Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

DOT 3?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Dupa indelungi operatii la masina pe care am cumparat-o acum 1 luna juma vreau sa ii schimb si lichidul de frana.
Am cumparat 0,5 litri lichid de frana DOT 3
Acum intrebarea este-merge pus DOT 3 sau sa cumpar alt lichid DOT 4? stiu pe unii care au DOT3 in instalatia de franare, si iti spun sincer ca e posibil ca din cauza lichidului de frana sa nu aibe frana foarte ok (pedala se moaie)

de mers merge

recomand totusi sa schimbi dot3 cu dot4, ca sa fii impacat.
nu e cine stie ce paguba...
fabrica recomanda DOT4, datorita temperaturii de lucru mai mari decat la alte masini(dacia, care are dot3) pune dot 4 in nici un caz dot 3 temperatura de locru la oltcit e mare si o sa ramai fara frane ! recomand Mobil DOT 4 sau OMV DOT 5,1 ! Dot 3 este de dacie nu are ce cauta in instalatie
cauta si in magazinele de oltcit sa vezi ca au numai dot 4

eu iti recomand dot5.1
florinelu30 a scris:Am cumparat 0,5 litri lichid de frana DOT 3
Acum intrebarea este-merge pus DOT 3 sau sa cumpar alt lichid DOT 4?
Nu pot intelege de ce unii, intii cumpara si apoi intreaba Chiar nu aveti ce face cu banii Du-te si ia OMV DOT 5.1, il gasesti ambalat in niste cutiute de tabla verde, cam 10 lei cutia si ce este mai important, este foarte bun. dot 3 distruge garniturile...le arde....cumpara dot4 ala e pt oltcit DOT 5.1 am inteles ca are punctul de fierbere mai mic decat DOT 4... Mai mare, mey,. mai mareeee. Ca aia indica indicele ala:
PROPERTY DOT 4 DOT 5 DOT 5.1
Dry BP (F)@ 0.0% H2O 446 509 509
Wet BP (F)@ 3.7% H2O 311 356 356

E in grade Fahrenheit, dar tot e mai mare la DOT 5.

http://www.stoptech.com/tech_info/wp_brakefluid_1a.shtml Da, stiu ca toata lumea recomanda ca-i mai mare, dar eu asta auzisem. N-am stat sa cercetez, am intrebat acum.
DJ-01-CEW a scris:dot 3 distruge garniturile...le arde....cumpara dot4 ala e pt oltcit

nu arde si nu distruge nimic.
atat ca nu te tin franele la fel de bine eu asa stiam
ca se fac varza garniturile singura diferenta teoretica intre ele, e temperatura la care incepe sa fiarba.

lichidul de frana face varza cauciucul normal, ca de altfel si vopseaua, si una alta...

cauciucul pentru garniturile de frana e altfel facut, ca sa reziste DOT 3 are intradevar temperatura de fierbere mai scazuta decat DOT 4.
In plus,DOT 5,pe langa faptul ca nu este produs petrolier ca si celelalte doua,are si proprietatea de a retine apa rezultata in urma condensului.
pic a scris:
In plus,DOT 5,pe langa faptul ca nu este produs petrolier ca si celelalte doua,are si proprietatea de a retine apa rezultata in urma condensului.

Maaaare atentie Exista DOT 5, care e siliconic si NU merge pus in instalatii de franare obisnuite (cu furtune si garnituri de cauciuc), pentru ca distruge absolut totul, si DOT 5.1, care merge in instalatiile obisnuite. Aprob in totalitate. merci mult oameni buni
deci iau 0,5 sau 1 litru de dot 4?
vand 0,5 litri dot 3 amu depinde de punga...daca ai dot4 in instalatie ,ia 0.5L ...cit sa complectezi.

apropo,ce lichid ai in instalatie? Dot3 sau 4? nu stiu tati ce am fiindca masina asta o am de 2 luni
si vreau sa-i schimb toate consumabilele
ady-soc stie ca de la el am luat masina La urma urmei...ai facut ceva interventii la instalatia de frinare? sau te minca prin buzunare?

eu te-asi sfatuii sa o lasi asa daca merge si nu ai probleme . Dot 4 de la LUKOIL este bun?Am dat 27 lei pe 1 litru!
bibi a scris:Dot 4 de la LUKOIL este bun?

Daca amea merge ok cu DOT3 de la lifrom 20 de ani inclusiv la raliuri, atunci sigur merge si dot 4 luk
bibi a scris:Dot 4 de la LUKOIL este bun?Am dat 27 lei pe 1 litru!

Ti se pare mult? Un lichid de frana de competitie costa vreo 100 ron 500 ml! Tinand cont ca un lichid de frana DOT 4 "obisnuit" costa 6 lei 500 ml ,DA! nu e 6 lei 500ml...nici daca il faci din apa. Pariu?Am cumparat eu de la singurul magazin care mai are piese de OLTCIT din Bacau! E cumva LIFROM ?
eu am cumparat LIFRON DOT 4 si am dat 7 lei pe sticla de 1 litru. asta acum 2 sapt. Un bidonas de lichid de frana LIFROM DOT 4 m-a costat 6,5 lei 0.430 l! DOT 5.1 de la OMV. Este super chiar daca costa 11 lei un tub de 0,5l. Isi face treaba cum trebuie.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum