Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Tuning - OLTCIT
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
din alrea vreau si eu ! sa vezi ce ce bine o fi sa nu mai ai treaba cu suitu pe trotuare si cvapcanele drumurilor din bucuresti! Click pentru a vedea imaginea 
un tuning ce mi-a placut, dar cine da pe asta 1000 euro?
srazvi a scris: un tuning ce mi-a placut, dar cine da pe asta 1000 euro?

Ai mai multe foto cu mashina asta? ... e prea faina ... Aceasta masina este pusa la vazari/cumparari,scotociti si voi nitel e topic proaspat.
Gheko a scris:
srazvi a scris: un tuning ce mi-a placut, dar cine da pe asta 1000 euro?

Ai mai multe foto cu mashina asta? ... e prea faina ...

http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=8829&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight= vreau si eu sa mi aranjez olteanu, un trs din dec'94, dar nu stiu exact la ce oameni sa apelez. problema e ca m am saturat sa aud ca e harb, ruginitura, troaca, etc. e mai buna decat multe alte masini! o sa incep prin a schimba, bateria, toate filtrele si uleiul de motor si cv. imi bat rotile la gropi si pe piatra cubica asa ca mi am cumparat rulmenti(sper sa fie doar asta) la electrician am rezolvat mai toate problemele si sper ca mecanicul la care ma voi duce sa stie din ce e facut un oltcit(asa am auzit). in privinta tuningului:
cine ma poate ajuta, de unde cumpar o toba sport?
vreau un volan mai frumos(desi pe asta mare il invart cu o mana ) se potriveste orice? eu am de schimbat si bucsile alea cauciucate de la volan ca am joc...
mentionez ca abia ma pricep la masini si e prima pe care o am. chiar zilele trecute mi am cumparat un set de bujii si dupa ce m am invartit vreo cateva minute pe langa masina mi am dat seama unde trebuie puse dar sunt multumit ca le-am schimbat cu manuta mea si totul merge bine
multumesc celor care ma ajuta cu solutii concrete eheeeee... dar ce nu poti face dintr-un oltcit? bani si pricepere sa fie, ca surse de inspiratie gasesti pe tot forumul.
spre exemplu, mergi pe sub-forumul "Masina mea" si uita-te la masinile prezentate. sigur vei gasi multe solutii de tuning & styling asa e poti face multe din masinuta asta. eu vreau un stock cu motorul si toata mecanica si electrica bine puse la punct, nu ma gandesc la modificari majore. banii ii strang cu chiu cu vai timp imi fac, dar de priceput nu ma pricep deloc, chiar nu stiu prea multe despre o masina ca sunt primul si singurul sofer din familie, ai mei nu sunt atrasi de condus. mie imi place! si oltcitul mi a placut de cand a avut unchiul meu un rl, pe ala invatam sa conduc cand aveam vreo 13 ani . idei am, forumul chiar a fost sursa de inspiratie (ps: tot respectul pt olteanul tau pupa, nu puteam sa cred vreodata ca un oltcit poate arata asa, nu mai zic de turbine engine, OZN ) problema mea e ca nu cunosc oamenii buni la care sa aplelez, toti pe care ii intreb ceva sau la care ma duc imi categorizeaza masina drept o rabla care mai degraba merita eutanasiata decat reparata si imbunatatita
am nevoie de cineva la care sa mi duc masina si sa aiba habar cu ce se mananca si sa inteleaga, poate chiar sa ma ajute sa ii fac putin tuning

Am cumparat masina. Buuun... am lovit o usa. Raaau. Am fost la tinichigiu sa mi puna alta si mi a stricat 2 iale si cand a vopsit usa mi a vopsit si geamul meu ionizat de pe spate pe urma a venit iarna si nu am mai circulat cu masina...
Cam ce vreau eu:
1.refacut toata electrica (aproape gata, unele chestii nu merg inca)
2.schimbat rulmentii cu ace pe fata ca imi bat rotile la gropi si piatra cubica (in derulare)
3.schimbat bucsi volan ca am joc (in derulare)
4.schimbat satelitii de comenzi de langa volan ca imi fac probleme (in derulare)
5.schimbat iale ca descui numai prin dreapta (in derulare)
6.schimbat toate filtrele (in derulare)
7.reglat carburator ca mananca de rupe si cand pun contactul nu se aude supapa aia + masina nu trage asa cum ar trebui(in derulare)
8.reparat/schimbat demaror/starter ca imi da rateuri uneori (in derulare)
9.schimat baterie si bujii (efectuat )
10.tapiserie noua + schimbat mocheta (in derulare)
11.schimb ulei motor si CV (mi am cumparat ulei motor 10w40 bixxol)
12.verificat frane si schimbat lichidul de frane + aerisire
13.schimbat teava de esapament + toba finala sport
14.tinichigerie + vopsea noua aceeasi nuanta

pe viitor:

sistem audio
jante si cauciucuri mai late
inchidere centralizata si alarma
spoilere si praguri
volan mai frumos
suspensie modificata
...si cred ca am omis unele lucruri.

! de tinichigiu mi e cel mai frica pt ca (nu stiu cine o sa mi demonteze mie toata masina si apoi sa o puna la loc) nu stiu ce treaba o sa faca. tre sa fac si tinichigeria pt ca nu a fost facuta niciodata iar contraaripile fata si aripile spate se dizolva la propriu. Nu-mi mergeau stopurile pt ca nu faceau masa la cat de mancata era acolo. Mi-e frica de ce as mai putea gasi.

Sincer nu prea stiu in ce ordine sa o iau
bogdanlascu a scris:
8.Schimbarea raportului dintre treptele de carburatie astfel incat treapta a 2-a sa intre la mijlocul cursei treptei 1 va ajuta sa castigati cu aproximatie 5 CP intre 2000 si 3500 t/m.

am inteles ca este o parodie da' varianta asta a mai incercato cineva?
daca da sa inteleg ca consumu creste automat(nui problema), da' ar avea vre-un efect? miez, stai bre linistit, ca masina mea nu e OZN. tot Oltcit o cheama.
revenind la masina ta... intai si intai rezolva cu tinichigeria si vopsitoria, iar pe urma cu restul. pentru ca daca o desfaci pentru tinichigerie, atunci e momentul sa umbli la electrica, sa retapitezi interiorul etc.
Bafta in continuare.
ca masina mea nu e OZN. tot Oltcit o cheama
si ce oltcit...
ok trebuie sa caut un tinichigiu care sa lucreze ingrijit, sa nu imi mai strice masina in loc sa o repare, cum a facut primul la care m-am dus cu usa... !Are careva cunostinte, care sa lucreze finut Si cam cat m-ar costa sa ii fac tinichigeria? ca sa stiu sa ma pregatesc
ps: unde gasesc si eu jante asa?? http://img245.imageshack.us/my.php?image=p1130228xd0.jpg sunt jante de smartfortwo fata.
alea spate sunt mai late da,sunt jantele de smart...tot setu de la un smart(pe fata mai inguste pe spate mai late) Parca citisem ca alea de smart se potrivesc doar la 2prezoane nu si la al treilea si astfel roata nu mai era centrata, ce modificari trebuie facute inafara de umflatul aripilor spate
In legatura cu tinichigeria stie cineva cat m-ar costa si la cine sa apelez? Se fac flanse, pentru repozitionat prezoanele.
banus a scris:
bogdanlascu a scris:
8.Schimbarea raportului dintre treptele de carburatie astfel incat treapta a 2-a sa intre la mijlocul cursei treptei 1 va ajuta sa castigati cu aproximatie 5 CP intre 2000 si 3500 t/m.

am inteles ca este o parodie da' varianta asta a mai incercato cineva?
daca da sa inteleg ca consumu creste automat(nui problema), da' ar avea vre-un efect?

eu doar am copiat parodia de pe alt forum vreau eu sa fac multe din olteanu meu dar dupa calcule imi da valoare negativa la buget... cred ca o sa o iau treptat, mai intai ii pun motorul la punct ca vreau sa i fac itp si acte sa pot sa circul si apoi ma bag la tabla ca nu am vazut probleme inafara de contraaripi si aripi spate. chiar m am mirat, ma asteptam sa fie mai grav cu rugina.
bogdane, am observat in semnatura ta cuvantul "reparatii" si un nr de tel, ai putea sa ma ajuti si pe mine sa-mi bibilesc masina nu vreau sa ajung la cineva care nu se pricepe, iar tu fiind oltcitar am mai multa incredere
miez a scris:
bogdane, am observat in semnatura ta cuvantul "reparatii" si un nr de tel, ai putea sa ma ajuti si pe mine sa-mi bibilesc masina nu vreau sa ajung la cineva care nu se pricepe, iar tu fiind oltcitar am mai multa incredere

da-mi un tel si vb Am si eu un Oltcit 12 TRS si am facut niste transformari pe ea (am reparat caroseria, motorul, am facut sistem de evacuare dubla, am comandat de la Faberplast spoilere si praguri, am vopsit masina, si nu a costat mai mult de 800 RON)
Daca vreti sa-l faceti transformari sau tuning va propun sa-l faceti singur, ca este mult mai ieftin.

http://img440.imageshack.us/my.php?image=kp006sf8.jpg
http://img517.imageshack.us/my.php?image=kp005ni4.jpg
http://img215.imageshack.us/my.php?image=kp003tm3.jpg
http://img215.imageshack.us/my.php?image=kp003tm3.jpg Cel mai tare eleron suport pentru bagaje pe care l-am vazut vreodata.Nene ia o pastila,sigur vezi bine ce i-ai facut masinii? Foarte tare shtunnnningul asta!!!! Ozeneeeeeu Stimabile,la banutii si munca depusa e pacat.Ai stricat tot farmecul masinii.In cazul in care ar fi fost o masina care circula la viteze marias fi inteles rostul eleronului respectiv.
Apropo,edin aluminiu?De unde ai luat respectivul material?
BoogY a scris:.Nene ia o pastila,sigur vezi bine ce i-ai facut masinii?

Boogy - cand ti-am citit postul...fara sa vad pozele....credeam ca am descoperit proprietarul acestui bolid:

Fara suparare, dar sunteti extrem de acizi nefondat. OK eleronul ala nu are ce sa caute acolo, dar in rest masina arata f bine , omul a muncit la ea, macar pentru atata lucru aratati putin respect si putina bunavointa. Pana la urma orice initiativa e f bine venita pentru ca ai ce invata din ea: cum sa-ti faci sau cum sa nu-ti faci masina. Ingrijita masinuta, felicitari...
Cat despre eleron, cred ca este in plus, si nu prea cred ca in amplasamentul actual si la cat se vede ca ar fi de inclinata aripa, ajuta.
Mi-au sarit in ochi insa doua esapamente. Par functionale . Frumoasa culoarea, inca o data felicitari pentru masinuta.
Tot ca o mica observatie, oglinzile sunt putin cam maricele, eventual incearca sa le vopsesti in culoare masinii, sau in negru.

Asa... si nu pot sa ma abtin, dar din prima poza am remarcat aberatiile cromatice cam maricele ale aparatului, care pentru un P&S, nu e rau. Poate din cauza ca aparatului i-a trecut prin cirucuitele lui electronice sa fotografieze cu diafragma deschisa la maxim... Hai sa fim seriosi bagi bani in masina o umplii cu kitul ala tuning care arata ca naiba si dupa toate astea te apuci si sudezi un eleron pe hayon,pai degeaba ai muncit.Nu e era de ajuns o vopsea si atat?Si da,sunt acid pentru ca au mai ramas putine oltcituri si vad ca din ce in ce mai rau se strica aspectul lor clasic,ma rog e o chestie de gust.VB aia nu poti sa faci in gustul omului!
Oprule tu ti-ai face asa ceva la masina? arata ca tancul Doamne ce uratenie In primul rand nu sunt deloc de acord cu usurinta cu care se arunca cuvinte jignitoare intr-un om care a muncit la masina lui:

Nene ia o pastila,sigur vezi bine ce i-ai facut masinii?

Aici e un caz, dar daca cauti f putin o sa gasesti aceeasi atitudine in multe locuri, la prea multe persoane din acest forum.

E atat de usor sa arunci cuvinte grele, si atat de greu sa spui o vorba de incurajare. OK..a gresit , arata-i unde si fara sa-l jignesti. Daca e baiat inteligent intelege, daca nu...lasa-l in plata lui.

Boogy - nu am nimic cu tine Si ca sa-ti raspund....sunt chestii pe care nu le-as pune pe masina mea, dar asta depinde doar de gusturi.

Madalin Zolti - la asemenea comentariu m-am deranjat si asa prea mult sa-ti mentionez numele. Are dreptate si Boogy, are dreptate si Opr.
E pacat de munca si de bani, mai ales cand ai atatea solutii de studiat, dar trebuie sa incetam sa dam in cap oamenilor pentru ca se avanta prea mult in domeniul "tuningului" (poate un moderator sa modifice nitel titlul topicului, care zgarie retina? la fel si topicul de la Online "ce munca am facut azi referitor la masini") tre sa-mi schimb spoilerul ca a devenit prea popular, poate chiar tot kitul. Fara eleron e superba!Un pic de respect pentru munca omului.multi am vrea sa ne arate masinile ca a lui.Respecte!
P.S.Cit te-au costat spoilerele si pragurile ? http://www.faberplast.ro/ro/site.php?document=MainFrameDoc&elementID=54
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum