Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

DISCURI DE FR. SPATE LA TRS OLTENA

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am marea rugaminte catre domniile voastre daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarele informatii.
-daca se pot monta alte disc fr. pe spate la TRS +etrierul(de alt tip )
-daca farurile pot fi schimbate cu unele ....de alt tip m-ai performante,bineinteles cu mici modificari.(citroen visa ?)
Cu multe multumiri...matmdm. nu prea cred sa gasesti alte discuri de frana spate + etrieri care sa se potriveasca pe oltcit.
dar de ce vrei sa le schimbi? plus ca schimbarea lor va insemana multa munca inutila + tot felul de adaptari pe care nu poti fi sigur la viteze mari. parerea mea este sa lasi sistemul de franare asa cum este. doar sa il ai bine pus la punct. mai ales ca spatele nu lucreaza la capacitati maxime,decat atunci cand ai masina incarcata. pe partea de frana oltcitul sta prea bine. ai etrierii spate bine proportionati si franeaza exceptional. multe alte masini viseaza la sistemul de franare care il are oltcitul pe spate. Farurile de Citroen Visa nu vad de ce le vezi mai performante! Au fost proiectate ca cele de Oltcit, numai ca partea dinpre masca are alta forma... in rest e la fel!
Cosmin are dreptate pt franare! am pus disc de fr. noi si dupa o perioada ...acestea s-au deformat de la frinari ....la viteza mica lovesc in placuta de fr.si qacel zgomot devine deranjant.In schimb eu intrebam de un sist. m-ai performant inclusiv legat de faruri
matmdm a scris: ...acestea s-au deformat de la frinari ....

Da pe naiba. de ce crezi ca as avea chef de glume ?
Ma gandeam sa inlocuesc discurile ....din nou ca acele care sunt acu .... nu cred ca s-au deformat discurile de frana, cel putin nu la o utilizare normala, sau sportiva (poate la una super sportiva, sau cu etrierii infranati la greu).

Zgomotul care te deranjeaza pe tine la viteze mici, cred ca e cel al placutelor de frana de proasta calitate. E de fapt un scartzait enervant. Asa e? In acest caz, un set de placute de calitate(nu alea la 30ron/set din magazin) va rezolva problema. vali..daca discurile sunt facute dintr-un material slab calitativ se ovalizeaza foarte usor...mai ales in sezonul asta cind sunt balti peste tot.. m-ia luat ceva timp sa gasesc sursa ...zgomot.
nu este scartz ci un zgomot ca atunci cand ai lovi cu un( ciocanel)in ceva metalic.ritmul e in functie de vit. de deplare.peste 30 km/h nu se mai distinge.
am demontat roata pe spate,invirtita cu mana am descop. si buba.disc descentrat,la o turatie lovea in placuta dinspre ext. Deci merge incet tzacane m-ai putin ,m-ai repede...
calci f.f putin frana dispare tzacanit semn ca placuta nu se m-ai loveste cu capul de pereti Nu vei gasi discuri perfect drepte pentru ca ele asa sunt proiectate, sa-ti indeparteze placutele dupa franare. Boncanitul e cauzat de jocul placutei in etrier. Ori placutele nu respecta dimensiunile bune, ori cineva a "uitat" sa monteze la loc arcul de fixare a placutelor, care au tocmai rolul de a anula boncaniturile placutelor in etrier. Asa am patit si eu cand am pus din greseala arcu ala invers(nu ma intrebati cum, ca nu-mi explic ) Acuma arcurile alea mi-s obosite, poate trebuie sa le mai indoi putin pentru ca imi boncane placutele la mersul inapoi. si eu am pus arcurile invers din greseala si de cate ori dau in marsarier se aude tzac , tzac , tzac........ si tot asa e funny! nici nu-mi mai trebuie buzzer de mers inapoi!

Si in legatura cu discurile tale : nu au patit nimic totul e din placute si acele arcuri! Si eu am pus discuri noi acum 5 luni si sunt f multumit dar de scartati tot nu am scapat pt ca nu discurile sunt cauza! La masina lu taicamiu am schimbat acu vreo 1 an si ceva discurile spate (made in france-pentru AXEL) ca cele de pe masina respectiv pe dreapta se capase de la cat de subtire era.Cand le-am pus pe astea noi dupa vreo 2 - 3 saptamani de mers cu masina la frane a inceput sa bata, adica disc-ul avea mai multe deformatii decat cea admisa prin care indeparteaza placutele de frana.Asta se simte la viteze intre 50- si fara numar la franari.Sub 50km/h nu se mai percep probabil ca nu ma intra spatele in functiune.
Acu nu ma stiu in ce stagiu este ca nu prea am mai mers cu masina lu tata de cateva luni bune.Da o sa o iau o data sa vad daca mai face, si daca mai face ce-i de facut?
Stima
Andrei__Octavian a scris:Cand le-am pus pe astea noi dupa vreo 2 - 3 saptamani de mers cu masina la frane a inceput sa bata, adica disc-ul avea mai multe deformatii

Cauza de "ovalizare" a discului este mersul cu etrierul sau semietrierul blocat. Prin frecare, se produce o incalzire excesiva a discului si combinata cu apa rece de prin balti, poate da deformatii in disc. Producerea de "batai" ale discurilor peste limita admisa, se simt si in pedala de frina in momentul apasarii ei.

JOY, daca discurile au santuri pe conturul de lucru al placutelor de frina, acestea se datoreaza unor portiuni din materialul de ferodou mai dur sau a unor corpuri dure prinse intre disc si placa de frina.

Atit timp cit discurile au grosimea prescrisa, nu prezinta urme vinetzii (urme de material incins) si nu au batai, le poti folosi in continuare. Discurile nu au santuri, dar cred ca problema este cum zici tu Laurentiu de la etrieri(pistonase) care nu prea mai lucreaza cum trebuie pe partea de revenire si de acolo si cu deformarile.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum