Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Aprindere Dacia

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor, Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Stiu multe despre Dacia, istoria, functionare,..... Dar m-a intrebat cineva daca exista aprindere electronica (la fel ca cea pentru Oltcit) si nu am stiut ce sa-i spun , exista aprindere electronica pentru Dacie (eu nu am avut, nu am si nu o sa am Dacie )? Stiu ca sunt cam tolomac dar nu stiu acest lucru . Daca te referi la aprinderea de TRS la Dacia nu ai asa ceva.Daca e vorba de cutiuta rosie atunci exista la www.adelaida.ro. Exista si pt dacie, da nu a fost facuta pt dacie, ci pt renault, sau se poate sa se fi facut niste delcouri fara platina paremise.
DanH a scris:Daca te referi la aprinderea de TRS la Dacia nu ai asa ceva.Daca e vorba de cutiuta rosie atunci exista la www.adelaida.ro.

...cutiuta aceea rosie se numeste aprindere tranzistoriala. Eu am montat-o acum 6 luni si singura diferenta este aceea ca nu mai am probleme cu platina. Si pe mine m-ar interesa o aprindere electronica de tip TRS, dar nu am auzit sa existe asa ceva pentru Dacia.
Dreamer a scris:Si pe mine m-ar interesa o aprindere electronica de tip TRS, dar nu am auzit sa existe asa ceva pentru Dacia.

...nu stiu daca este de TRS, dar o asemenea aprindere exista, din cate stiu eu este in jur de 80-100 lei si este foarte buna... Eventual cauta o aprindere de Renault 18, nu sunt sigur dar parca se impaca cu motorul de Dacie. Eu am deja pentru Oltcit, dar mi-a zis cineva sa-i gasesc de Dacie 1310 si nu am stiu nici macar daca exista . Cele de Oltcit se gasesc foarte usor (eu am dat 1.500.000 lei vechi pe o aprindere completa, decat dau jos delcou, bobina si montez pe cele "noi"). Pot sa gasesc vreo aprindere completa pentru omul acela, sau trebuia sa o fac din bucati? Pentru dacie nu cred ca vei gasii ceea ce cauti...dar s-ar putea sa se potriveasca aprinderile elecronice de pe motoarele de 1,4 de reno..cele ce echipeaza R5,9,11,18...dar mai cred ca ai avea nevoie si de senzorii care vin montati pe Cv la volantă si poate chiar volanta... Se gaseste pt Dacia...

1. ce mai ieftina MALVINA-DEVA 35RON (in combinatie cu fise tesla si set nou sinterom face familie buna)

2. Gotronic AT001 (cutiuta rosie cu led - fara senzor) 35-40RON (adelaida)

3. GOTRONIC AT011 (cutiuta + senzor-in locul platinii mobile) 80RON pe comanda (vezi daciaclub.ro) ___ cea mai recomadata calitate pret

4. CDI CLARKE (se face numai pe comanda-merge si cu senzorul gotronic) 350-400RON --- f smechera, tre sa o faci singur, performante deosebite, consum f. bun 6-7.5% oras -5% drum lung, relanti 500-600RPM
super exact raspunsul vizitatorului !

cu precizarea ca MALVINA SUCKS!! Am ars 2 intr-o saptamana !! Da, un raspuns ff bun !! Din pacate acea persoana nu mai vrea asa ceva, dar e bine de stiut!
multumesc!
Anonymous a scris:CDI CLARKE (se face numai pe comanda-merge si cu senzorul gotronic) 350-400RON --- f smechera, tre sa o faci singur, performante deosebite, consum f. bun 6-7.5% oras -5% drum lung, relanti 500-600RPM

puteti da niste detalii?
Anonymous a scris:

4. CDI CLARKE (se face numai pe comanda-merge si cu senzorul gotronic) 350-400RON --- f smechera, tre sa o faci singur, performante deosebite, consum f. bun 6-7.5% oras -5% drum lung, relanti 500-600RPM

Pentru asa ceva sunt si eu interesat. Astept detalii, daca se poate! vezi pe daciaclub, la sectiunea imbunatatiri dacia classic
e un topic luuuuuuuuung despre aprindere electronica,pe la sfarsit se tot vorbeste despre aprinderea asta,si chiar face minuni
Dumitru Cristian a scris:Stiu multe despre Dacia, istoria, functionare,..... Dar m-a intrebat cineva daca exista aprindere electronica (la fel ca cea pentru Oltcit) si nu am stiut ce sa-i spun , exista aprindere electronica pentru Dacie (eu nu am avut, nu am si nu o sa am Dacie )? Stiu ca sunt cam tolomac dar nu stiu acest lucru .

Ai aici si poza cu aprinderea si cu senzorul care inlocuieste platina http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=169084&highlight=#169084
Dumitru Cristian a scris:Stiu multe despre Dacia, istoria, functionare,..... Dar m-a intrebat cineva daca exista aprindere electronica (la fel ca cea pentru Oltcit) si nu am stiut ce sa-i spun , exista aprindere electronica pentru Dacie (eu nu am avut, nu am si nu o sa am Dacie )? Stiu ca sunt cam tolomac dar nu stiu acest lucru .
De ce te lauzi ca stii multe despre Dacia? Pentru cachiar stiu cate ceva despre dansa dar neavand nu stiu "secretele" cdi clark studiez eu acum,dar din pacate nu detin 2 mosfeturi si integratele. pentru cei interesati

e varianta pentru dacie dar merge si pe oltcit fara probleme. Au existat delco-uri de Dacia exact ca cele de TRS, am vazut pe cateva taxiuri. Modulul era chiar cel de TRS, delco-urile erau facute de IPRS Baneasa daca-mi aduc bine aminte. Din pacate, n-au avut cautare, daciotii nu prea s-au bagat la ele. e buna de ceva cutiuta aceea rosie cu led verde pe dacia 1310?
Anonymous a scris:e buna de ceva cutiuta aceea rosie cu led verde pe dacia 1310?

Este excelenta! eu am o carta de vizita a Dlui Ioan Hutanu de la S.C PRONTO electronicS.R.L dar adresa e din Petrosani dar zicea ca e inginer si sta in Bucuresti si avea 3 tipuri de apr. elec. montate pe delcou de dacie are si nr de tel 0724630663
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor, Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum