Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Difuzoare montate in usi
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Insonorizez usa si pe membrana usii sa pun Dynamat si la fel sa imbrac si panoul usii,acela care acopera usa care este tapitat nu stiu cum sa ma exprim ......la ora asta,si la fel as vrea si toata podeaua si portbagajul ca se anunta un sub JBL. Deci pana la urma, pe usi in in partea din fata din spre stalpul usii cat de mari pot sa fie difuzoarele? care este dimensiunea maxima admisa? masoara si vei vedea...daca fac rost de bani eu imi pun de 20 cm pei din cate am masurat cam 16 cm. ar merge.mie dupa aia ca nu se mai paote lasa geamul.la mine nu merg prea mari ca am motorasul geamului. asta e..soarta...daca ai avut bani de dat pe geamuri electrice...si eu am geamuri electrice si totusi am loc berechet sa bag difuzor rotund de 20 cm, poate si mai mult unde?in partea din fata? sau mai in mijloc spre spate? partea din fata...de la jumatate in jos eu pe viitor vreau sa mai bag un set in usi (cel mai probabil acelasi model)..
cred ca pe fata cel mai bine dau dif cu incinta facuta din fibra de sticla...zic eu...un tuning destul de stilat!?
tiga a scris:eu pe viitor vreau sa mai bag un set in usi (cel mai probabil acelasi model)..

nu iti recomand lucrul acesta- in special la volum mare difuzoarele vor induce unul in celalalt distorsiuni foarte mari (mai ales ca nu cred ca vei pune difuzoare identice si poate nici pe acelasi canal); explicatia e simpla: incinta lor este comuna si mica in dimensiuni. Pioneer TS-CX7 , un model foarte bun pt usa:
http://img219.imageshack.us/img219/4314/pionnerde0.jpg
Pioneer TS-Q172C , alt model cu un sunet bestial (va recomand) :
http://img228.imageshack.us/img228/9756/product2659wp9.jpg

Si se mai pot pune multe altele , dar daca vreti sunet clar si bun , JBL , Pioneer si eventual Focal eu am un alt obstacol. portiera nu are gaura pentru fire. si e chiar deranjant. am aflat asta cum nu se putea mai rau. mi-am montat inchiderea centralizata (sper sa reusesc sambata si alarma). si cand sa trec firele prin portiera ... surpriza : n-am gauri (sau portiera n-are ca io am). asa ca trebuie sa-mi iau inima-n dinti si dau portiera jos, sa trag 2 gauri barbatesti si ... d-abia pe urma ma mai gandesc si la episodul "boxe".
oricum, pozitionarea "by default" a boxelor mi se pare ok. in sensul ca pentru cei din fata nu sunt probleme. cred ca e mai rau daca stai in spate.
o alta problema ar fi ca eu n-am rezistat cu un suport de pahare prins in portiera. cred ca boxele in portiera m-ar enerva. as mai pune 2 boxe in jumatatea inferioara a masinii dar n-as renunta nici la buzunarele alea laterale care sunt chiar foarte utile. dilema mare. first things first.
trebuie sa gauresc caroseria. (gauritul caroseriei in scopuri practice e considerat tuning ? )
yo9gnc a scris:...trebuie sa-mi iau inima-n dinti si dau portiera jos, sa trag 2 gauri ...

Nu trebuie data jos portiera, eu am reusit cu o bormasina electrica. eu am preferat varianta brutala si inestetica si anume un dorn de vreo 20 cm lungime cu care am batut prin una din gaurile ranforsarii usii...dupa care am largit-o
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum