Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

caut solutie indepartat vopseaua

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
stie cineva?? are cunostinte solide despre? a incercat?

din start e exclus decanolul de la policolor care e un esec (era foarte bun acum 4-5 ani) sau amestec de diluanti, sau lichidul de frana, sau mai stiu eu ce sfaturi de genu "de ce nu dai cu spaclu?"

caut ceva acid, caustic, ceva care sa-l pot pulveriza sau aplica cu pensonul pentru a indeparta straturi groase de vopsea pana la tabla.

sper sa fac un brainstorming pe forum pentru a ajuta si pe altii care vor avea spre exemplu de "revitalizat" o caroserie veche, sau sa o curete pur si simplu.

multumesc! Si asta s-a mai discutat. Am folosit eu decanolul, a functionat foarte bine. Poate ca al tau era vechi sau... cine stie. Daca nu-ti convine poti sa incerci sablarea (si asta s-a mai discutat mai acu' cativa ani, nu stiu daca a ramas pe forum discutia). Cu sablarea e mai complicat in sensul ca pe de o parte e greu sa gasesti cine sa ti-o faca pentru piese de dimensiuni mari (caroserie), si pe de alta parte daca nu ai dat cu grund imediat dupa operatiune poti sa-ti iei adio de la tabla. Si eu am folosit Decanol, chiar destul de curand si a facut treaba buna. Intr-adevar, e cam scarbos de lucrat cu el, dar asta e. Dai mai multe maini, il lasi mai mult sa actioneze si ai sa vezi ca isi face bine treaba. exista "super kromofag" la un litru in rcipient sticla este nemaipomenit nu afecteaza metalul si indeparteaza orice fel de vopsea eu folosesc si foarte multumit de el deci special pentru idepartat vopsea.
problema ca nu peste tot se gaseste si nu prea da la oricine ca e forte periculos si daca stropesti o masina cu el in parcare proprietarul poate sa bage direct la vopsit un litru cam la 15....20 lei nu multumesc.. decanolul folosesc de vreo 4 ani de zile constant,anual, stiu foarte bine ce zic...

daca pe voi v-a multumit, incercati sa folositi decanol la curatat burta si intreg compartimentul motor si podeaua interioara de vreo 3 straturi consistente de antifon trantit in bataie de joc peste rugina pe alocuri....

e foarte mofturos la tipurile de vopsea, uneori nu umfla nici lacul prea bine, trebuie dat prea mult si are randament scazut

am gasit de sablat nu mi-e straina metoda,dar costurile sunt mari, munca este migaloasa, si dupa cum ziceati si voi..daca n-o grunduiesc in aceeeasi zi deja nu mai merita, plus ca e cam greu sa intri la "meserias" in hala cu ditamai caroseria.. hai,o janta, un brat, ceva mai merge..

domi,suna interesant ce zici tu acolo, cred ca as fi dispus sa cumpar, ai putea sa ma ajuti in vreun fel? in ideea in care stii vreun magazin, sau sa-ti trimit banii si sa-mi trimiti sticluta, ma rog, contra cost totul,inclusiv deranjul

am auzit de kromofag asta...pe mai multe forumuri.

dar sunt in continuare deschis la discutii. Xeon al nostru zicea sa incerc cu soda caustica intr-o concentratie mai mare, a incercat cineva? credeti ca are randament? ca de-aia mai gasesc pe la magazine.. ultima data am cumparat in gheorgheni dar trede sa ma uit si aici la mine sa vad daca mai am si til timit o sticla sa vezi cum e mai vorbim ar fi superb, niste date de contact ceva ale firmei eventual, sa nu te mai deranjez pe tine, na, un nr de telefon, ceva de genu asta, daca nu-s prea insistent;) dar chiar vreau sa ma apuc de caroserie cu spor ca la frecat cu peria de sarma termin la anu

multumesc in avans! 0732324021 suna ma asu da un bip si te sun maine ca o sa fiu la atelier intre orele 8si17 si ma ui daca mai am.mie e placere sa ajut pe cineva. banii naduc fericirea. ok,lasa ca iti trimit eu maine un sms spre dimineata, pe la 10-11 asa.. sa iti aduc aminte, si te sun eu dup-aia mai pe dupa 1-2 sa-mi zici daca ti-a mai ramas, vedem noi, multumesc mult!

(se intrezareste oare o luminita de la capatul tunelului?) da si o sa ma intreb oare de ce claxoneaza Acum un an am dat eu c-da de un gel special. Se aplica cu pensula dupa care se acopera cu celofan... o lasi un pic... si dupa aia se decojeste pana la tabla foarte usor. Am ramas uimit... Acum nu sunt acasa dar cand ajung iti trimit un pm cu ce scrie pe cutie. CROMOFAG se pare ca e foarte laudat cromofagu asta de toata lumea...
si totusi,cine ma poate ajuta?

cumpar si eu 2 sticle, prin curierat/posta, ce vreti voi..dau si spaga

ca in tot iasi-ul n-am gasit nicaieri, si am umblat 2 zile. E la magazin. genial deceneu.. cum de nu m-as fi gandit? Am revenit cu informatii proaspete. DECASOL se numeste gelul. Il am in fata mea. Eu l-am luat la cutie de 900gr suficient pt o suprafata de 3mp dupa cum scrie aici. Am dat comanda direct la producator.... SC ROMSUD SRL Iasi. Tel.: 0232 239 359. Am vorbit direct cu patronul.
Crede-ma... ramai uimit de ce poate face. Problema este ca nu stiu cat costa acum, dar te interesezi.
Inteles mai nea pui de drac si dracoaica? hahahah,fantastic,si mai sunt si din iasi...cum mama naibii?

maine ma interesez, sarumana mult, sa vedem,sper sa mearga bine

multam fain Ti-am zis ca o sa ramai uimit. Dai cu o pensula gelul... il acoperi cu celofan... stai 10... 15 min... se increteste.... si il cureti cu o laveta si ramane tabla curata.
Nu ai habar cat am cautat pana am dat de sursa.
Dar cel mai bine.... www.romsud.ro.... materiale decapante frate... si te-am facut om. normal,doar e pentru mine solutia, cum sa fie atat de usor??

am sunat la nenea am vorbit...un lucru este clar si sigur:

NU MAI EXISTA solutia respectiva,nu se mai fabrica de mult timp, prin urmare, nu ma mai poate ajuta. nenea a mai zis ca nici policolorul nu mai fabrica vesnicul decanol,vinde ce i-a mai ramas prin stoc ... asa ca...am luat-o de la capat am reusit sa vorbesc cu prietenul din gheorgheni si sar putea sa primesc sambata deci mai vorbim produsul e de origine ungaria si de aia se gaseste asa de greu Acum zece minute am vazut flacoane de DECANOL la un magazin POLICOLOR langa mine.14 lei flaconul.
deceneu32 a scris:Acum zece minute am vazut flacoane de DECANOL la un magazin POLICOLOR langa mine.14 lei flaconul.

asa,si? Bai ce tara de paraziti... chiar distrugem tot. Si ce minunat era gelul ala DECASOL. Noroc ca mai am o cutie. E bun pt. rugina... dai in jurul ei si vezi cat se intinde si unde sa tai fara sa folosesti polizorul sa slefuieti. Nu mai comentez ca iarasi ma apuca dracii... asa e..n-ai cu cine face treaba astept cu incredere vreo veste ceva despre vestitul kromofag care cel putin in iasi nu am de unde sa-l procur...

daca mai e cineva care stie de unde se poate cumpara... Intra pe forumul classic car club Cluj Napoca si acolo vei gasi toate detaliile despre CROMOFAG.Logheaza-te si ia legatura cu Misi,administratorul forumului.El foloseste acest cromofag in restaurarile sale.Vei gasi acolo niste chestii foarte interesante.Ti-as da un link dar nu ma pricep.Succes! deceneu,multumesc frumos Cu placere!Ai intrat pe forumul classic car club Cluj Napoca ? salut dui de drac am o veste foarte proasta si pentru tine si pentru mine sa epuizat stocul din gheorgheni si su se stie cand mai aduce la magazindeci tre sa caut altundeva.mai discutam ei fantastic..bai cat noroc pot sa am Eu cred ca trebuie sa-ti schimbi nick-ul... poate pui de inger te ajuta mai mult... :angel1: domnul pui de drac am gasit kromofag aici la mine in oras la policolor astazilam vazut parca 25de lei litru cam asa,mai vrei.
?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum