Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ceasuri de bord..preturi?..idei?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
As dori si eu sa stiu ce ceasuri (kilometraj+turometru)se mai potrivesc in bordul de oltcit si unde pot gasi.

Stie cineva cat m-ar costa sa imbrac bordu de oltean in vinilinn sau ceva asemenator.eventual daca se poate face asta prin craiova??
eu sunt din Turnu Severin si pe aici nu stiu pe nimeni care sa faca asa ceva..

as vrea sa umflu si aripile..aveti idee de pret?? un turometru il poti gasi la adelaida ( www.adelaida.ro ) shi e digital bun eu mi-am pus shi sunt multumit de el shi termometru pt temperatura uleiului care iasa din carter pe la sonda gaseti multe acesori de bord la adelaida !!! WOW! Cineva a fost ocupat cu mesaje foarte vechi! lipsa de ocupatie!! poate mai trebuie o fii ramas cu nelamuriri !! http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=1640 alea sunt ceasuri d logan daca nu ma insel.....

daca vrei ceasuri cu plasma facute special pt oltcit iti pot da un link dp un forum.....

http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=40585&page=4 uite si link-ul promis..... daca cautai mai bn vedeai ca s-a mai discutat despre asta si in topicul "lumea ledurilor" din toate linkurile de aici nu e nimic ptr oltcit Cei de la zexstar.ro fac asa ceva la comanda
http://www.zexstar.com/Zexstar-Tuning/servicii.html ai idee ce preturi au la ele? nu fac ceasuri cu leduri pentru OLTCIT.
stati linistit

iar de preturi...un bord de dacie cu leduri e pe la 500 ron scump domne' scump... e placat cu aur ...scump bre... cred ca cel mai ieftin ar fi sa ti-l faci tu singur.. si te-ar costa max 20 ron... Care este bugetul tau ? cholo....te ocupi de asa ceva? adica de ceasuri de bord? ca daca da, m-ar interesa si pe mine! cu putina rabdare, 8 leduri albastre de bricheta, un fierastrau de traforaj si un burghiu de 0.1 am facut ceasurile sa arate cam asa... (scuze pentru calitate) http://www.220.ro/bord_oltcit-53468.html asta e interesant de vazut pe viu...nu cumva rupe la ochi?din poza asa pare...poate ma insel,felicitari pentru munca totusi vinerea viitoare poate...

oricum 1. ledurile sunt taiate (sparte) pana aproape de locul unde se produce lumina pentru o dispersie mai buna 2. orientarea bordului este paralela cu solul asa ca razele nu vin direct spre ochi

pe mine unul nu ma deranjeaza vezi la punctul 1 ai gresit...taind ledurile ai micsorat unghiul sub care ledu emite lumina,adica va emite mai prost...era mai bine daca doar matuiai ledurile cat despre faptul ca lumina lor nu-ti bate la un unghi de 90de grade fata de planul cadranelor...nici nu trebuie sa fie asa ca sa te rupa la ochi si adica lumina trece asa pur si simplu prin plasticul negru ... sau l-ai schimbat cu unu transparent si ai lipit o foaie pe deasupra. nu prea am desfacut bordu', incap leduri acolo?? cu putin talent incap leduri acolo...iar din ce vad(inteleg) eu a decupat cu traforasul toate cifrele si in spatele lor e un plastic transparent cata chinuiala; trebuie rabdare mare... ; dar nu ar fi mai usor cu inlocuirea plasticului?? sau e prins(lipit) de restu' daca te referi strict la cadranele de oltcit...se desfac foarte usor...dar sa faci altele...sa le etalonezi sa indice corect e destul de greu zic eu
vezi la punctul 1 ai gresit...taind ledurile ai micsorat unghiul sub care ledu emite lumina,adica va emite mai prost...era mai bine daca doar matuiai ledurile

taind ledurile acestea nu mai lasa o amprenta de punct ci lumineza ca un bec normal aproape in mod egal in toate partile (reamintesc ca sunt leduri de bricheta). am incercat la inceput si cu ele matuite dar neschimband forma rotunda a ledului singura diferenta a fost de intensitate iar ceasurile se luminau doar in colturi - unde sunt pozitionate ledurile

si adica lumina trece asa pur si simplu prin plasticul negru ... sau l-ai schimbat cu unu transparent si ai lipit o foaie pe deasupra. nu prea am desfacut bordu', incap leduri acolo??

cu putin talent incap leduri acolo...iar din ce vad(inteleg) eu a decupat cu traforasul toate cifrele si in spatele lor e un plastic transparent

metoda a fost urmatoarea: decupat toate cifrele de pe cadranele de la vitezometru si turometru, lipit pe interior o folie de hartie cerata alba, montat patru leduri in colturi in spatele fiecarui cadran legate la iluminatul original al bordului. sincer pe lumina arata tare urat pentru ca se vad decupajele (ma gandeam sa le umplu cu silicon alb sau transparent) dar noaptea arata destul de bine
iulicuta2000 a scris:daca te referi strict la cadranele de oltcit...se desfac foarte usor...dar sa faci altele...sa le etalonezi sa indice corect e destul de greu zic eu
E chiar usor:
Se scaneaza un bord de Oltcit, se aduce la dimensiuni (sau mai usor se confectioneaza o versiune digitala) apoi se scoate la un centru de tiparire pe plastic transparent pentru retroproiector. Va rezulta o folie subtire transparenta in spatele cifrelor care se lipeste pe un platic transparent mai grosut (1-2 mm ar trebui sa fie suficient). Rezultatul se ilumineaza apoi din spate si gata treaba.
Sper ca la vara sa pot sa ma apuc si eu de asa ceva [quote="AdyAero"]
iulicuta2000 a scris:apoi se scoate la un centru de tiparire pe plastic transparent pentru retroproiector.

Sau se printeaza pe o imprimanta buna, pe autocolant mat... care se lipeste pe o bucatica de plexiglas (exemplu - carcasa de CD). O idee excelenta, multi au pus-o in practica si a iesit ceva frumos. sa vedem angel....sa vedem? am fost azi 15 01 2009 la general sistem si aveau niste leduri super faine lera ca o banda lata de 1cm lunga de cat vrei tu se poate taia cam scump 65ron alea mi se par cel mai faine de facut bordu
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum