Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Frana inegala

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
cum se regleaza franele atunci cand tin inegal (adica nu tin la fel pe toate rotile -stanga-dreapta).
ideea e ca la o frana, masina trage stanga. de unde rezulta ca frana pe partea dreapta, ma scuzati, suge.
nu imi dau seama daca pe fata sau pe spate e buba, asa ca ... pls help.
(este vorba despre un trs standard- deci discuri ) Miroase un pic a etrier blocat pe spate, pe partea stanga. Ia uita-te la placutele de frana spate de pe stanga, respectiv de pe dreapta, parca vad ca alea de stanga sunt mai tocite ceea ce inseamna ca roata aia merge cam infranata. atunci sa revin cu precizari. n-am probleme mari cu etrierii. revin usor.
acum vreo 2 saptamani am schimbat placutele de frana. nu ca sunt eu baiat destept ci pentru ca deja ramasesem fara placuta (pe dreapta). drept urmare, mi-a busit putin discul. acum din cauza neuniformitatii discului de frana, e posibil sa fie mai tocita placuta din dreapta. deci e posibil d-aia sa nu tina egal. o sa schimb din nou placutele dupa ce se mai uniformizeaza discul.
totusi ... discurile alea nu vor mai fi egale vreodata. asa ca ... revin :
se regleaza de undeva cat de tare sa tina franele pe fiecare roata ?
Nope. Doar puntea spate, cu ajutorul limitatorului. Eu iti recomand sa schimbi discurile de pe puntea aia. ghinion. poate daca o sa fiu destul de dobitoc, o sa-l tocesc si pe cel de pe stanga
mersi mult pentru sfaturi / promptitudine
yo9gnc a scris:n-am probleme mari cu etrierii
Ceva uleiuri pe discuri n-am ulei nici in motor, cu atat mai putin pe discuri
glumeam.
cred ca nu sunt discurile inegale sau din cauza discului dreapta cu asperitati, mi-a tocit mai mult placuta. lasa ca vedem cum facem.
multumesc.
yo9gnc a scris:n-am ulei nici in motor, cu atat mai putin pe discuri
glumeam.
cred ca nu sunt discurile inegale sau din cauza discului dreapta cu asperitati, mi-a tocit mai mult placuta. lasa ca vedem cum facem.
multumesc.

si ce legatura are?

frana e hidraulica, daca nu are aer in instalatie, daca nu e blocat vre-un etrier, in afara de puterea de franare pe spate data de repartitor, presiunea la toate rotile ar trebui sa fie la fel

in comparatie cu frana de mana de se uzeaza niste placute si trebuie reglata iar frana
yo9gnc a scris:acum din cauza neuniformitatii discului de frana, e posibil sa fie mai tocita placuta din dreapta. deci e posibil d-aia sa nu tina egal.
Indiferent cit de roase sint placutele, ele trebuie sa asigure frinarea pina la suportul metalic.
Chiar daca pe un etrier, o placuta este noua si una roasa 3/4, frina trebuie sa lucreze normal; pistonasele asigura forta necesara de apasare pe ele (ca la actionarea unui cleshte). Singura diferenta intre semietriere va fi ca unul va avea pistonasul mai mult iesit in afara decit celalalt semietrier. Problema e de la discuri si de la placutele noi. Pana cand placutele o sa se rodeze pe discuri o sa tina aiurea frana. Io am patit asa cu discuri noi si placute aproape noi, nu erau perfect plane si pana s-au rodat frana nu a tinut cum trebuie.
Din cauza de placute care inca nu s-au rodat pe profilul discului uzat o sa tina frana mai putin acolo, pe roata aia.
Franele nu se regleaza sa tina mai mult intr-o parte sau alta pe aceeasi punte , doar putin fata spate.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum