Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ma fura spatele cand franez brusc

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
fenomenul e mai intens mai ales pe sosea uda, cand incep sa intru in ruliu.
dileme:
1 cand am luat masina, becul din stanga sus din bord avea papucii desfacuti, s-a aprins dupa ce i-am conectat io
2 cand pun contactul, becul din bord de pe randul de jos, dintre nivel benzina si frana de mana, nu se aprinde, la mine acolo e desenata o picatura,la alte oltcituri am vayut o pedala(probabil de frana)
3 rareori, pedala de frana cade brusc, parca ar fi rupta, insa se intareste imediat la a 2-a pedala
4 la 15-20 km facuti, jantele spate se incing
5 in rezervorul de lihid nu se observa ca ar scadea nivelul

ce vreau io sa fac:
1 schimbare placute spate(daca e cazul)
2 aerisire

intrebare: am ce umbla la repartitorul acela?
si daca tot fac operatiunea asta mai trebuie sa schimb si garnituri etc? Clar, etrieri spate blocați.

Desfăcuți în amănunt (scos pistonaș, scos garnituri, curățat canalul cu așchie de lemn, pus garnituri noi, ori șters foarte bine pe cele vechi).
Dacă tot te apuci îți recomand o revizie completă a frânelor. Mai ales că ai simptoma de ne-revenire a pedalei (ne-revenirea lichidului în "sus").

Metode de revizie și aerisire sunt puse pe săturate. Caută. Jantele se incing pentru ca placutele nu se departeaza de disc (daca ai discuri pe spate) sau sabotii de tambur - daca ai tambur.

Obligatoriu desfaci acolo si cureti bine de mizerii - si ai grija ca pistonasele sa lucreze corect..eventual schimbat si garniturile...verifica in ce stare sunt pistonasele..daca sunt uzate trebe schimbate.

Unul din becuri se aprinde din cauza pedalei de frana care a "cazut" pana la fund. Exista pe suportul padalei un intrerupator care e actionat in astfel de cazuri..tot ce trebuie sa faci e sa comuti pe cealalta pozitie. am discuri pe spate
multumesc de sfat, nu stiu daca o sa gasesc io garnituri noi in constanta,dar o sa incerc Este un forum, unde gasesti si oameni de treaba..sunt sigur ca daca nu gasesti la tine, si intrebi, cineva se va oferii sa-ti trimita prin posta un set de garnituri contra cost bineinteles Mai bine comanzi la ACSA!Le primesti de pe o zi pe alta! Daca gasesti la ACSA... ca in Bucuresti de exemplu d-na Oprea mi-a zis ca nu se mai gasesc.
bisso edk a scris: 3 rareori, pedala de frana cade brusc, parca ar fi rupta, insa se intareste imediat la a 2-a pedala
4 la 15-20 km facuti, jantele spate se incing
5 in rezervorul de lihid nu se observa ca ar scadea nivelul
Instalatia ta de frinare necesita o revizie generala.
daniel.opr a scris:Este un forum, unde gasesti si oameni de treaba..sunt sigur ca daca nu gasesti la tine, si intrebi, cineva se va oferii sa-ti trimita prin posta un set de garnituri contra cost bineinteles

asa este. daca nu erati voi il manca rematu si p-asta. asta in favoarea altuia . deci cine se ofera? . contra cost bineinteles! (poate sunt putin cam direct, dar nu se stie, am multe piese pe care sunt dispus sa le donez)

ok . si comanda la acsa cum o fac? adica trebuie sa sun la numerele alea de la contact nu? cat dureaza in mare pana vine comanda? si mai verifica repartitorul si arcurile aferente,cu cat arcurile sunt mai tari cu atit franeaza mai mult spatele
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum