Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Safaturi vopsire spoilere ?!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ca tot lumea vopseste oua,eu ma apuc de vopsit spoilere(dupa paste).Au fost negre,au ajuns albe si acum eu vreau sa le fac bleu.Cam cate spray-uri imi trebuiesc,si cum sa fac sa iasa treaba buna,adica sa nu se cojeasca?Sii ce sa fac sa nu mi se infunde sprayul,ultima data cand am folosit un spray de asta daca nu agitam incontinuu ,de imi sarea mana din balamale,se infunda Din cate tin minte pe spray scrie sa il intorci cu capu'n jos ca sa-l cureti si sa nu se infunde sau sa nu sara stropi! du-te la o vopsitorie si fale mai bine daca vrei treaba buna, daca chiar iti doresti tu sa gospodaresti asa cu shpraiu iei un kit de fibra faci peste tot unde nu e bine, il scoti la drept, dai cu smirghel de apa ca la nebuni,degresezi dai cu prefil(spritkit) ii mai dai si pe ala odata cu smirghel de 1600 iar degresezi si dupa daca ai mana de vopsit le vopsesti cu un shprai bun( sa nu faci prostia sa iei unu prost) si faci numai daca vrei alta culoare decat masina ca nu iese nuanta... 3maini cred ca ajung.. depinde de culoare, dupa care dai 2straturi de lac sa ramana acolo vopseaua, il lasi sa se usuce 1saptamana sa ii poti da un polish sa iasa toate punctele facute de la praf... si dupaia grija are cand il pui la loc sa nu-l zgarii. si paste fericit, spor la busit borduri cu el

p.s. scuturi bine bine shpraiul si il desfaci dai si dupa il arunci si ai grija sa nu dai pana se termina 2 shpraiuri mari iti ajung sigur Salut tuturor !

Ma scuzati ca intervin, dar n-am vrut sa deschid alt topic pentru ca ma intereseaza o problema similara cu cea dezbatuta aici si anume, cum se face vopsirea aripilor din fibra, mai exact, care sunt etapele si ce produse se folosesc ca strat de baza? Cu ce se repara micile imperfectiuni de suprafata?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre . am scris eu mai sus bytzu1 : Daca spoilerul are crapaturi sau fisuri si nu este din fibra (este modelul de plastic, cureti toata vopseaua pana la plastic, dupa ce repari fisurile pe interiorul barii (cu poxipol sau cu chit de fibra, sau ambele , poti pune chiar si plasa de fibra deaia care se pune la imbinarea placilor de rigips) dau cu chit de fibra pe exteriorul crapaturii, freci cu smirghel normal (nu de apa) granulatie 80, dupa aceea dai chit normal (1-2 sau 3 maini, depinde cum iese) freci iarasi cu smirghel normal de granulatie 240 . ATENTIE : inainte de chituire se degreseaza locul , cu degresant , nu cu diluant sau nitro diluant.

Daca bara este de plastic, inainte de vopsire cumperi primer pentru plastic (nu plastofix , ca ala este apa cu zahar , nu este bun de nimic si se cojeste in timp vopseaua),se gasesc altele mult mai bune, daca vrei sa iti iasa uniform, dai toata bara in sprit chit (sau fuller) dupa ce se usuca , matuiesti toata bara cu smirhel de apa de granulatie 400, degresezi iarasi bara CU DEGRESANT inainte de vopsire , dai 2-3 maini de vopsea cu diferenta de 10-15 minute intre ele iar dupa aceea 2 straturi de lac.

daca nu dai cu sprit chit peste locul unde ai chituit , vopseaua va iesi cu umbre sau patata unde a fost dat chit.

daca folosesti materiale de calitate( 3M , PPG, Lechler) , si produsul finit va fi de calitate !

stecit : la fel si la tine , daca nu ai gauri,crapaturi sau fisuri, folosesti chit normal unde ai pori , freci chitul cu 240 , degresezi, sprit chit, matuit cu 400 si apa, degresat vopsit , lac.

90% din produsul final al unei piese vopsite inseamna pregatirea. asa ca dati mare atentie la detalii ! care e diferenta intre fuller si spitkit? Sfaturi pt vopsirea oricarui reper (spoiler, oglinda, aripa, etc):
1. NU spray!
2. NU vopsitori neavizati.
Vrei sa iasa calitate, cumperi materiale bune si apelezi la un vopsitor profesionist. postarnak : pai .. fuller-ul este cel care se cumpara din magazin o cutie de fuller + intaritor si vopsitorul amesteca fuller-ul cu intaritorul , iar spirtchit-ul sau chitul de stropit (cum mai scrie pe cutie) este direct amestecat in cutie cu intaritor si este o varianta mai ieftina si mai proasta a fuller-ului
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum