Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

GATA ! Nu se mai poate !

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Vad ca prostia a inceput sa defileze amarnic pe aici. Propun urmatoare treaba: la fiecare inscriere, solicitantul sa trimita o scanare a certificatului de inmatriculare. Care nu are Oltcit, priveste si atat ! Ne vom feri de multi prosti care vin sa se balege in gura mare, sa ne injure deoarece cica ne luam de ei... sa se bage off-topic peste povestile lui Gabii, cu vomitanii de ale lor, si multe altele.

Eu am atras de mai mult timp atentia asupra acestui aspect. Sper sa se ia masurile de rigoare.

AICI E CLUBUL CELOR CARE AU AVUT / AU OLTCIT SI ATAT !

...oameni pasionati de masina lor, care au nevoie de o idee la caroserie, motor si alte alea. Cine raspunde o face pentru toti, asa vede si invata toata lumea ceva. Aceasta este esenta pura a ceea ce se cheama FORUM. Ceea ce facem noi aici si atat.

Numai bine. Bine bine il punem noi sa ataseze certificatu ... dar cine il verifica?Ca o copie dupa un certificat tot va face rost daca vrea. Stai linistit. Se poate verifica foarte usor. Si apoi numai simplul efort de a scana un certificat de Oltcit il linisteste pe prost... se trezeste...
"pai sa caut un certificat de oltcit... sa-l scanez... apoi sa-l trimit... numa ca sa ma injur cu aia... eheee..." si alte alea.

Sau odata cu certificatul sa trimita si o copie dupa cartea de identitate !!!

In acest fel, daca vreunul din noi greseste cu ceva, prin vot public se poate decide ca cel care a gresit sa fie dat in primire unde trebe. Asa vom fi siguri ca noi nu vom produce vreun Jumulitus al Daciilor. Ca nu vom injura pe altii (desi poate ar merita). Ca se va sti cine e in spatele nickurilor.

Cam atat. Avand in vedere circul facut de lighean, s-au luat urmatoarele masuri.

1. Contul a fost blocat.
2. S-a banat adresa IP
3. Orice mesaj care vine din partea lui va fi sters indiferent de continut, asta ca urmare a lipsei totale de respect fata de membrii acestui forum
4. Nu se mai tolereaza nici un comportament asemanator.
5. Daca mai apar astfel de mesaje, nu mai raspundeti la provocari. Ele vor fi sterse imediat. Daca e cazul se va largi supravegherea forumului.

Pe site o sa fie facuta putina ordine in decursul zilei de maine.
Salutare!

Admin, am o propunere...
Adica, asadar si prin urmare... propun ca sa se monitrizeze activitatea celor noi-veniti e forum.. macar timp de o saptamana...
E destul de dificil, in mod normal accesul la asest forum trebe sa fie liber, da totusi unii exagereaza si posteaza cu un singur scop: sa faca bascalie..

Numai bine Ce idee! Băi cât de simplu e! mai există forumuri pe care orice mesaj trebuie aprobat înainte de afișare. Asta pt userii mai noi, în prima lună or so. asta înseamnă să avem moderatori... Dacă sunt oameni atât de limitați încât să se dedea la înjurături precum sonatu sau paulică sau mai știu eu cine, nu văd altă variantă. Din păcate. Poate doar moderatori cu drept de a aproba posturile nou veniților. Iar aici pot fi mulți și nu se va supăra nimeni. Ca urmare a mesajelor(obsecenitatilor) incalificabile exprimate de lighean (cont: ionica_paulica_aldoilea) i-a fost blocat acest nou cont, a fost banata o alta adresa de IP fixa.
In plus a fost sistata activarea de noi conturi pe acest forum.

Cronologic, scandalul a inceput odata cu mesajele publicate aici pe forum ca replica la articolul denigrator scris de Julius Constantinescu in ziarul "Ziarul". Este vorba de una si aceeasi persoana pe forum(sony, lighean, ionica_..._aldoilea) care a avut un comportament si un limbaj incalificabil(cu injuraturi socante).

Va fi adoptat un sistem care sa previna ca un utilizator nou inregistrat pe forum sa poata posta astfel de mesaje.

Ideea cu validarea mesajelor este buna.
Daca exista propuneri concrete pentru "Mod"-uri(software PHP) phpBB, acestea sunt bine-venite.
Să înțeleg că julitus și lighean sunt unul și același?

Admin, ajută discuția asta? Eu pot ajuta cu ceva?

Razvan: se doreste implementarea unui ceva pt ca noii veniti sa necesite aprobarea posturilor
Razvan: adica timp de o luna ei trimit postul dar acesta trebuie aprobat de un mod pt a aparea
h: eh, asta nu e simplu cod
h: vBulletin are asa ceva incorporat in el
h: trebuie sa existe hackuri sau modificari pt phpBB si se poate sa existe si asa ceva
h: UserModeration se numeste la vB
h: numai ca trebuie sa cauti de-ti sar ochii in cap dupa asa ceva
h: si cand ma gandesc ca eu pt vB am cautat doar pe forumul de la vB
Razvan: mda, banuiam ca nu e usor
h: pai nu e
h: si sa faci asa ceva de mana e cam greu, ai nevoie de ceva cunostinte de scripting
Razvan: arata-mi unde sa caut
h: plus sa cunosti cat de cat phpBB cum e facut sa-i stii functiile
h: hmm, pe phpbb.com sau .org
Razvan: sar'na de info
h: sory ca nu te-am putut ajuta
Hmmm...

Io ma gandeam ca s-ar putea de ex da drepturi doar de supraveghere... sa zicem pt 2 - 3 persoane. Si astea 2 - 3 persoane sa isi ia fiecare pe rand in primire cate un user nou, sa-i supravegheze timp de 2 saptamani TOATE mesajele... Daca are intentii tampite, sa poata lua masuri (blocare cont, sau trecere in carantina a mesajelor etc). Daca in astea 2 saptamani se comporta OK, atunci sa iasa de sub tutela moderatorului....
Chestia cu validarea fiecarui mesaj -- e mai complicat... de ex daca Razvan (dau numai un exemplu) trebuie sa valideze 7 mesaje care vin sa zicem la ora 10 .. .si Razvan nu intra pe forum vre-o 10 ore, si le valideaza la 8 seara... atunci mesajele alea vor fi decalate...

Asa, daca sa zicem Razvan are in supraveghere pe userii X, Y, Z iar OPR are pe Q, W, E, S, - e mai simplu, cand Razvan intra pe forum, vede automat toate mesajele scrise deja pe forum, si poate lua masuri DOAR in cazul in care se impun masuri. El nu trebuie sa valideze fiecare mesaj in parte...
De aseenea, daca ceilalti useri, (sa zicem Gabii) - spioni - observa ca X, sau Y scrie tampenii, - Gabii pune mana pe telefon, suna pe Razvan, - acesta rezolva pe loc, sau daca nu e pe net delega pe OPR sa rezolve problema...
Cred ca s-ar putea rezolva multe chestii in timp util in felul asta...

Nu stiu daca m-am facut inteles... Da, e clar ce zici. Doar că ce vrei tu se numește moderare normală. Iar asta nu ne scapă de tembelisme cum am văzut în ultimele zile. La urma urmei, asta e, cine vrea să posteze aici rabdă chestia asta cu așteptatul o lună după cel ce trebuie să aprobe mesajele. Cine are chef de caterincă se plictisește să aștepte o lună și să joace cuminte. Ori își dă arama pe față ori găsește altceva mai bun de făcut. Forumurile invision (cum e offtopicul ciclopului) au acestă posibilitate de aprobare a posturilor.
Razvan a scris:Să înțeleg că julitus și lighean sunt unul și același?
Nu am de unde sa stiu daca este sau nu aceeasi persoana. Ma intreb doar, de ce atata incrancenare din partea lui "Lighean"(Sony). Pentru ce?
Cine se ascunde in spatele acestui nick, nu ma intereseaza.

Razvan a scris:Admin, ajută discuția asta?
Nu am avut timp sa caut un mod, dar cu singuranta trebuie sa existe pe phpbb.com, un mod care sa faca ceva similar. Daca e cazul, am sa-l adaptez.

Cred ca nu e ceva grav daca s-au sistat pentru aprox. 1 saptamana inscrierile pe forum. (Nu se mai fac validari!)
Readuc in actualitate acest topic....in speranta ca vor aparea semne de intrebare in legatura cu directia in care se indreapta acest forum...acum doi ani si jumatate cand am intrat pentru prima oara pe forum tot ce gaseam de citit aici era interesant,scris de persoane inteligente sau macar scolite,topicuri inchegate sanatos,multe pagini de teorie...nu doar aberatii...
de la o vreme(in ultimele sa zic...2-3 luni...) forumu e bombardat de topicuri absolut identice,in care cei nou veniti intreaba o probleme veche de cand forumu...si trebuie altcineva sa caute in locul lor,sa puna un link catre topicul unde problema pusa de ei s-a mai discutat,de cele mai multe tot in acel topic gasesc si rezolvarea...si cu toate astea...problema lor ramane prezenta...se bate apa in piua aiurea...si dupa putin timp...apare alt topic...deschis de alta persoana care are aceeasi problema...si desigur aceeasi lene de a folosi search-ul.
Ar trebui facut un fel de instructaj...pentru ca fiecare persoana care intra pe forum in speranta rezolvarii unei probleme sa stie ca primul lucru care il are de facut e sa CAUTE inainte sa faca un topic nou.
In legatura cu situatia actuala a forumului...o curatenie de primavara n-ar strica printre topicurile deschise recent...dintre ele cateva sunt semnificative restul putand fi dizolvate fara nici un fel de remuscari;n-ar strica si o arhiva a topicelor inutile...desigur arhiva care se va sterge dupa o perioada de timp.
In toata povestea asta..n-ar strica si niste moderatori...dar nu de atitudine...ar trebui sa scrie clar...."X-ulescu,moderator" si atunci poate prin ierarhizare ar incepe sa apara pe forum putin respect fata de cei ce-l merita...cine nu se comporta ca atare sa fie mustrat,in afara de asta moderatorii astia ar trebui sa poata edita mesaje,sa mute posturi(daca acestea sunt scrise aiurea) chiar si un topic daca e deschis intr-o categorie care nu are legatura cu subiectul topicului;pentru asta moderatorii ar fi bine sa fie impartiti pe categorii incat fiecare sa-si vada de categoria din care face parte mult mai usor decat daca ar trebui sa aiba in grija tot forumu...
daca mai sunt sugestii de genu nu ezitati sa le spuneti...cert e ca in ritmul actual forumu o sa ajunga un mare dezastru in care cineva cu o problema serioasa nu va reusi sa o rezolve folosindu-se de informatiile valoroase scrise aici,si e pacat...ca s-au scris multe...pacat ca nimeni care intra nou nu le citeste... primul exemplu care imi sare in ochi
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=170823#170823
topicu se numea altfel ieri si avea cu totu alta directie...autoru se pare ca s-a gandit ca e mai bine s aschimbe titlu si problema pusa...ca sa intrebe unde vine furtunu de avans vacumatic...e ABERANT! subscriu
iulicuta2000 a scris:1. Ar trebui facut un fel de instructaj...pentru ca fiecare persoana care intra pe forum in speranta rezolvarii unei probleme sa stie ca primul lucru care il are de facut e sa CAUTE inainte sa faca un topic nou.
2. In toata povestea asta..n-ar strica si niste moderatori...dar nu de atitudine...ar trebui sa scrie clar...."X-ulescu,moderator" si atunci poate prin ierarhizare ar incepe sa apara pe forum putin respect fata de cei ce-l merita...cine nu se comporta ca atare sa fie mustrat,in afara de asta moderatorii astia ar trebui sa poata edita mesaje,sa mute posturi(daca acestea sunt scrise aiurea) chiar si un topic daca e deschis intr-o categorie care nu are legatura cu subiectul topicului;pentru asta moderatorii ar fi bine sa fie impartiti pe categorii incat fiecare sa-si vada de categoria din care face parte mult mai usor decat daca ar trebui sa aiba in grija tot forumu...
primul exemplu care imi sare in ochi
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=170823#170823

1. Iulica, ai perfecta dreptate si nu numai tu ai cerut ca, inainte de a fi postat un subiect, sa fie cautat de cel in cauza daca subiectul s-a mai dezbatut sau nu pe forum.
Eu cred ca scrie destul de clar in regulament modul de folosire a forumului dar, cine sa aibe timp sa-l citeasca Multi sint bucurosi ca au obtinut autentificarea si ............... da-i inainte cu intrebarile indiferent daca se incadreaza in capitolul respectiv sau nu.
De cind sint pe forum, nu am observat atita indolenta, la unii dintre membri cum am vazut in ultimile luni. Mai mult, inclin sa cred ca este sau sint persoane care incearca sa-si bata joc de munca multora de aici si sa faca dintr-un forum structurat corect, o VARZA din care sa nu mai poti alege nimic.

2. Cred ca a venit si ora destainuirii: fac parte dintre moderatori (chiar si AT). Am taiat posturi, am sters, am despartit si am mutat topice, am facut SPLITuri si am reeditat mesaje. Am incercat, pe cit mi-a stat in putinta, sa tin forumul la un nivel destul de bun. In ultima perioada, inmultindu-se numarul de topice, mi-a venit greu sa le fac fata. E una sa citesti doar niste subiecte care te intereseaza si alta este sa citesti zilnic sute de posturi, sa le analizezi, sa elimini ceea ce nu e la locul lui dar totusi sa fie si o legatura intre ele.
Ca ceea ce am facut este bine sau rau, asta doar voi si Adminul o poate spune.

P.S. Iulica, topicul la care faci referire va dispare in cel mai scurt timp. Laurentiu mi-am dat seama de asta de ceva vreme...cunosc si eu despre moderatorii at...nu critic munca ta...chiar am spus ca e nevoie de mai multe persoane orientate pe directii stricte nu pe toata intinderea forumului ca munca de chinez batran...iar topicele care nu au nici o legatura cu locul unde au fost deschise,ba mai mult nu prezinta interes...se pot sterge fara probleme,adica degeaba sunt reguli daca nu sunt si pedepse,nimeni nu citeste regulamentul pana nu e pedepsit...poate atunci o sa se lumineze lumea ca forumu asta nu e ca alte forumuri din preajma subiectului automobil
Laurentiu a scris:
Ca ceea ce am facut este bine sau rau, asta doar voi si Adminul o poate spune.

Ceea ce ati facut voi moderatorii si Administratorul, adica mutat, split, reeditat, ati facut foarte bine. Nu cred ca ar avea cineva ceva de comentat. Interventiile voastre au fost democratice si mai ales corecte.

E greu de hotarat ce si in ce masura sa se modifice, dar fara sa se supere nimeni si sa se pastreze "liniile" democratice. Sunt multi useri, fiecare cu temeramente si mentalitati diferite. E aproape imposibil de explicat cuiva dece ai taiat si spanzurat mesajele lui, pe cand al lui ixulescu nu. Evident intodeauna cel cu care ai de aface are dreptate... din punctul lui de vedere.

Nici de promptitudine nu ne prea putem plange... Chiar daca esti moderator sau admin, nimeni nu isi poate permite sa stea 24/24 cu nasul printre mesajele forumului...

Mie personal mi-e greu sa trag niste concluzii, daramite sa propun ceva pentru imbunatatirea situatiei... Uneori intradevar sunt niste explozii de numar de mesaje /ora, doar cu puteri supraumane s-ar putea urmari si analiza in timp real.

E un echilibru foarte greu de mentinut... intre democratie si dictatura... repet, mentalitati si temperamente diferite. Desi poate uneori ar trebui taiat si spanzurat pe ici colo

Poate cu mai multi moderatori ar fi mai usor, fiecare cu cate o sectiune bine definita, evident comunicarea intre ei si Administrator e vitala... Eu zic ca avem cativa oameni de incredere pe forum, carora nu li s-ar urca "puterea" de moderator la cap, calculati si realisti. Personal nu cred ca e o idee rea ca ei sa ramana anonimi. In acest fel nu pot fi nici luat la raspundere de oricine si "atitudinea" fata de colegi ar ramane aceeasi. e bine sa fie numiti si cunoscuti...nu conteaza ca greseala a facut-o un cunoscut sau un nou venit...regulementul e regulament si toti sunt egali? Ai dreptate pe de o parte si eu as vrea sa stiu intodeauna cine e moderator.

Dar daca tu ca moderator mi-ai modificat mesaju, nu-mi convine si sunt cretin idiot, arunc cu noroi in tine si ne certam aiurea in loc sa-si vada fiecare de treaba... Crezi ca nu sunt destui de genu asta?

Moderatori anonimi inseamna un motiv in minus de flame, protejeaza moderatorul si utilizatorul de ierarhii oarecum nedorite... Ca moderator anonim nu te poti crede superior pe forum pentru ca iti dezvalui drepturile superioare. Iar eu nu te pot vedea ca shef, pentru ca nu stiu ca esti exista si sacrificii...si daca am editat/sters un mesaj e clar ca locul lui nu era acolo si fiecare ar trebui sa inteleaga ca nu se sterg/editeaza mesaje din distractie sau plictiseala ci pentru bunu mers al forumului Acest risc presupunem ca se rezolva prin incredere in admin. Nu cred ca ar pune moderatori fara coloana vertebrala care sa editeze/stearga din plictiseala, fara motiv intemeiat. Acest lucru l-a demonstrat si pana acu.

Stii si tu ca unii "inteleg" altfel realitatea... Nu suntem toti la fel.

In fine... deviem Ideea e ca trebuie sa facem in asa fel incat sa mentinem o anumita atmosfera pe forum, fara sa fim dictatori... Complicat poate spun prostii acum.. in momentul in care se posteaza un topic nou sa apara automat functia de cautare pe ecran? iar userul respectiv sa fie indrumat sa folosesca functia ''cautare'' ? asa cum este permisa postatea unui numar de mesaje zilnice,tot asa sa apara si treaba asta...e doar o idee.. http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=9429

In sfarsit, s-a luat atitudine in fata aberatiilor, tare faza, chiar impotriva lui Zefirus, care a facut topicul asta.

Uite asa scrie acolo:

Zephirus, altceva mai bun, nu ai de facut
**Laurentiu**

In sfarsit.
Asa trebuia procedat dintotdeauna. Bravo Laurentiu. corect, subscriu si eu.

Sa ne amintim de fazele cand scria el in lb rusa atata timp cat zolti scrie pe forum e clar ca de aberatii nu se va scapa prea curand
EEK! a scris:In sfarsit, s-a luat atitudine in fata aberatiilor
S-a luat mai de mult timp dar nu a fost evidentiata. O propunere: sa putem bloca mesajele private de la anumiti useri ai forumului e totusi forum..nu mess..
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum