Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Se incinge si raman fara frane ...

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
cand mi se incinge motoru . raman fara frane
dupa aglomeratie in oras stat in relanti raman fara frane azi urcai pe un scoar sa nu dau in un gagiu ... m-am speriat crunt am ajuns am stat cam 4 ore acolo motoru sa racit franele iar ok ... intru pe aratura . mers usor iar incins motor iar lipsa frane ....
la 6-7 pedala prind frana pe incins
ce sa ii fac .. asa nu mai merg cu ea 1.verifica /schimba garniturile de le pompa.
2.inlocuieste lichidul de frina cu unul cu specificatie dot4.
3.aeriseste frinele
Las3rFrate a scris:cand mi se incinge motoru . raman fara frane
Motorul se incinge din cauza frinelor. Fa un RK la frine + o spalare de instalatie. iarta-ma Laur...dar nu am inteles de unde pina unde...motorul se incinge de la frine? poate discurile amplasate pe CV se pot incinge de la motor/evacuare.
adrian-ar a scris:iarta-ma Laur...dar nu am inteles de unde pina unde...motorul se incinge de la frine?
Foarte simplu: masina infrinata, motorul trage din greu si se infierbinta mult mai usor ca unul care lucreaza normal. dau cu capu de parbriz cum se incinge stau la relanti in semafoare aglomeratie etc ramana fara frana moturu e rece sub 60 grade e ok peste 80 face figuri cu franele tin sa mentionez ca e posibil sa am si ceva infranat ....
Las3rFrate a scris:e posibil sa am si ceva infranat ....
Mai mult ca sigur. si lichidul tau incepe sa fiarba la 80 si de asta ramai fara frina.
Las3rFrate a scris:cand mi se incinge motoru . raman fara frane
dupa aglomeratie in oras stat in relanti raman fara frane azi urcai pe un scoar sa nu dau in un gagiu ... m-am speriat crunt am ajuns am stat cam 4 ore acolo motoru sa racit franele iar ok ... intru pe aratura . mers usor iar incins motor iar lipsa frane ....
la 6-7 pedala prind frana pe incins
ce sa ii fac .. asa nu mai merg cu ea

same story si la mine,dar in cazul meu numai etrierul de pe dreapta fata,cred ca au ramas pistonasele blocate,dar de incintat se incinta la greu,eu dau maine(azi)dimineata etrierii jos,amandoi de pe fata(ii am pe cutie,nu la roata) si incerc sa rezolv problema....plm sa vedem ce-o iesi,ca asa nu pot sa mai merg,nici motorul nu mai trage cum trebe,si ma trage si spre dreapta..am incercat sa o imping 2 metri masina infranata...draci, nici nu sa miscat deloc..poate f*ut franele de tot ),.....dupa ce mergi putin si ramai fara pedala pune mana pe discurile de frana,vezi care e incins rau de tot ..ala e cu probleme..la mine ardeeeee ala de pe dreapta..am pus degetul pe el si mi-am facut besica
Laurentiu a scris:
Las3rFrate a scris:e posibil sa am si ceva infranat ....
Mai mult ca sigur.

Exact aceeasi problema am avut si eu cand am cumparat masina. Una din placutele de la frana de mana, ramanea blocata, trebuia de fiecare data cand eliberam fr. de mana, sa ridica capota si cu o surubelnita sa imping placuta la loc. Arcul ei numai facea fata.

Simptomele erau :
- motorul se incingea foarte tare
- tragea greoi la plecarea de pe loc
- iar la franare, nu se oprea la fel de usor, cum ar trebui. Cred ca patinau pe discurile incinse.

Am mers 3 saptmani cu masina asa, pana sa imi dau seama de problema.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum