Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Frin

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Din p Cel mai bine ar fi sa demontezi si sa cureti bine etrierii spate - o sa te sperii ce mizerie o sa gasesti pe acolo
depuneri de piatra rezultate din precipitarea lichidului vechi de frana
Vezi starea pistonaselor si a garniturilor
Foloseste alcool tehnic ca sa speli piesele si conductele
Verifica si limitatorul de franare spate daca pistonasul lucreaza - daca e blocat o sa ai probleme cu rotile spate care vor ramane blocate dupa franare
Ar mai fi starea celor 2 furtune de cauciuc carefac legatura intre puntea spate si resul instalatiei
Mult noroc! mul
adrian-ar a scris:Am s sal

Chiar azi era sa cumpar DOT 3, dar nu am avut bani destui la mine.Este OK ptr ca voi cauta DOT 4,multzumesc!

In cazul in care nu gasesc DOT 4, merge DOT 3?
adrian-ar a scris:In cazul in care nu gasesc DOT 4, merge DOT 3?
Mai bine mai cauti sau mai atepti sa apara DOT 4. Cu ce este compatibil acest DOT 4? in cuvinte romanesti DOT4 are punctul de fierbere mai ridicat decat DOT3
daca vei folosii DOT 3 vei avea probleme pentru ca motorul de oltcit lucreaza la temperaturi mai ridicate
Se formeaza vapori in instalatie -si vei avea surpriza sa apesi frana si pedala sa alunece lin la podea si cu asta nu e de gluma
Nu doresc nimanui asa ceva......

--------------------------------------------------------------
Acest fenomen se intampla si daca neglijati curatarea etrierilor
Un etrier blocat va mentine apasata placuta de frana pe disc si temperatura etrierului va creste foarte mult producand fierberea lichidului de frana
(chiar daca e DOT 4 )

Vaporii creati vor impinge lichidul de pe instalatie in rezervorul pompei de frana ducand la dezamorsarea si ineficienta (lipsa) franarii Inca ceva: din proprie experientza - da 300K si cumpara un lichid de frana bun - eu am gasit ARAL parca si am simtit imediat diferentza, nu cumpara din asta Ro ieftin de 30 k salut

Mul
adrian-ar a scris:Am luat texaco (250 ml) 95.000 lei DOT 4. Asta s Bun salut
salut
ca sa nu deschid un topic nou .... o sa scriu aici
sper ca nu deranjeaza
e vorba despre frana spate , sist clasic cu disc de frana si ertier spate
se stie ca placutele de frana spate se uzeaza mai repede
avand placutele uzate am observat ca a scazut si nivelul in rezervorul pompei de frana-asa ca am completat pana la semn
Azi am cumparat placute noi si vreau sa le schimb
Asta presupune sa imping pistonasele inapoi in etrier - ca placutele noi sant mai groase
Trebuie oare sa mai scot din lichidul de frana din rezervor , ca sa nu curga in momentul cand voi impinge pistonasele ca sa fac loc placutelor de frana noi??? pai normal DA...ar trebui sa iasa lichid de frana(putin)...pe la pompa.
de accea...ar fi ideal sa dai jos capacul acela...pe unde se toarna lichidul de frana, pentru a permite lichidului in surplus sa iasa afara.
Locul unde a curs afara lichid de frana...se clateste bine cu apa(lichidul de frana ataca vopseaua).
Pistonasele le impingi inapoi cu ajutorul unui levier(ranga) Monteaz
sylwer a scris:Trebuie oare sa mai scot din lichidul de frana din rezervor , ca sa nu curga in momentul cand voi impinge pistonasele ca sa fac loc placutelor de frana noi???
DA. Lichidul in surplus, va curge pe la rezervorul lichidului de frina.
Ai doua posibilitati:
1. ori scoti putin likid de frina din rezervor (compartimentul dinspre botul masinii);
2. ori cuplezi un furtunas pe aerisitor, desfaci aerisitorul si presezi pistoanele spre interior. Lichidul in surplus il "culegi" intr-un vas atasat furtunului.
adrian-ar a scris:salut
salut

Mul
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum