Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Me

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
A venit momentul sa-mi fac si eu un topic aici!

De curand mi-am luat un nou oltcit, 12 TRS (mai am un RT din '88 cu motor franta ):
Cred ca ati vazut masina la vanzari. I-am sters numarul caci inca n-am facut schimbarea de proprietar.
Mai am de bibilit cate ceva la ea, da' nimic important!
Fostul proprietar a coborat-o maxim si din cauza asta e FOARTE rigida; practic n-are suspensii!! Partea frumoasa e ca foarte putine masini imi pot face fata la capitolul stabilitate!! Oricum, nu am sa o las asa, o voi mai ridica putin.
Cat despre functionare... n-am nimic de comentat! Merge foarte bine!
Cateva poze:
http://img149.imageshack.us/img149/7184/0203081132wr8.jpg
http://img100.imageshack.us/img100/2481/poza2096faranrsz0.jpg
http://img100.imageshack.us/img100/6928/attachment1xe9.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/5562/image022ob4.jpg
http://img86.imageshack.us/img86/5891/poza2098rg7.jpg

Astept impresii si mai ales CRITICI!!! Felicitari pentru achizitie! Masina arata foarte bine
Sa ai parte de ea si cat mai multi km fara probleme! Multumesc Dreamer!
Poate ne vedem zilele astea sa o vezi si live!
Azi m-as apuca sa-i schimb bordu' (nu merge bine turometrul, imi indica uneori si 7.000 rot/min) cu unu' Veglia Pai ar trebui sa ne vedem ... ca am sa iti dau ceva... in valoare de 100 RON ... ma gandeam ca iti trebuie Sa o stapanesti sanatos!
Da capacele alea de la roti jos arata bine. felicitari S-o stapanesti sanatos! ...roaga adminii(sunt de acord cu stergerea lui)

felicitari pentru masina...
sa ai parte de ea... Mama, da frustrat mai esti si tu. Mai era unul pe aici.
Marius, MASINA AIA NU ARE SUSPENSIE PE FATA, nu ca e rigida. Trebuie rezolvata problema, ca e relativ incontrolabila (discutam mai pe indelete problema, ca seara era prea multa galagie si inghesuiala la tine ). In rest, arata bine, merge bine, are cateva chestii care nu sunt pe gustul meu, sa o stapanesti sanatos. Vai dar frumos mai arata asa lasata pe burta , sa o stapanesti sanatos arata bine, pune si o poza cu motorul sa vedem cat praf ai acolo .

Cati dinti e lasata din barile de torsiune 2?
Vreau sa o cobor si eu pe a mea cu un dinte si nu stiu cat de mult o sa se lase, in caz ca se lasa asa pe burta ma abtin Daca ii pui niste amortizoare de spate pe fata, trebuie modificata bucsa de sus a amortizorului, nu o a sa mai trebuiasca sa o ridici, dar la drumurile pe care le avem noi cam strangi din buci la denivelari sa nu le atingi cu burta masini.

Sa o folosesti fara prea multe interventi si sa te tina motoru cat mai mult . bravo marius, sa stapanesti sanatos jucaria. sper ca in vara sa te alaturi coloanei brasovene spre intalnirea nationala.
cat despre suspensii... il ai pe cristi sa iti spuna ce si cum. ideea e ca nu e bine. ce amortizoare ai pe fata/spate si cum se comporta masina asa lasata? Raspund eu, ca Marius la ora asta e la serviciu. Amortizoarele sunt cele originale, dar, din pacate, cele de pe fata sunt comprimate maxim si nu are cursa la suspensie deloc pe fata. Socurile sunt resimtite incredibil, masina are tendinta sa sara de pe sosea. Mie mi se pare extrem de dificil de controlat. Daca drumul nu e denivelat, e ok. Senzatia e de kart. O sa muncim nitel sa gasim ceva solutii pentru a realiza totusi cursa la amortizoarele fata. mai vin aici cu o intrebare...am auzit ca in cazul asta ar merge telescoape de spate ce parere ai? Fara modificari la prinderea superioara nu merg. O sa analizam si varianta asta, dar mai am eu o idee creatza, intai vreau sa vad daca merge. Va multumesc tuturor!
O sa mai pun ceva poze mai incolo ca sa "aud" cat mai multe pareri critice; in felul asta sper ca voi reusi sa sa o fac sa arate cat mai ok.
Cat despre treaba cu suspensia... SIGUR nu o voi lasa asa pt ca nu se poate merge cu ea; da' o sa dureze ceva pt ca din pacate s-a apropiat sesiunea de restante (de pe 7.04) si va trebui sa mai invat .
Cristi, spune care-s treburile alea care nu-s pe gustul tau?
Chiar ma bucur cand vine cineva cu o idee sau cu o critica!

PS: Sper sa gasesc o solutie ca sa nu trebuiasca sa o ridic! Aha stiu masina....a fost a lui Guwy...din Buc. da si mi-e mi-a placut masina asta cand a scoso la vanzare....dar cand sa sar pe ea deja era data..)
suirammarius a scris:

Fericitule ... ai pus mana pe o masina faina .. asta asa ... sa nu mai poti de tine Cam in 2 saptamani cred (sper) sa rezolvam (eu si Cristi_s) treaba cu suspensia!
Pupa, tu cum ai adaptat telescoapele? Gata! S-a rezolvat cu suspensia pe fata! Am montat amortizoare de spate. Si arata cam asa:
http://img87.imageshack.us/img87/1721/image011at7.jpg
Mi-a placut suuper mult cum arata, avea si suspensie, nu mai topaia asa... da' nu se putea merge cu ea decat in BV. Asa ca am mai ridicat-o un pic de fata.
Am mai montat bordu' Veglia de pe cealalta masina si aeroterma. nu prea stiu eu cum e cu calitatea drumului in brasov dar in restul tarii e cam praf si plin de gropi,bine ai facut ca ai ridicat-o putin
poate facem o mica mare intanlire adhoc la rasnov duminica? Faaacem, cum sa nu! Masina din avatar nu mai e!
Am vandut-o acu' cateva zile cu 5 mil. Avea motor franta impecabil, cutie 4 Ro si... cam atat. Restu' nu prea se mai pute recupera nimic. Oricum... mi-a parut rau deoarece ala a fost primu' meu oltcit. Cel care a luat-o vrea motoru' si cam atat! scaunele de pe ce bmw sunt?ca vreu sa imi pun si eu.vin bine sau vin mai inalte decat cele de oltean?ca si confort cum sunt?ce modificari le trebuie ca sa meaga pe oltean Sunt o porcarie foarte mare!!!! Eu le-am dat gratis! NU MERITA!
Sunt FOARTE inalte!
Recomandarea mea e sa nu va puneti de BMW!!! daca stii sa le pui pot fi numa bune,spre exemplu scaunele mele (de opel astra sau vectra) erau puse foarte inalt pe masina lu lexu(de la el le am) si la mine se sta aproape ca in scaunu de oltcit,adica eu si astia ca mie(cristi_s )stam mai mult decat bine pentru cei inalti exista bancheta din spate Ca sa fi putut sa stau bine cu alea trebuia sa tai din traversa, lucru care nu l-am facut. Cat despre treaba cu inaltimea... doar stii bine ca-s 2 la metru! Marius a inceput o operatiune de anvergura exact la mijlocul zilei ... mai exact, isi dorea sa monteze pe masina lui niste scaune de Renault. Si uite asa voiosi la ora 12 s-a strans lumea si s-a apucat de ciopartit ... aaa ... de taiat traversele, ca sa facem loc noilor scaune.
Cateva poze de la locul faptei ... restul sunt la Marius ... inclusiv rezultatul

Si ne-am apucat si de sudat ... ca intodeauna ... siguranta este pe primul loc:
Paraciosul...paraciosul.
Baaai voi nu sunteti normali? De ce naiba nu ati dat jos mocheta aia de acolo? Si covorasele de cauciuc? Cu deodorantul ala de extinctor credeati ca se sezolva ceva?
Astept sa vad rezultatul si solutia folosita. ai sudat o teava in interiorul traversei?ca nu se vede prea bine... Nu, nu am sudat o teava; am saectinat traversa si a mai ramas cam 1/2 din ea. Inca nu i-am pus si "capacu'" da' poate astazi reusesc.

prinde-l bine,ca altfel la o frana puternica sau ceva mai rau,scaunu ala trebuie sa ramana acolo Pai suportu' de scaun e sudat bine (de mine ) de traversa, numa da nu am apucat sa-i pun si "capacu'" de la traversa. Uita-te in pozele postate de mine si ai sa vezi cum am taiat-o. Din pacate nu am poze cu suportii de scaun sudati acolo. Din partea superioara a traversei am "decupat" bucatica pe care se afla piulita de prindere a fostelor scaune si am sudat-o unde a fost nevoie ca sa le prind p-astea! Felicitari pentru masina .Pune niste poze noi . Astept un pic de timp liber in combinatie cu vreme frumoasa ca sa termin cu interioru'; apoi pun si poze! lasa bre tot interiorul,pe mine ma intereseaza zona aia de sudura In urma unei discutii cu un coforumist, s-a luat hotararea ca nu e neaparat necesar sa se puna capacu' la traversa, desi nici prea ortodox nu e s-o lasi fara! Cateva poze de azi cand am pus mocheta:

Si croitoru' sef.... (ce apropiati il stiu )
da traversele sudate unde ieste bre....
daca apari sambata la raliu poate vad si eu live ce ai facut Buna treaba bre .... bravo
iulicuta2000 a scris:da traversele sudate unde ieste bre....
daca apari sambata la raliu poate vad si eu live ce ai facut

Cu siguranta! Sunt frumoase scaunele .Felicitari pentru modificare . Merci!!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum