Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

"tuning" sound
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Bai fratilor, ce fericiti sunteti... eu ce dracu' sa pun in cabina mea de juma' de mc... deh... camioneta... se aude bine si un radio d'ala cu casti... freeman pune niste poze cu spatiul din masina(sa se vada cat spatiu e intre scaune si peretele din spatele lor,cum arata colturile de deasupra stalpilor...n-am vazut pana acum un CS la interior...dar cred ca daca pui boxele pe fata in usi+un subwoofer mic gen asta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/Magnat/Edition_B30/ s-ar putea sa ramai surprins ce bine se aude Merci mult pentru lamurire. M-ai pus pe ganduri, se pare ca nu e cea mai buna alegere.

Spui ca e diferenta de 50 lei... Alpine-u de care vorbesc, il pot lua cu 350lei, iar Pioneer-ul vad ca e putin peste 500lei... Matematica mea de balta spune ca "ie" 150lei diferenta.

Multumesc inca odata, mai studiez piatza si o sa va bat la cap cu intrebari stupide iulicuta2000... glumeam... am sound vdo cu boxe quartz de putere pe spate si lg mici pe fata... numai ca e prea mult pentru spatiul ala... singurul inconvenient la masina asta. In rest sa stii ca e dragutza camioneta. Cristi_s poseda si un poster cu asa ceva (poate il pacalesc). Maine noi o sa lucram la masina mea asa ca o sa incerc niste poze. Peretele dintre cabina si bena e doar o foaie de tabla pe care vreau sa o ramforsez, antifonez cu spuma si acolo imi bag quartz-urile (boxele). LG-urile in stalpi (locasul clasic) sau in lateralele plasticului central (schimbatorul). freeman nu le baga la schimbator...lasa-le in stalpi
hofy eu m-am uitat aici cand am spus de diferenta aia de pret
http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/ALPINE/CDE-9870R_-_RM/
dar e posibil(mai mult ca sigur) ca acest player sa fie mai ieftin in alta parte
atunci la 350 de lei,totusi e cam cel mai ieftin si bun care il poti gasi dintre playere
iulicuta2000 a scris:
dar e posibil(mai mult ca sigur) ca acest player sa fie mai ieftin in alta parte

E la Real la promotie

Este si Alpine iDA-X300(cred) la vre-o 500 lei si niste Pioneer-uri si o sa trag o fuga pana acolo sa vad daca au modelu indicat de tine. Dar nefiind la promotie, s-ar putea sa nu fie diferenta izbitoare la pretz.

E dubios ca sunt la Real Gata... mi-am luat inima in dinti si am cumparat Alpine-u' CDE-9870RM. Fie ce a fi. A fost 349.99lei

Cine nu a comentat pana acu, sa nu mai comenteze ca dau cu paru'

Tampenia e ca aparatul pastreaza garantia doar daca va fi instalat pe masina de firma indicata de ei. Asa ca maine renunt la garantie Normal ca il montez eu... nici macar nu am auzit de firma aia chiar daca dupa adresa imi sunt vecini... cum sa-i las sa se bage in instalatia electrica a masinii sub bord & stuff... nici nu intra in discutie Mai bine risc sa raman fara player Macar de dadeau si ei o lista sa-ti alegi... daca montajul e moca,du-te!si oricum stai langa cei care-ti monteaza scula pe masina(cum suna asta ) si daca nu-ti convine ceva te iei de ei,important e sa ai hartia cum ca a fost instalat in service pentru o eventuala garantie
astept pareri despre player
iulicuta2000 a scris:astept pareri despre player

Multumesc mult pentru indrumare Ai avut dreptate! Pare sa fie intradevar cel mai bun player ieftin Diferenta fata de fostul e fenomenala... nu ma asteptam. Am niste difuzoare nasoale (vre-o 7 prin toata masina) si totusi face minuni cu ele Chiar suna bine de tot... Sunt curios ce poate cu difuri calumea

Cu fostul player, inaltele, basii ii foloseam in blana. Cu asta trebuie mai cu masura ca are de unde si imi taie creieru' si sparge membrane. De volum ce sa mai spun... la 50% cam ajung difurile la capatu' puterilor si e cam limita la care pot sa stau in masina Trebuie sa fi surd sa mai amplifici ceva in afara de basi. Mie mi se pare ca are de toate binisor peste masura.

Prima impresie e foarte buna. E un player simplu, relativ ieftin, fara tot felu de gadgeturi, dar ce stie, face perfect. Sunetul reglat bine, are o calitate/claritate foarte buna indiferent de volum, in ciuda difuzoarelor mele naspa. (tweetere de alea rotunde mici pe bord, in locul standard niste noname, pe placa din portbagaj VDO-uri de 17 si in portbagaj o cutie de pal, cu un dif antic de 20W in el)

Nenea de la real mi-a spus ca montaju' nu e moca Oricum nici eu nu mai tineam minte ce sunt zecile de fire trase pe acolo de mine candva de demult ori imi bateau masina de cap, ori faceau ceva scurt, ori refaceau tot si plateam materiale si manopera la greu. nene am citit pe topicurile de mai sus.Parerea mea daca vrei basss ia-ti un subwoofer jbl .jbl e ceva super tare ptr mine eu numai jbl am avutsi am fost super multumit.Am avut 3 jbl pana acum.Acum am un sistem de care sunt super multumit fotmat din un mp3 pioneer deh30mp 4 boxe fatza blaunpunkt statie magnat rock4000 subwoofer jbl facut de mine (cutie cu band pass) mai nou mi-am luat si un condensator pyramid de 1,6 farazi este bun jbl-ul(ma refer la difuzor) dar daca scoti difuzorul si il pui intr-o carcasa calculata bine,scoti mult mai mult din el decat daca l-ai lasa in incinta originala... iulicuta ai vre-un link spre o sursa unde se poate calcula incinta in functie de difuzor ? din pacate nu am dar cred ca daca dai un google sigur gasesti,stiu ca exista un program care iti calculeaza incinta in functie de parametrii difului,dar trebuie sa ii stii si pe astia bine,si cu cat mai multi parametri ai cu atat precizia cu care iti proiecteaza incinta o sa fie mai buna...dar nu-i stiu numele am cautat , dar din pacate ori nu stiu eu ce sa cer ori "my english stinks "
iulicuta2000 a scris:stiu ca exista un program care iti calculeaza incinta in functie de parametrii difului

Am eu ceva de genu. Nu stiu cat e de bun sau nu... Candva demult mi-am calculat o incinta pentru masina si mi-a iesit mult mai mare decat portbagaju Recunosc ca stiam destul de putini parametri al difului.

Cine vrea sa-l incerce, sa-mi trimita MP cu un ID de mess sau adresa de mail

PS: tonim, da cu BUZZ-u cand esti pe mess si ti-l trimit. Azi am montat astea pe placa din portbagaj: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Alpine/Type-S/SPS-69C3/ prima impresie e buna spre foarte buna, acopera o gama de frecventa respectabila la banii aia si ofera playerului sansa de a arate ce poate. M-a impresionat echilibrul pe care il au privind frecventele, adica nu exagereaza nici cu inaltele, nici cu mediile, sunetul e foarte placut si precis. ceea ce e misto ca nu trebuie sa reglezi in continuu toate alea de la o piesa la alta.

Mie mi se pare totusi ca necesita incinta destul de ciudat pentru ca ele sunt proiectate pentru locul unde le-am montat Adica mi se pare ca la un anumit volum si cantitate de basi, membrana tinde sa-si intreaca limitele cursei. Destul de repede. Le fac incinta, nu-i stres. Doar sa-mi spuna cei mai avizati daca chiar e nevoie. Eu cred ca rezonanta ar fi incomparabila fata de portbagaju' mare, neizolat, neermetic & stuff si cursa membranei ar fi oarecum limitata.(in functie de dimensiunile incintei) Ma gandeam la una inchisa.

Alta chestie: playerul are volumul pana la "35" si intre 15 si 20, se cam imprashtie chiar si difurile astea... Sa mai montez difuri? Mai am 2 VDO care merg acceptabil

Incinta ma gandeam sa faca parte din placa (evident totul sa fie pal or somethin') Adica incinta propriuzisa sa fie sub, sa nu se vada de sus.

Iulicuta ce zici? (expertu nostru ) Hofy, cel mai rapid si plauzibil raspuns: Ai pus niste boxe de clasa medie-inalta ("S"-type), pe un player de clasa joasa, de asta distorsioneaza la jumatate din volum. Boxele consumant o putere maricica (50W), iar head-unit-ul tau scotand pe etajul final undeva in jur de 18-20W.
Incearca sa mai tai din bas, shi sa ii mai dai pe medii si inalte; asta in caz ca nu vrei sa suplimentezi sistemul cu un tun de bas. Atunci pe boxele masinii vei mai ramane doar cu inalte si medii.

Cu respect,
Gheko. eu am un mp3player adus de un prieten din italia, mi l-a dat cu 1milion. 4x45w

boxe pe fata in usi puse din alea la 35ron iar pe spate la 75 ron.. si mi se aude prea bine... nu tre sa auda si cei din exterior ce ascult eu, desi se aude destul de tare si bubuie hayonu.. 4x45 pe hartie,in realitate cum a spus si gheko puterea playerelor se zbate undeva intre 18-22W
cine a desfacut a observat ca la majoritatea etajul final de amplificare e asemanator daca nu identic
difera la ele fidelitate,cate reglaje au,hpf,lpf etc...
hofy gheko ti-a raspuns bine,nu cred ca o incinta de ajuta foarte mult pe boxele alea treaba lui cat vrea sa scoata.. pe mine ma multumeste si el stie asta [ma refer la mp3] - daca nu m-ar multumi si-ar lua si el Dumnezeii de rigoare ca si multe alte celelalte parti din masina ..) Multumesc pentru raspunsuri Nu ma intelegeti gresit... "instalatia" chiar merge extraordinar de bine. Imi place la nebunie... dar stiti cum e, intodeauna se poate si mai bine. Ideea cu incinta mi-a venit multumita faptului ca am o lada de PAL cu un difuzor antic cu membrana de carton(dintr-un radio cu lampi ), aruncata in portbagaj si FACE diferenta. Nimeni nu crede pana nu vede. Daca junghiu ala de dif in lada face diferenta, atunci astea cu incinta ar fi mai mult decat ok(teoretic). Dupa cum am mai spus, sunetul e bestial, cantitate este mai multa decat suficient desi NU ASTA MA INTERESEAZA (tapiteria de pe tavan face fleosc flosc si vibreaza oglinzile de totu se vede spalacit prin ele)... eu doar ma gandeam cum sa ma folosesc de basii care ii au difurile astea... ca in configuratia actuala, nu au unde sa faca rezonanta...

In legatura cu boxele de clasa medie-inalta si player de clasa joasa: Tipul de la Alpine Baia Mare, foarte pasionat de munca lui, mi-a dat explicatii si mi-a facut demonstratii aprox o ora Avea un dulap de ala mare cu o gramada de playere si difuri pe care le combinai dupa bunul plac. Butonand zeci de minute dulapu ala, mi-a demonstrat ca virgula calitatea si cantitatea sunetului intre playere e identica, daca nu, atat de asemanatoare incat diferenta e insesizabila. Oi fi io necunoscator dar surd inca nu. Cica Alpine nu face rabat la calitatea si cantitatea sunetului, indiferent de clasa "sculei". Politica interesanta.

Playeru meu suna exact la fel de exemplu cu iDA-X100 care ca pretz, gadgeturi, look & stuff e la ani lumina distanta Testele s-au facut evident cu acelasi CD si exact aceleasi setari, in general pe difurile mele dar si pe altele de proba.

Un astfel de stand am shi eu; shi iti garantez suta`n`mie ca nu vei avea aceiashi calitate in mashina ca in stand.
Shi chestia cu exact aceiashi calitate la iDA-X100 shi 9870R, nu o cred. Sunt fan Alpine shi JBL, shtiu cum lucreaza un procesor, shi cum lucreaza o lentila legata la o amplificare.
Lucrez in domeniu de 2 ani shi aici te contrazic. E doar o chestie de marketing, ce a facut acel comerciant.

Cu respect,
Gheko. cine stie o sursa de condensatori mai ieftini de mare capacitate pentru statie ? ca la relanti imi cade statia
Gheko a scris:
1. Un astfel de stand am shi eu; shi iti garantez suta`n`mie ca nu vei avea aceiashi calitate in mashina ca in stand.

2. Shi chestia cu exact aceiashi calitate la iDA-X100 shi 9870R, nu o cred. Sunt fan Alpine shi JBL, shtiu cum lucreaza un procesor, shi cum lucreaza o lentila legata la o amplificare.
Lucrez in domeniu de 2 ani shi aici te contrazic. E doar o chestie de marketing, ce a facut acel comerciant.

1. Sunt deacord. Dupa parerea mea acele standuri sunt pentru a avea ocazia sa compari produsele. Sunt departe de "conditiile" dintr-o masina. Nu cred ca sunt facute sa auzi cum vor suna montate in masina.

2. Nu contest cunostintele nimanui si nici nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. Pentru mine ceea ce spui e corect pentru ca nu ma pricep cat sa analizez/compar calumea procesoare sau alte detalii de prin chestiile astea Marketingu comerciantului trebuia sa ma faca sa cumpar ce e mai scump si nu invers In mare parte am luat in considerare ceea ce AM AUZIT/testat. Pe mine ma intereseaza mai mult CUM si nu CAT suna o instalatie. Sunt destul de pretentios la calitatea sunetului. Si pot sa spun din ce am auzit... diferenta intre ele era in cel mai fericit/trist caz neglijabila. Dece? nu pot sa-mi explic... Comerciantu' mi-a explicat, eu am ascultat si am ramas cu concluzia AUZITA/testata de mine

Si pe hartie era diferenta mare intre playere... dupa cum am spus, detalii pe care prea putin le inteleg. In practica dece e atat de mica diferenta... pentru mine e mister. Altii poate stiu...
valentin a scris:cine stie o sursa de condensatori mai ieftini de mare capacitate pentru statie ? ca la relanti imi cade statia

Am condensatori pe stoc de 8,5 F la 490RON.

Cu respect,
Gheko. uau, cam scump momentul asta.... valentin...cat de multi muzicanti ai? (ce consum de curent) din ce tin eu minte ca are pe masina mai mult de 2F nu are nevoie , poate ma insel... statia e de 2*150 / 4*75 si am 2 basi de 75 + 2 inalte de 100, conductori de 6mm si sigurante de 60A (asa scria in carte) siguranta e supradimensionata,daca punem puterea aia 2x150 ca putere consumata atunci curentul consumat s-ar invarti la 25 amperi consum cand e data muzica "blana"
eu am saracia asta de aplificator
http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare_auto/MAC_Audio/MPX_4500/
si merge bine fara condensator
e legat cu doua canale la boxele rotunde de pe spate(25cm diam) si doua canale in punte pentru subwoofer Salutare . La mine de cati amperi sa pun sigurantza ? am asa :

Cd-Player: http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/JVC/KD-G332/
Amplif: Audison Milenium Power 4
Conector RCA: Intercontti + remote
Difuri spate: 2x Pionner model vechi 280 W 4 cai 6x9
Difuri fata: 2xSony 10 cm 2 cai ( varza varza de tot , sa nu va cumparati !!!)
Woofer: http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/JBL/GTO_1204BR/
Conector borna (+)(-) : Cred ca e de 6 sau 8 mm dar cred ca e de 6 mm ( tot intercontti) pe minus am tot intercontti legat in spate pe caroserie .
Cablaj difuzoare: simplu rosu si negru ) nui gross , dar nici subtire nu e
Siguranta: Momentan e de 30 A.

Condensator eu zic ca nu am nevoie , nus mari consumatorii. Ce vreau sa stiu eu , sa-mi zica careva daca ajunge sigurantza de 30 A ? . Momentan orcat ii dau volum nu am probleme

Si un model de cd-player ma intereseaza care i-mi da o parere ( i-mi trebe cu 2 rca iesire + volum separat pe woofer, gen cum am Alpine-urile

Ms cu stima Norbi
Bezicu a scris:

Si un model de cd-player ma intereseaza care i-mi da o parere ( i-mi trebe cu 2 rca iesire + volum separat pe woofer, gen cum am Alpine-urile

Ms cu stima Norbi

Dece nu mergi chiar la reprezentanta Alpine? Au un stoc considerabil, baiatu de acolo chiar e pasionat de ceea ce face, iti explica, testeaza, demonstreaza si arata tot ce vrei si ce nu vrei

Cu stima, Norbi Se Hofy , da intrebarea e unde e reprezentanta asta in baia mare ? ca eu inca nu ma gasit numai real flanko domo elanko .......... metro din care eu nu vreau sa-mi cumpar ca nus de calitate .
Bezicu a scris:unde e reprezentanta asta in baia mare?

b-dul Bucuresti nr. 27 vis-a-vis de magazinul Profi, la etaj

sursa:
http://www.alpineaudiolines.ro/ (da-i un click pe "contact" )

Practic parchezi in parcarea de la Profi ca este spatiu arhisuficient si cum te uiti la strada de pe care tocmai ai sosit, o sa vezi exact imaginea de pe site de la "contact". Se urca prin bagazinu de sub.

Bafta! Clar nu are ce sa strice un condensator la cei 300W ai wooferului. Mai ales ca s-au ieftinit in draci.
Din toata lista ta, pot spun ca playerul este veriga slaba. Pai nu-i pacat bre? JVC... astia fac si scule audio? Il am demult playeru inca nu am apucat sa il schimb . Ms Hofy , luni is acolo
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum