Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

etrieri fata rm!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am un rm,frana fata la roata.la ambii etrieri,s-au rupt aerisitoarele,si vreau sa ii schimb.din cate am inteles,etrierii de la dacia 1310,se potrivesc la oltcit?chiar si la filetul de la furtun,dimensiuni,sau mai trebuie modificat ceva?

ma mai gandeam la o varianta...un strungar poate sa imi faca vreo reductie,ceva,sa imi puna alte aerisitoare la etrierii vechi?aceeasi problema o am si pe spate.voi cum ati rezolvat problema asta? sunt de dacie 1310 doar ca invers, stangul olcit, dreptul dacie, si dreptul oltcit . stangul dacie, ca la oltcit etrierii sunt inaintea discului, la dacie sunt in partea din spate am inteles...furtunele de la oltcit,se potrivesc pe etrierii de dacie,nu trebuie sa cumpar si furtunele? Se potriveste absolut totul, nu trebuie sa iei nimic in plus. Grija mare ce etrieri cumperi, sunt marfuri facute de S.R.L uri care tin de azi pe maine, uneori se crapa si cand strangi conducta. Aerisitoare ia vreo 4, ca dupa ce faci aerisirea sigur se mutileaza hexagonul si e mai sigur sa pui unele noi dupa ce ai terminat treaba. Spor la munca!
catalin33 a scris:furtunele de la oltcit,se potrivesc pe etrierii de dacie...?
Ca filete, se potrivesc de dacie dar ca lungimi, nu. Furtunele de dacie sint mai scurte. Din cate stiu, furtunul de dacie nu se potriveste nici la lungime, asa cum a zis Laurentiu, nici la capatul opus filetului, conducta de frana de dacie e mai mare in diametru si vine imbinata oarecum altfel. furtune de dacie am eu, la lungime se potrivesc
la filetul unde intra conducta de frana in furtun nu, la dacie e mai mare gaura

trebuie facute reductii, si anume luat vechiul furtun, si dat la cineva sa faca o reductie cu capul in care intra conducta, sa fie de dimensiunea furtunului de dacie, iar iesirea reductiei sa fie la fel cu iesirea furtunului, deci acolo unde intra in etrier Racordul de etrier de Oltcit RT / RM are un arc peste el. Cel de Dacia nu are.
Merge montat racord de Dacia folosind o reductie de pompa de frana de RT. Acele pompe sunt de Dacia 1310, dar au reductii pt conducte.
Fara acel arc protector se vor deteriora foarte repede. EU: RM
Furtunele flexibile: NU DE DACIA!!! Sunt mai scurte și în viraje se rup !
Sunt anume, au un "arc" pe ele, de fapt o protecție împotriva loviturilor, șocurilor etc.
Etrieriii, în schimb, se potrivesc cei de Dacia, cu pistonașe și garnituri, cu tot. Montați invers, în fața roții și cu aerisitorii în sus.

Spor la treabă! eu am de dacie de 10 ani, nu sunt scurte, nu s-au stricat ca nu au arc pe ele, am rupt doar unu ca l-am infiletat prea tare in etrier... Unii au bafta, altii nu. Sfatul era pentru cei fara probabil
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum