Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

abs ?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
acum vreo cateva zile m-am pomenit la o frana ca-mi dardaie ca si cum ar avea abs , dar doar la prima frana. dupa i-a trecut. azi la plecarea din fata blocului la fel , dar tot asa doar la prima frana , si iar i-a trecut.
ce naiba mi-a pus cineva abs si nu stiu eu ? asa face atunci cand discul de frana e ud/umed Am patit-o si eu. La mine nu era aerisit cum trebuie. la fel face si cand discurile "bat" tremura picioru pe peda de zici ca nu-i adevarat pai daca au bataie ar trebui sa bata mereu. aerisite sunt, iar ude, de unde ca a stat o zi in fata blocului condens format de la aerul rece de afara, si discurile de frana calde/fierbinti Hmmm... condens se formeaza cand situatia e inversa, adica discurile foarte reci si afara cald si foarte umed. Sa nu fie un pistonas usor intepenit. Eu zic ca e de la condens.La fel imi face si mie, numai la primele 2-3 franari.Apoi nu mai are nimic.
Cu toate ca nu inteleg de ce tremura asa daca sunt discurile umede... subscriu, condensul se face pe un material rece bagat la caldura fenomenul de 'abs' apare si dupa ce ai trecut printr-o balta, iar discurile de frana s-au udat. nu am trecut prin nici o balta mi s-a manifestai la 50 de metri de la plecrea de pe loc di fata blocului pana la colt unde am stop si gata dupa aia nu Vezi ca la fel se comporta in cazul in care se slabeste ceva: o planetara, un etrier, axul superior de la amortizor, uzura bucselor de la bascula! verifica-le si vezi dupa aceea! daca ar fii asa ceva ar face tot timpul...tot pe umezeala discului merg si eu....motorul se incalzeste iar pe discuri se face o bruma de transpiratie...ca sa zic asa...
adrian-ar a scris:tot pe umezeala discului merg si eu....motorul se incalzeste iar pe discuri se face o bruma de transpiratie...
In cazul asta, ar trebui sa se intimple la fel la toate oltcit-urile.
Cauza, cred ca trebuie cautata in alta parte - sa se mai faca o aerisire completa a instalatiei. eu cred ca oxideaza superficial discurile...si se face putin condens si pe placute..iar la prima franare se curata acel strat
BANDITU a scris:Vezi ca la fel se comporta in cazul in care se slabeste ceva: o planetara, un etrier, axul superior de la amortizor, uzura bucselor de la bascula! verifica-le si vezi dupa aceea!

da da asa e, daca ti se slabesc suruburile de la planetara (la cutie) asa iti face
iulicuta2000 a scris:eu cred ca oxideaza superficial discurile...si se face putin condens si pe placute..iar la prima franare se curata acel strat

la asta ma referam si eu...dar tirziu in noapte nu prea am mai gasit cuvintele...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum