Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

troaca mea (lexy)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
dupa cum stiti care stiti care nu asta e dj 44 all nu mai exista.
asa ca eu am intrat in posesia unui alt cadavru.
un oltcit din 93 romanesc 1100 visiniu noroc ca scria rosu in talon. la prima vedere impecabil. Dar pe masura ce demontezi gasesti. Asta e acum . na alt cadavru doar am specificat.
Dupa lungi si indelungate asteptari dupa tinichigiu care umbla pe balti la peste si la inmormantari... am reusit sa o si vopsesc. in curand poze.
nu am avut poze cu masina inainte de a o vopsi asa ca incepem cu ce avem:
Am dezechipat-o motor cutie conducte a ramas doar instalatia electrica. am curatat am dat cu zinc apoi cu grund :

eram praf.... noroi tarana praf mizerie tot ce era pe acolo la mine pe fata si in ochi si in .... cand ajungeam acasa tenchuiam o camera cu ce aveam in nas

dupa ce am terminat treaba pe care o puteam face eu si am ajuns la taiat si sudat ceea ce nu stiam sa fac masina a plecat la drum spre un tinichigiu nu au fost decat 20 de km

ajuns la el am inceput sa aratam bubele si tumotile care trebuiau indepartate:

asa ca omul s-a apucat de treaba dupa cateva sticle de... orice continea alcol cred ca si diluant a baut si va dati seama :

i-am explicat ca nu este bine asa ca am fost nevoit sa caut alte aripi
si asa am gasit alte tumori

care au fost extrase si totu-l s-a inlocuit. apoi am matuit masina:

am prins praguri le-am finisat si am dat spritzchit

am indreptat haionul

ai masina a luat drumul spre vopsitor ( alti 20 km)

ajunsa la el acesta m-am pus sa frec spritzchitul pana am facut basici la degete

apoi masina a intrat in cuptor unde era lumina stinsa

lumina s-a aprins

a aparut si meseriasul sef

asta binenteles dupa ce a pregatit materialul

a intrat in cuptor si au iesit dupa 2 ore

si povestea continua Hai ca e bine barosane !!! Nervi, plimbiri cu masina la sufa, dezamagiri, nervi, dar ete ca a iesit.
Hai, la mai multi kilometrii cu noua jucarie Cat a costat vopsitul?Arata superb! Demen Si la mine a iesit aproape la fel Diferenta e ca eu am dat cu spray alb in fata blocului si din anumite unghiuri arata ca un dalmatian E super-ba culoarea. Arata bine. Bine de tot. Zi repede cat a costat vopsitul si unde. pai pt mine ca am lucrat acolo si ma cunoaste lumea cam 5 mil juma vopseaua si 2 cuptorul si 3 vopsitorul care este preten bun a meritat, a iesit excelent Bravo Lexy spor la treaba in continuare , asteptam poze noi cu masina completa .
La cat mai multi Km fara incidente . chiar ma lexy,cand o sa fie gata?ai facut rost de scule? A iesit "foarte superb" ca sa mai..mai mult decat superb Se vede ca ati avut de munca la ea, nu gluma. Cam cat a durat toata operatiunea cu rugina ? Multa bafta in continuare si felicitari pentru Reusita de a mai aduce o masinuta in prima linie. am facut rost si de scule iulica si operatiunea cam 2 saptamani se putea face si in 3 zile dar am specificat omu era la peste la inmormantari la carciuma daca stiam sa sudez era gata mai repede. Frumoasa lucrarea,frumoasa culoarea.Totusi poate mi se pare mie,da partea inferioara de la rama parbrizului parca nu e vopsita.Si......inainte de a o vopsi,ai antifonat-o? mda acolo la rama a fost scoci sa nu imi vopseasca instalatia nu are nimic este sub cheder si da am antifonat-o Ce vopsea si ce lac ai folosit? rosu super de policolor nu s-a dat lac separat a avut vopseaua in ea . Un sfat,inainte de a monta inapoi toate geamurile curata bine chederele in santul unde intra ele in rama si dupa montare introdu silicon.Inainte de a introduce silicon pune pe caroserie banda de hirtie de aia de care se foloseste de vopsitori la protajarea chederelor astfel ca surplusul de silicon sa nu vina pe parea vopsita a masinii.Dipa intarire tai surplusul de silicon cu atentie cu un cuter si apoi indepartezi banda de hirtie.Siliconul il pui ca sa eviti ca apa sa mai intre sub cheder si apoi sa provoace rugina.Sa ai grija ca la parbriz si luneta sa nu pui in partea inferioara ca sa nu astupi acele gaurele de scurgere a apei. saptamana aceasta:
montat geamuri, manere inchidere, o parte din interior cutie viteze si motor. eee,asa da
ia zi te gasesc maine seara sa iau si eu lama aia de felxiune? :d nu stiu dai de mine si vedem Bafta multa cu masina. Si sac, nu mai ai IDF-uri aia e cu fara tot sper sa o trmin
astazi reglas suspensie de catre pupi cu injuraturi si suruburi rupte bine macar ca ai reusit sa faci suspensia
rezolva problema butucilor , ghinionist mai mare ca tine nu am vazut
andreimorocos a scris:rezolva problema butucilor , ghinionist mai mare ca tine nu am vazut

Se vede ca nu-l cunosti pe unu', Iwa. Care a spart motoru' si a ramas fara ulei in el undeva la dracu-n praznic.
MadWolf a scris:
Se vede ca nu-l cunosti pe unu', Iwa. Care a spart motoru' si a ramas fara ulei in el undeva la dracu-n praznic.

crede-ma ca mai mare ca lexu nu exista Cred ca si eu as putea sa concurez la titlul de cel mai ghinionist. NU IMI DORESC ADVERSARI, si nici titlul nu mi-l doresc, asa ca bafta in reanimarea oltcitaniei. credeti-ma sunt f f f ghinionist nu doresc nimanui ce am patit eu
MadWolf a scris:

De spart l-a spart.Da nu a pierdut tot uleiul ca vre-o 50 metri pe putin tot cu motorul ei a mers.Si nu i s-a aprins becul la ulei.
Lex stai linstiot,tot se termina o dat si ghinionul asta.Incearca sa gindesti pozitiv si sa vezi si partea buna,nu numai pe cea rea.Oricum:tot raul spre bine si stiu ce spun. astazi am reusit sa pun masina pe roate . si sa fac o tura mica si cateva poze, duca cum urmeaza:

mai trebe lucrat umpic pe la suspensie pe la directie si restul chestii mici. aaaa si am uitat facute franele. asa zic sobolanii
lex a scris:facute franele. asa zic sobolanii

Cu dedicatie de la Sobolanul sef:
Fa dracu' franele, vrei sa mori?
In rest, arata bine troaca... Imi plac jantele! Frumos. Da............echipeaz-o pina la capat si o sa arate si mai bine. bravo lexule,a iesit bine
pune-i bara pe spate,spala bara de pe fata si fa-ti ce mai ai de facut la ea sa mergi macar in siguranta superba masina, dar... alea nu sunt jantele lui pupa.. ..................... Hai bre ca a iesit bine ! in sfarsit sa ai numa bafta si ai grija de ea! Felicitari pentru Oltcit! Arata foarte bine! Cu celalalt ce s-a intamplat de nu mai exista? Super draguta masina! Felicitari pntru reusita!
Asa mergi prin oras, fara "grila radiator"? Nu ai avut probleme cu copoii? bre cealalta nu ami este a disparut am citit intr-o carte sa invat sa fac scamatorii magii si am facut-o sa dispara..acu nu stiu s ao mai fac sa apara:)) cu copoii pana acum de bara grila nu dar m-a luat radarul acum cateva zile Radar? Join the club, Lex )
Marfa a fost cand m-au luat bulgarii cu 160, noroc ca-n talonu' meu scrie 140 viteza maxima, deh, Cazanu' a fost 11 RT Si ce treaba are ce scrie in talon cu viteza legala bre???? Pai zici ca n-are bre cum sa fie 160 daca viteza maxima constructiva e 140, da eroare radaru . Oricum...super tare faza pai unu (din anglia) cu un civic a demonstrat ca masina lui nu prinde viteza cu care l-a luat radaru si a scapat Banditule, daca vedeai cum se uitau bulgarii, cand la cazan, cand la talon, mureai de ras Basca au mai chemat un echipaj, au mormait ceva-ntre ei, mi-au dat talonu' si-au plecat fara sa-mi zica nimic ) Da' am auzit de cateva ori cuvantul OLTCIT
Lexx, scuze de off-topic! Aripile spate le-ai schimbat de nevoie sau din cauza lui nenea cu alchoolu?
Dragutza tare masina.
NIste poze completa? Up... ? Asta vroiai sa faci draga Lexoiule? cum vine asta "up" ?nunteleg? cred ca era rupt daca a dat up la topic ) pur si simplu up s aridic topicu ca nu mai gaseam
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum