Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Garnituri pompa de frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Caut sa cumpar garniturile de la pompa de frana, cele care sunt intre pompa si rezervorul de lichid de frana. Ce denumire au la ACSA? Eu am cautat si nu am gasit. Se numesc "Garnituri rezervor pompa frana" Cautand toate siteurile ACSA, nu am gasit nimic cu denumirea asta si nici cu ceva asemanator. Nu se mai fabrica? sau doar nu gasesc eu . Trebuie sa gasesti. Costa in jur de 4 RON bucata. Pe de alta parte, il gasesti si in setul de reparatie pompa de frana la 28 RON dar nu merita sa cumperi asa daca nu ai nevoie. Mersi: am gasit in Timisoara garniturile cautate. Le-am cumparat si au fost montate. Acuma nu mai am nici un fel de probleme . Am observat o diferenta intre garniturile facute de Bucuresti si cele de Oradea (NIPA).
In setul de garnituri de Bucuresti, 3 garnituri sint identice iar una diferita. La cele de Oradea, garniturile sint perechi - doua de un fel si doua de un alt fel.

Care din cele doua seturi se potrivesc pe pompa centrala de frina de oltcit (cu doua iesiri) Eu nu am cuparat kit de reparatie, am luat doar doua garnituri identice care se pun acolo unde intra rezervorul de lichid de frana in pompa de frana. Deci, nu erau perechi , se vindeau la bucata si erau identice. Te referi cumva la garniturile din interiorul pompei ????
muntean_dragos a scris:Te referi cumva la garniturile din interiorul pompei ????
Da, la cele 4 garnituri tip "palarie" din interiorul pompei centrale de frina. UP http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=58238#58238 ... poate ma vede si pe mine cineva nenea...eu garnituri din alea am montate din care ti-am dat.
mi se pare ca au mai luat cativa de pe forum tot din alea...si nu am primit reclamatii.
valib a scris:...eu garnituri din alea am montate din care ti-am dat.... si nu am primit reclamatii.
Vali, nu e un reprosh din partea mea . Incerc doar sa aflu daca sint cumva pompe DIFERITE de frina de OLTCIT cu 2 iesiri in care, unele folosesc 3 garnituri identice iar altele, perechi.

Se pare ca problemele mele, nu-si gasesc raspuns . Voi incerca sa ma lamuresc singur.
muntean_dragos a scris:....garniturile de la pompa de frana, cele care sunt intre pompa si rezervorul de lichid de frana....

Fiind vorba de acelasi garnituri nu mai deschid un nou topic. Deci, cum se schimba ele, mai exact cum se da jos rezervorul de pe pompa? tragi de el bre!! si o sa iasa. M-am gandit ca ar fi asa da' am zis sa intreb intai sa nu fac vreo prostie. Multam frumos! salut..redeschid topicul cu o rugaminte:
_mi-am desfacut pompa de frana si mi-ar trebui niste garnituri care nu se gasesc in iasi...am incercat cu garnituri de dacie dar nu merge...intra greu pistonasele..si odata intrate nu functioneaza...mentionez ca am oltena(cred ca e trs ca are motor de 1,3 )..astept ajutoare........
cu respect, vlad
vlad_mili a scris:(cred ca e trs ca are motor de 1,3 )..astept ajutoare........
Motor si CV de TRS, se pot pune si pe RM sau RT. la mine pe certificat scrie oltena ab-ad, motor de 1,3 si cutie in 5 trepte...e din nov. 94 ..cred ca merg garnituri de trs,nu? Pompa (si continutul ei) e la fel la toate modelele, mai putin RT. Am si eu probleme mari cu pompa de frana, acuma nu mai am pic de frana din cauza ei. Am cautat sa cumpar garnituri si nu gasesc nicaieri la noi. Care ar putea sa faca un gest nobil sa cumpere de la ei din oras si sa mi le trimita mie prin fancurier ca sa ajunga cat mai repede ? As fi recunoscator si fac si 2 beri daca ne intalnim la intalnirea nationala.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum