Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

nu mai merge indicatorul de benzina

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Dintr-o data a inceput sa nu mai functioneze. Am demontat sonda si am verificat-o si este in regula. Siguranta am verificat-o si e buna....dar tot nu-mi indica nimic. Uneori acul indica putin si apoi cade ca si cum nu ar fi contactul pus. Daca decuplez mufa de la rezervor si dau firele maro si verde la masa, nici becul nu se aprinde nici acul indicatorului nu arata maxim(eu asa stiu ca ar trebui..) Contactele mufei sunt in regula. Care ar putea sa fie cauza(cauzele)? poate s-a stricat indicatorul din bord! mai rar dar se poate! verifica mufa de sub scaunul stanga si in spatele triplei stinga mai sunt niste conexiuni
Vieriu Nicolae Constantin a scris:Daca decuplez mufa de la rezervor si dau firele maro si verde la masa, nici becul nu se aprinde nici acul indicatorului nu arata maxim
Daca firul maro si cel verde sint firele ce duc la litrometru si bec, ai o intrerupere in in circuit - de la sonda la bord.

Daca totul e OK pe traseu, demonteaza tabloul de bord (ceasurile) si incearca sa mai impingi mufa alba verticala de pe cablaj. Am gasit abia astazi ce era. Firele indicatorului de benzina merg in bord prin trilpla spate dreapta.Doua dintre ele erau intrerupte. Dar inainte de asta ,am dat jos bordul,am verificat cablajul,si indicatorul de benzina plus celelalte legaturi. Multumesc tuturor pentru ajutor. prin tripla din dreapta ?ca la mine e pri stanga tot stanga cred a vrut si el sa spuna Asa e aveti dreptat,am vrut sa spun stinga. esti iertat La mine sta acul pe zero tot timpul cu contactul pus chiar daca intorc tabloul de bord invers,deci am un scurt pe undeva. Am incercat si cu alt tablou si tot asa face. Becul se aprinde cand trebuie.
Suspectez sonda litrometrica,ati mai intalnit ceva cazuri?
mariuss a scris:Suspectez sonda litrometrica,ati mai intalnit ceva cazuri?
Ca sa stii exact care-i situatia, poti da firul de sonda la masa cu contactul pus. Daca acul se ridica, totul pina in bord este OK si ramine sonda de reparat (inlocuit).
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum