Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Idei de stopuri

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Va provoc la un exercitiu de imaginatie, design si... talent la desen
Daca aveti idei de alte stopuri in aceeasi forma clasica pentru Oltcit puneti-le aici
Incep eu cu una:

2 stopuri rotunde rosii, una bucata semnal dreapta si una bucata semnal mars-arriere (pot fii lucas-uri ovale/dreptunghiulare albe/portocalii). Toate acestea aplicate pe o placa de plexiglas, vopsita negru lucios sau geam-oglinda. Masca este identica cu cea de Oltcit, doar ca este complet transparenta.
Ca idee generala, incerc folosirea unor elemente prefabricate, cat mai usor de asamblat laolalta. idei sunt...problema e cu politia Atata timp cat forma farurui/stopului nu se modifica, eu stiu ca legislatia permite. Altfel, toate Loganele si nu numai care au stopuri cu led-uri inseamna ca sunt in ilegalitate Ca și mașinile noi, care au semnalizări laterale albe sau albastre, nu? Sunt ilegale
AdyAero a scris:Atata timp cat forma farurui/stopului nu se modifica, eu stiu ca legislatia permite. Altfel, toate Loganele si nu numai care au stopuri cu led-uri inseamna ca sunt in ilegalitate

au omologare TUV, sau una alta...care permite sa fie montate.
toate stopurile cu leduri si chestii din astea 'de firma' se fac cu o gramada de teste, nu doar se bag 30 leduri sa lumineze cat mai tare, si vin cu anumite acte de omologare/conformitate cu legislatia/etc.

semnalizari albe...e ok, scrie si in legislatie. Ideea e sa clipoceasca si sa nu fie albastre/rosii.
albastre...nu am vazut pana acum asemenea minunatii.

P.s: vezi dacia 1310 modificata, B 69 TAU. Are stopuri cu leduri. Forma stopurilor e identica cu stopurile de dacie, dar difera formele pentru pozitie/semnalizare/frana. Sunt cu o gramada de leduri, arata misto si tot...dar nu are omologare pentru ele. Si deci, o cam incaseaza cu amenzile/taloanele

Adica nenea Garcea se invarte in jurul masinii si imi cere sa vada actele de omologare pentru stopuri?

Ps. Geani, te rog, intelege ca albastru nu e portocaliu Si te rog sa imi dai link cu o masina noua, pe site-ul producatorlui, care are instalate semnalizatoare albastre. Ce mai conteaza daca e albastru, portocaliu, infra-rosu sau ultraviolet? Sclipeste, percepi semnalul sau nu, asta e
Ady, dreptungiurile alea din schita poti sa le iei din Vitan, sunt vreo 2 lei bucata si se lipesc pe marginea remorcilor. Partea buna este ca le poti dezlipi spatele, si ramai cu plasticul colorat prin care trece lumina super ok, si o mai si difuzeaza pentru ca sunt turnate(fabricate) ca si ochii de pisica(sunt si reflectorizante). Ma gandeam asa:
Stopurile rotunde pot fii alea de pe autobuzele Rocar care circula prin Bucuresti adica din astea.
Cele albe si portocalii pot fii lucas-uri de Solenza, Cielo sau Matiz.
Toate astea asamblate pe o placa de plexi. Ramane problema 'sticlei' care trebuie sa fie de aceeasi forma cu cea de Oltcit, dar transparenta.
AdyAero a scris:Ramane problema 'sticlei' care trebuie sa fie de aceeasi forma cu cea de Oltcit, dar transparenta.

problema sticlei e rezolvata ;in drumu taberei este cineva care face triple clare pentru oltcit si are deja matrita...si din cate stiu are cateva modele de material...pretu parca era 100ron pentru ambele triple
interesant modelul dar sincer nu se potrivesc alea doua stopuri rotunde in triplele de oltcit...parca nu sunt de acolo
AdyAero a scris:adica din astea.
http://www.bucuresti2.3x.ro/wolfcata2/images/1016%20-rocar%20de%20simon.JPG
nu exista pe serverul de gazduire gratuita 3x.ro

Folosește bre imageshack că e mai sănătos 1.
AdyAero a scris:Daca aveti idei de alte stopuri in aceeasi forma clasica pentru Oltcit puneti-le aici
Incep eu cu una:

Se pot folosi triple gen TV sau IMS = rotunde, pe mijloc se afla becul de semnalizare (culoare galbena), pe jumatatea superioara a arcului de cerc este pozitia cu bec de 21 W si nu de 5 W (culoare rosie) iar in partea inferioara a arcului de cerc, se afla stopul pe frina (culoare rosie). Trebuie vazut unde anume se poate monta silampa de mers inapoi.

2.
AdyAero a scris:Atata timp cat forma farurui/stopului nu se modifica...
Forma stopului (triplei) nu are importanta. Singurul "impediment" este sa se faca vizibila atit pe timp de zi cit si pe timp de noapte.

3.
geani29 a scris:Ca și mașinile noi, care au semnalizări lateralealbe sau albastre...
Masini noi sau vechi, NU exista LEGAL, cu semnalizari laterale cu lumina ALBASTRA. Legal, culoarea becurilor la care te referi, este ori alba ori portocalie; alta culoare NU EXISTA pt asa ceva.
Ca si in aviatie, marina ...... si la circulatia terestra, exista un "cod" al culorilor ce trebuie respectat.

o cruda realizare a unor stopuri bazate pe dimensiunea originala... bre voi vreti sa reinventati roata?doar ca o faceti cu 10 spite in loc de 9?realizarea altor stopuri ar trebui lasata pe mana unuia care nu a vazut in viata lui oltcit...si sa-i fie data o poza cu masina din spate,fara triple...si sa i se spuna ca trebuie sa faca niste triple sa se potriveasca in deptunghiurile goale...parerea mea ca ar fi impartial in alegerea modelului...ori le facem de la 0 ori le lasam asa si avem grija sa nu fie pline de praf cele clare nu mai sunt frumoase? tocmai acum cand s-a gasit cineva sa faca? sunt frumoase nu-i nimic de spus...dar in afara de geamul transparent si becurile colorate nu e nimic schimbat la ele...poate o reusi cineva sa dea o idee de triple clare dar cu alta dispunere a becurilor si cu alte forme in interior Am eu niste idei dar nu le spun deocamdata . o sa le fac pe ale mele si daca o sa va placa.... vazusem mai de mult un virtual tuning cu un oltean cu triple de range rover
DJ-05-RSG a scris:cele clare nu mai sunt frumoase? tocmai acum cand s-a gasit cineva sa faca?

cum asa...tocmai acum? se fac de ceva timp triple transparente de oltean in banie.
DJ-05-RSG a scris:cele clare nu mai sunt frumoase? tocmai acum cand s-a gasit cineva sa faca?
Nu s-a legat nimeni de ele. Eu vroiam ceva diferit. Ce, acum o sa lansez o noua moda si o sa se schimbe toate de pe oltence si o sa la bage si la ACSA?
Da chiar, ar avea astia mare succes la ACSA daca ar fabrica si alte stopuri. Modelul clasic se gaseste si pe la dezmembrari Daca e sa facem "variatiuni pe aceeasi tema", ar mai fi si triplele clare de mai sus, iar in loc de becuri se pun led-uri cu soclu. nu stiu de ce am impresia ca o sa iasa un mare rahat luminos,fara suparare
mai ales pentru niste triple clare ledurile alea o sa se aprinda prea putin...trebuie facut ceva cu mai multe leduri...parerea mea
iulicuta2000 a scris:nu stiu de ce am impresia ca o sa iasa un mare rahat luminos,fara suparare
mai ales pentru niste triple clare ledurile alea o sa se aprinda prea putin...trebuie facut ceva cu mai multe leduri...parerea mea

Eu ma refeream la led-uri ca acestea de aici:
http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=40899

Atata vreme cat sunt vandute sa inlocuiasca becurile din faruri si din stopuri, nu cred ca se aprind prea putin. fa-ti triple clare,pune dinalea cu leduri si ne spui si noua rezultatul...banditu a incercat leduri in triplele spate(triplele de fabrica nu clare!) si ne poate spune rezultatul lui...acum cred ca tot le becuri recurge... http://www.xenonauto.ro/produse_si_preturi.html

In josul pagini veti gasii socul normal cu leduri si cred ca s-ar vedea si mai puternic decat cu becurile pe filament, acu ramane decat sa luam si sa punem si dupa putem sa mai vorbim. imi cer suze daca readuc la viata un topic care probabil a fost inchis, dar am gasit ceva interesant prin Japonia pt cei care vor sa-si faca singuri stopuri, faruri sau alte mici prostioare:
http://plaza.umin.ac.jp/~satoshi/mod170.html
si alte mici secrete:
http://plaza.umin.ac.jp/~satoshi/mod152.html

pagina este
http://www.satoshi-celica.com/ mdap,e si asta o chestie sa-ti faci matrita proprie singurul mic inconvenient e facutul rost de materiale si eventual costul lor... Mie-mi place mai ales partea unde ブラシで粘土を取り除きます。! deci pana la urma, unde se fac triplele alea in militari/dr. taberei? o adresa, tel, ceva...ca placutele cu leduri sunt pregatite de vreo 6 luni. O sa pun poza cu alea de marsarier Salutare , ce ma enerveaza pe mine ca la dacie s-au facut o droaie de stopuri si faruri inclusiv la dacia 1310 , le-as sparge pe toate , ca si asa nu is faine mai ales alea de la 1310 . Eu i-mi fac alte stopuri orcum , si cand e vorba de RAR le pun pe cele originale daca v-a fi cazu Deci,tripla clare sau albe sau transparente, de unde,cit? angel salveaza-ne De aici: http://www.wikimapia.org/#lat=44.4340327&lon=26.0097188&z=18&l=0&m=a&v=2

140 de RONi perechea de stopuri semitransparente. Parca vreo 100, perechea de stopuri complet transparente. Asta era prin primavara. Nici pana acum nu le-am pus pe plasticele de la stopurile vechi... director Rolea Nicolae
tel 021/7605605,

0722703062

0740648953

pe aste le am eu, daca s-a schimbat ceva, va rog sa ma corctati Bd. Iuliu Maniu 190 intre Volksbank si OTP Bank, la parterul blocului este o firma si are mai multe modele de stopuri. 2 seturi de stop-uri semitransparente costa 160 lei (80 perechea) . Cine se baga cu mine la o pereche ? Numarul de Vodafone e bun. Sunt gata de pe o zi pe alta Daca zici ca e 80 lei perechea de stopuri clare, ma bag si eu la un set. 140 doar geamurile si 160 daca ti le si lipeste el,si-a facut recall acolo de curand 20 de lei lipiciul? lipiciul si faptul ca ti le lipeste el,teoretic le lipeste bine ca probabil are un lipici mai bun decat un superglue sau silicon sanitar te asigur iulica ca are un lipici foarte prost, la mine s-au dezlipit ambele dupa doar 2 luni, poate am fost eu mai ghinionist.
am incercat cu silicon- s-a dezlipit, de mai multe ori pana cand era sa pierd sticla de la o tripla, asa ca am luat un lipici pt tevi de PVC si tine si acum.
deci, mai bine luati decat sticla si o lipiti voi. cel mai bine e sa vii la intalnire data viitoare sa le vezi...mie mi se pare ca a facut treaba foarte buna omul in ciuda aparentelor (trebuie sa il vezi).

Stopul este din plexi presat la cald pe o matrita iar lipitura este facuta cu o rasina care se intareste la cald, nu cred ca se va dezlipi prea curand.

vezi aici o poza
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=6863&start=0
Recall a scris:
Stopul este din plexi presat la cald pe o matrita iar lipitura este facuta cu o rasina care se intareste la cald, nu cred ca se va dezlipi prea curand.

Recall eu am de doi ani, facut tot de nenea, si crede-ma ca s-a dezlipit, era sa pierd unul, n-am stiut ca s-a desfacut si cand am coborat de pe bordura mi-a cazut, daca nu era un prieten nu-l mai gaseam.

poate am fost eu mai ghinionist si la altii o sa tina , la mine n-a tinut.
Gheko a scris:Daca zici ca e 80 lei perechea de stopuri clare, ma bag si eu la un set.

ne bagam la cate un set? evident nelipite, ca sa intre si placile cu led-uri
valentin a scris:ne bagam la cate un set? evident nelipite, ca sa intre si placile cu led-uri
Unde sa ma bag frate la pretul asta ?! Este 140 lei perechea, nu 2-3 seturi cum ai inteles tu ...
iulicuta2000 a scris:140 doar geamurile si 160 daca ti le si lipeste el,si-a facut recall acolo de curand

Cu stima,
Gheko.
valentin a scris:ne bagam la cate un set?
Daca aveti de gind sa va bagati la asa ceva, ar fi bine sa asigurati PRINDEREA triplei de caroserie. Cu prinderea originala, veti ramine in scurt timp de la montaj, fara ele.
Laurentiu a scris: Daca aveti de gind sa va bagati la asa ceva, ar fi bine sa asigurati PRINDEREA triplei de caroserie. Cu prinderea originala, veti ramine in scurt timp de la montaj, fara ele.

de ce, la voi se fura triple de oltcit?
angel a scris:de ce, la voi se fura triple de oltcit?
Acum citiva ani, am ramas fara tripla stinga, Se pare ca a fost un furt la comanda. Baietii au lucrat curat; mi-au scos mufa fara sa-mi taie firele. Mai bajeti... dupa ce am dezmembrat un stop... am gasit solutia cea mai simpla pentru trecerea pe leduri si sa isi si pastreze forma, luminile si proprietatile. Dar... vine cristi si imi baga morcovul cu politia. Modificarea mea respecta total stopul original, numai ca in spate vor fi leduri (sa nu mai spun ca am gasit si leduri pt. frana... puternice frate... pe radiator). Cert e ca iese cam scumpuletz dar tinand cont ca m-am cam saturat sa mi se intrerupa mereu placa cu becuri... si cu politi e cu dus si intors...
OUG 195 prevede ca luminile sa fie colorate, nu spune nimic de stopuri, numai ca acestea, ca sa nu fie problema in ochiul organului, trebuie omologate de RAR.
...depinde cine te opreste si cat de intelegator e...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum