Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vaselina pe disc frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Mi-a iesti planetara din tripoda si a sarit veaselina pe disc,am facut masina,dar acum nu stiu cum sa scap de vaselina aia,pun frana si se blocheaza rotile stanga,discul cu pricina este pe dreapta,cu ce naiba scot vaselina aia? boogy, cu o carpa inmuiata in benzina stergi discul.
ridici masina pe cric de fata, cineva iti invarte de roata si tu ti carpa lipita de disc in timp ce acesta se invarte(logic!).

p.s. sa nu uiti sa pui niste pietre in spatele rotilor, sa nu cada cumva masina dupa cric(asta daca nu e pe plan drept). E destul de greu sa degresezi discul de frana se pare ca metalul din care e facut discul e poros
Recomand schimbarea placutelor de frana si spalarea discului de frana de mai multe ori cu diluant auto care e mai bun decat benzina in cazul de fata. Eu cand am de degresat discuri de frana, merg cu 100kmh si opresc cu frana nici brea brusc nici pra fin (nu cu frana de motor evident ) daca e cazul, repet miscarea. Din cauza temperaturii inalte a discurilor se degreseaza garantat. Nu stiu cat e de sanatoasa metoda, da functioneaza Exist Multumesc mult pt sfaturi,am mers ceva cu ea asa,am dat cu spray pt carb gum cutter,sa vad cum arata discul acum,cred ca voi da jos placutele si le voi curata bine.
Razvan a scris:Exist
bogdanlascu a scris: este vreo 170 000 face luna tot

Bun
danf a scris:
Razvan a scris:
danf a scris: motorina e mai grasa decat benzina si tocmai de aceea nu este recomandata in acest caz.
hummerro a scris:Boogy....cu motorina...e mai buna decat benzina
lasa placuta in motorina cateva minute.
Stiam ca una din ele e mai grasa...parca benzina...nu bag mana in foc...si sa ma corectati, va rog, dc gresesc
Da bre, benzina e foarte gras A....de ce credeti ca am spus sa ma corectati dc gresesc...?
Si va multumesc...am sa stiu pentru viitor...
Multumesc!!!
Numai Bine!!!
hummerro a scris:...am sa stiu pentru viitor...!

bogdanlascu a scris:
Razvan a scris:Exist
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum