Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Garnituri rezervor lichid frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Deci, mi s-a crapat o garnitura (de fapt amandoua dar numai una scapa lichid) de la rezervorul de lichid de frana si din pacate nu am gasit altele sa le schimb. Intrebarea mea e daca rezista cumva siliconul sau alte solutii de etansare, eventual sa incerc sa fac eu ceva garnituri, rezista cauciucul obisnuit la lichidul de frana?
CristiCiju a scris:rezista cauciucul obisnuit la lichidul de frana?
Doar cel sintetic. Cauciucul natural va fi atacat de lichid. Si cum imi dau seama daca este sintetic sau natural? Siliconul nu rezista, presupun...
CristiCiju a scris:Si cum imi dau seama daca este sintetic sau natural?
Aplici pe cauciucul pe care vrei sa-l utilizezi, putina benzina sau lichid de frina. Daca se descompune si ramine negreala pe miini, nu e bun pt ceea ce doresti. Multumesc mult pentru raspuns!
Acuma sa vad cum repar ce a stricat desteptul de mecanic!
CristiCiju a scris:Acuma sa vad cum repar ce a stricat desteptul de mecanic!
Poate poti vulcaniza garnitura. Mergi la o vulcanizare si vezi ce spun MAESTRII in cauciucuri.
Spun "poate" pt ca nu stiu sigur sa te rezolve; ei lucreaza cu cauciuc crud (natural).
Laurentiu a scris:Mergi la o vulcanizare si vezi ce spun MAESTRII in cauciucuri.

Tu vrei sa rada aia de mine!
Oricum una dintre garnituri nu cred ca mai poate fi resuscitata, este destul de rau mancata. Se vede putin aici
CristiCiju a scris:Oricum una dintre garnituri nu cred ca mai poate fi resuscitata, este destul de rau mancata.
Seamana cu ale noastre. N-ar strica sa incerci niste garnituri de-ale noastre. As fi incercat dar nu am ce... Oricum sunt mai mici ca alea de dacie. Eventual daca are cineva la indemana o garnitura sa-mi zica, cotele...
CristiCiju a scris:As fi incercat dar nu am ce...
Incearca la dezmembrari masini straine (mergi cu modelul sau chiar cu rezervorul). Garnituri mai mici, am vazut la pompele de frina de peugeot (vechi) sau la rezervoarele de lichid pt servo-directie. Ti-e rusine sa intrebi pe altcineva ce are Oltcit? Doar nu-i dai cu paru . Putin curaj ...
Cred ca ai citit postul in diagonala!... Sau sunt eu mai greu de cap si nu am inteles ideea.. Parca este de Oltcit . Am crezut ca ai postat ca se potrivesc de la Oltcit . Schimba diagonala sa ma dumiresc atunci
Laurentiu a scris:
CristiCiju a scris:As fi incercat dar nu am ce...
Incearca la dezmembrari masini straine (mergi cu modelul sau chiar cu rezervorul). Garnituri mai mici, am vazut la pompele de frina de peugeot (vechi) sau la rezervoarele de lichid pt servo-directie.

te duci maine in gradiste...de fapt la capatul dinspre oradea al gradistei...acolo linga praktiker...faci in dreapta la sens si intri pe centura catre deva-selgros/ apoi inaintea de a incepe curba este un depozit de piese italienesti...sigur vei gasii acolo si eftine. depozitul este pe partea dreapta ,cum mergi tu spre selgros din directia praktiker...se vede foarte bine si din drum ,in momentul in care ai trecut de milefiori... Merci Adi. E bine de tinut minte. Am inteles ca mai este un magazin cu piese de masini italiene pe undeva langa sellgros, vis-a-vis de petrom parca; maine dupa examen poate ajung. Oricum masina e pe chituci, am dat jos si un etrier ca tot se bloca (am fost la mecanic sa il repare da' l-a reparat cum a reparat si rezervorul). asa este. este si acolo un magazin...insa acolo sunt putin cam scumpe piesele.eu asi incerca prima data la centura. no .ce ai rezolvat? Deocamdata cu garniturile nu am ajuns (sesiunea, familia ). Maine, poimaine sper sa am timp.
In schimb am dat jos etrierul fata-stanga ca se bloca, l-am demontat, curatat... Am incercat sa curat pe la pompa de frana (e rugina destula), sa pun vechile garnituri provizoriu insa tot scapa lichid. daca zici ca e asa...cauta mai bine o alta pompa.. Am gasit kit reparatie pompa de frana (include si cele 2 garnituri de care aveam nevoie) + kit reparatie etrier. Mai trebuie sa montez etrierul, aerisit frane, aerisit ambreiaj si rezolvai problema. Pompa nu se merita inca schimbata (oricum e 250 lei ) rugina e doar la exterior.
Din partea mea se poate inchide topicul! stai bre..ce gonesti asa...unde ai gasit piese? Nu gonesc nicaieri, bre... Piesele le-am gasit la magazinul de care ziceam, vis-a-vis de petrom. Mai am de aerisit instalatia si am rezolvat. A si sa-mi pun un motor de 3litri turbo: http://www.youtube.com/watch?v=DcDrUg0FfJw laser frate!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum