a schimbat motoru, cu care am mers aproximativ 1000KM(dar s-a nimerit cam naspa ,dupa ce se incalzea nu avea presiune la ulei, iar cand vroiai sa shimbi treptele avea tendinta de a muri, relantui aproape canci,consum uluitor de mare (de ferrari) > 22%,ce mai naspa tare treaba.Cu tot cu carburator reglat la Carfil la Brasov avea relantiu bun dar tot consuma mult si tot tendintele alea le avea, plus ca se inneca al draqului de mult.Ulei i-am pus su de ala Shell Hellix si tot nu avea presiune.(se aprindea becu pana aproape de 3000rpm)
Vopsita, tinichijita si antifonata prin Septembrie anu trecut ( Dar mie nu-mi place cum a iesit vopseaua, are ceva luciu dar incele sa se decojeasca,(o fi fost volsea pt lemn )

Apropos Bogdane ce poate sa aiba motoru ala , ca l-am luat gata facut(RK) cu factura de la serviceul unde a fost RK (cica).(inca il mai am pe ele in garaja la bunicamea)

Buuun, prin aprilie anu asta s-a gaindit taicamiu sa RK motoru original de pe el. A schimbat toate semeringurile si garniturile, tot ce se putea face fara sa desfaca tot motoru.
Prin mai l-am pus pe masina pe asta original si toate au revenit la normal.
Am luat baterie noua .
Am pus Duralube in motor.(se cunoaste foarte bine - parca e alta masina, demaraje foarte bune ,consumul a scazut simtitor(consumul scazut nu cred ca e de la duralube , motoru asta era mai bun cred, masina se aude parca mai frumos, presiune la ulei am si la 500rpm poarte chiar si mai jos) .
Dupa ce am pus motoru (de fapt taicamiu l-a lus impreuna cu un preden de-al lui), am luat baterie noua (ca Ciclonu se in vechise si nu mai statea incarcata decat maxim o saptamana) tot Rombat Ciclon de 55A .
Ulei 15w40 PRISTA(e ceva de capul uleiului asta??)
I-am luat set de fibra de sticla (set de ala nou cu niste intake-uri mari) de la faberplast (4000000 cu tot cu transport de la Braiova la Bacau) pe care l-am montat singur(mi le-a vopsit la culoare un prietem si au iesit mai bine vopsite( luciu tata) decat masina ).Beton masina , ce mai...
De interior inca nu m-am apucat inca , dar pana la iarna mai e.

Bogdane, Daca modific de exemblu toba de esapament finala asa iasa drept in spate (in loc sa fie oblica ca la toate olciturile stock)pierd ceva putere ?? sau o sa sie consumul mai mare??(adice in loc sa fie esita oblic eu fac un cot rotund sa iasa dept in prin spoileru din spate(printr-o gaura in plasa. Mi-a dat un preten care are un Opel vectra un varf de teava de inox borla (s-a schimbat toba ruginita si nu l-a mai pus la loc)si vreau sa-l pun, ca arata beton.

Cauciuce aproape noi (pe fata) si niste capace (care le-am cumparat acu un an jumate, si au stat in ambalaju original).

Daca de exemplu imi pun niste jante OZ AGYL se poate lua politia de mine???

Si cam atat despre masina mea.(ooff cat am asteptat sa mi se activeze contu de pe forum sa va intreb si eu cate ceva.... ) FAINA MASINA
sa o stapanesti sanattos
cu cat o ti mai din scurt cu atat mai bine
a meritat efortul
bafta multa din cate stiu eu...deja are un alt oltcit
valib a scris:din cate stiu eu...deja are un alt oltcit

Da asa e ...din pacate saracu Gigel nu mai exista decat in acte...
si asta din cauza unei doamne cu un bmw seria 7 care mi-a taiat calea ..
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum