Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

vopsea int+ext

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut... ma gandeam sa imi vopsesc si eu oltcitul si as vrea sa stiu cam cate kg de vopsea miar trebui pt ext+int daca stie cineva care a mai facut operatiunea asta? aa sa nu uit si de lac+diluant

Multumesc! depinde de vopsitor....
de la 2kg pt toata masina, la 4-5kg toata masina....

Si depinde si de vopsea, adica de puterea de acoperire. Cu 4 litri (atentie, cutiile sunt la 0,75 litri), ar trebui sa te descurci. La metalizata iti trebuie nitel mai mult. Uite ca lac nu mai tin minte cat am folosit, diluant parca la fel cata vopsea. lac intre 1 si 2 litri.... http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=8201&postdays=0&postorder=asc&start=500

Depinde ce intelegi prin interior! nu imi iau vopsea la cutie 0.75 ... ma duc la standox si imi fac acolo vopseaua care o vreau eu...de asta intrebam cam cat imi trebuie deci sa iau vreo 4 l ca sa fiu sigur ca imi ajunge... prin interior ma refer dat tot jos de pe ea sa ramana doar caroseria si vopsita...nu vreau la ext sa am o culoare si la int alta, de asta spuneam ca acuma masina este rosie si vreau sa o fac alta culoare... Cu Standoxul ai sa ajungi la 2000 lei doar pentru vopsea! nu chiar... defapt 1 l de vopsea e 3.5 mil:)

bibi tu ai facut si int+ext cu 3l? Interiorul cuprinde :
Portierele interior,pragurile,hayonul interior,stalpii!
Da am facut interior-exterior!
Daca ai gasit Standox cu 350 lei /L este acceptabil dar si lacul costa destul de mult! da cam asta vreau sa fac chiar daca costa oleaca mai mult macar stiu ca e de calitate... multumesc pt raspuns Pentru putin!
Ai MARE grija pe mana cui lasi masina!E pacat sa dai atatia bani pe materiale si sa vezi ca lucreaza in bataie de joc! da sper sa gasesc prin tot iasul un meserias bun Anu' trecut, cand am vopsit Cazanu', au intrat aproape 2 litri de vopsea + 2 litri de diluant + 2 litri de lac. Am vopsit exterior + semicontraaripi. Materialele au fost de la firma Klar, vopsea metalizata. Si eu tot pe Klar am mers si eu mai exact pe KLAR RM !La mine au intrat aprox 2,7 L dar eu am vopsit si compartimentul motor! Acum, depinde si de diametrul duzei folosite la pistol. Daca e mica, se dilueaza vopseaua mai mult, daca e mare, o da mai groasa si intra mai multa vopsea. Dracu' stie. pana la urma cred ca o sa iau 3 l sper sa imi ajunga pt ext si int... doamne ajuta:D un service ceva prin iasi unde pot sa imi fac si eu caroseria? dar nu cu preturi exagerate gen 30-40 mil am vopsit eu seria 7 il cu 1.70litri vopsea doar peafara negru safir materialele au fost 4.7mil si mana de lucru 3,5mil si chiar a iesit... urmeaza sa vopsesc un record acum... intai sa fac partea tehnica, va tin la curent vopsea am... dar trebuie oleaca data cu chit pe ici pe colo... 3.5 mil?asa ieftin mie miau cerut intre 20-30 mil... tinichigeria... hai ca m-am togmit cu omu pt tinichigeie si vopsit la rekord i-am dat un pt philips de 54 cu ecran plat o pereche de papuci noi de piele o pereche de blugi flausati noi un trening si o patura ) revin cu poze cand e gata
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum