Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ploua ..... in masina

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am observat ca de cate ori ploua imi intra apa in masina; mai bine zis la picioare si in stanga si in dreapta. Nu se vede de unde a curs, parca ar veni de jos in sus. Alta faza... cand merg cu ea (dupa ce a plouat) ma pica pe picioare Cre' ca de undeva de sub bord, da' cum remediez ceva care nu se vede???
suirammarius a scris:imi intra apa in masina; mai bine zis la picioare si in stanga si in dreapta.
Desfunda "putzele" de sub aripile fatza. Prin ele se evacueaza apa din jgheabul de sub parbriz. ..la colturile inferioare ale parbrizului sunt doua gaurele in rama pe care vine montat chederul ...probabil sunt infundate cu praf colmatat....baga ceva (eu am pus o bucatica de garnirura de filtru de ulei) intre chederul parbrizului si caroserie in coltzurile de jos. cel mai probabil iti curge chiar printre parbriz si cheder asa ca tot ce ai de facut este sa iei un tub de silicon si sa bagi in buza chederului.nu se vede deloc si efectul este garantat Sintetizare a operatiunilor cu efecte garantate impotriva apei in masina:
- silicon intre cheder si caroserie si intre cheder si geam. Iti intra cam 2 tuburi de silicon pentru toate geamurile.
- etansat foarte bine antena (mie imi curge mai nou pe acolo )
- desfundat "putzele" de care zicea Laurentiu (foarte interesant termenul ales )
- desfundat cele doua gauri din partea de jos a parbrizului.
- e posibil sa existe pori de rugina sub cheder. Asta e mai naspa.
- vezi daca nu cumva chederul parbrizului e dezlipit la imbinarea de jos, din dreptul axului stergatorului de parbriz. Daca e departat acolo, cel mai bine ar fi schimbarea lui, daca nu, merge etansat cu silicon transparnet la greu.
cristi_s a scris:- desfundat "putzele" de care zicea Laurentiu (foarte interesant termenul ales )
Termenul nu-mi apartine. Motanul, acum citiva ani, a denumit asa cele doua capete de furtun .
Multumesc de sfaturi iar daca nu ma voi descurca revin cu intrebari! Eu aveam chederul de la parbriz mai scurt cu 7-8 cm decat ar fii trebuit, in loc era bagata o bucate de ceva alba (Poxilina, Poxipol, cine stie ). Inainte acoperea complet geamul, dar acum (cine stie de la ce, s-a intamplat brusc ) peticul acela s-a strans (o fii de la diluant ca am sters pe acolo prin zona).
Ma gandesc daca gasesc o bucata de cheder si apoi sa bag putin (nu la greu, cum zicea cristi_s) silicon negru sa etanseze. Se baga usor chederul (o intrebare de nOOb)? la mine pe margini jos parca s-a tras ghederul din locul lui initial....si prin locul lasat tot se aduna mizerie si cand acestea sunt pline cu praf si prosti....cresc pestii la mine in masina. cred ca trebui sa curat bine si sa pun silicon sau ceva. ce imi recomandati ? mie imi curgea pe unde se unesc cele 2 capete ale chederului....avea 1 cm intre...am bagat silicon si sa relozvat treaba Eu la a lui taica-miu cand au fost ploile aste pe partea drepta in spate am cam un 1 centimetru de apa care trebuie sa sterg la fiecare ploaie.Acu portiera a fost schimbata cu totu si e data(vine) mai in spre spate de cum venea ce originala.Ieri am schimbat chederul cu unul nou si acu astept sa vina ploaia aia mare si marunta sa vad daca mai intra, dar acu ca l-am pus pe cel nou trantesc usa de mi-e si mila de ea.
Andrei__Octavian a scris:1. acu astept sa vina ploaia aia mare si marunta sa vad daca mai intra
2. dar acu ca l-am pus pe cel nou trantesc usa de mi-e si mila de ea.
1. Ploaia pe care o astepti se poate face si cu un furtun cu apa de la retea

2. Fa niste gaurele in lateralul chederului pt a permite sa iasa aerul. apa din retea invirte ceasul la apa nova... ...mai bine la o spalatorie si faci o treba buna... Doar Dumnezeu poa' sa-mi bage apa in masina!!!!!!!!!!!!!!!
M-am chinuir ieri sa rezolv problema cu plouatu' in masina. N-am gasit fratilor pe unde intra apa! Am turnat cu bidonu' apa pe masina, parbriz, si in grila aia.... stiti voi care! Nu mi-a intrat pic de apa in masina!!!! "Putele" alea de care zicea Laurentiu functioneaza perfect!!!!
Pe unde reuseste Dumnezeu sa bage apa in Herbie al meu????? Eu patesc asa: cam de 2 ori pe an gasesc apa in masina. DOAR de 2 ori pe an. Desi ploi au fost destule intra apa cand vrea ea.
Cum stai cu chederul de la parbriz? E intreg si complet? Nu ma pot lauda cu chederul de la parbriz.... da' nici n-am vazut apa le langa el. Si-n plus mie-mi pica de undeva de deasupra pedalelor!! Cand conduc ma pica pe picioare.
suirammarius a scris:Doar Dumnezeu poa' sa-mi bage apa in masina!!!!!!!!!!!!!!!
M-am chinuir ieri sa rezolv problema cu plouatu' in masina. N-am gasit fratilor pe unde intra apa! Am turnat cu bidonu' apa pe masina, parbriz, si in grila aia.... stiti voi care! Nu mi-a intrat pic de apa in masina!!!! "Putele" alea de care zicea Laurentiu functioneaza perfect!!!!
Pe unde reuseste Dumnezeu sa bage apa in Herbie al meu?????

O ploaie de 2-3 ore iti aduce in masina o cantitate de apa pe care cateva bidoane de apa nu o pot aduce. Pentru ca in timp apa poate sa se strecoare in cantitati suficiente prin gaurele mici.

Si eu am aceleasi probleme, din cand in cand (si nu la toate ploile) imi intra apa in masina atat prin fata cat si pe la hayon, dupa toane. Suspectez ceva garnituri si chedere, dar nu le-am dat inca de cap. pentru marius: mie imi intra apa...pe langa cele 2 cabluri care actioneaza aeroterma.
teoretic ar trebui sa aibe un manson de cauciuc pentru izolatie, dar nu mai am.
tot teoretic, nu vad cum ajunge apa acolo, dar cert e...pe acolo intra in interior!
din compartimentul motor cum te uiti pe langa aeroterma, pe stanga ai cele 2 cabluri care intra in masina, si un fel de adancitura pe langa ele.

later edit:
apa poate trece mai departe de acele gauri de scurgere de sub grilaj, si daca e gaurit undeva mai departe, apa se scurge in jos pe langa locul dedicat boxelor Da, da' mie-mi intra apa de tre' sa-mi suflec pantalonii cand intru in masina! Ca pescarii!!!!!!!!!!!! OffTopic.

suirammarius a scris:...tre' sa-mi suflec pantalonii ... Ca pescarii!!!!!!!!!!!!
Nu te lega de pescari ca mai intra si altii la apa . Imi mpoate spune si mie cineva cum pot sa ajung la jgheabu' ala de sub grilaj? Ca sa vad pe unde se scurge apa. Am dat jos bordu' inferior si nu se vede nimic pe-acolo! Cum ajung sa vad sub grilajul ala? La dacie e prins cu suruburi, la noi??? Tre' sa rezolv neaparat treaba asta ca nici presuri in masina nu pot sa-mi pun din cauza asta!
A! Si cre' ca Valib a avut dreptate ca imi vine apa si prin lacasul difuzoarelor! Da' pe unde nu vine!!!!!! dai jos aeroterma din fata, si bagi capu` sa vezi...
eu mi-am confectionat din fibra de sticla un fel de zid dupa gaura aia de scurgere Pentru a gasi cauza problemelor tale trebuie demontata si plansa superioara. Acolo sunt niste tinichele care care formeaza practic peretii jgheabului de colectare al apei. Marius ... nu te mai agita cu apa care intra in masina... oricu nu mai ploua afara ... e seceta! Mai bine te-ai gandi la o instalatie de aer conditionat Zilele trecute am facut ceva-ceva in privinta plouatului in masina. Adica a facut Cristi ceva-ceva in acest sens! A bagat niste silicon pe la parbriz. Acu' astept sa treaca seceta lui Dreamer si sa vina ploaia ca sa vad daca mai intra. Revin cu vesti dupa prima ploaie! Gata! A plouat si nu-mi mai intra asa multa apa in masina; doar un pic si cre' ca tot pe la chederul de la parbriz!
Multumesc tuturor pentru sfaturi!! astazi am observat ca imi intra apa in spatele scaunului soferului, apa se prelinge sau curge nu pot sa-mi dau seama pe sub plasticul care vine peste prag si cheder. are cineva idee de unde vine apa aceea? sa nu uit se umezeste putin chederul si mai in fata acolo mi se pare ca nu se scurge apa din usa cum trebuie si curge pe acolo. cel mai probabil pe la geamul custode,ori printre cheder si tabla ori printre cheder si geam.baga silicon. ...sau demonteaza-l ,curata bine buza aia de tabla(daca mai exzista) ,unge-o bine cu vaselina,apoi pune geamul la loc . Ca sa nu mai deschid un nou topic o sa postez aici...
In seara aceasta eram in masina si a inceput ploaia..(nu am fetele de usi puse si nici plasticele de la picioare "suportii de difuzoare" )
Si am observat ca intra apa rau in usi probabil pe la chederul exterior al usii arunca apa si in interior si pe motorasul de inchidere etc...Si mai baga apa si in gaura aceea rotunda din spatele difuzorului...(este o gaura de marimea unui capac de borcan in tabla sub plasticul in care vin prin difuzorul ) ..Ce se poate face??? 1. in usi apa intraoricum..de ce crezi ca la baza inferioara a usii sunt vreo 3-4 gauri mai ovale?pentru scurgerea apei,care intra pe la chederul geamului.

2.in locasul difuzorului apa poate intra pe sub parbriz sau pe la tuburile de la aerisire. taie o bucatica de garnitura de la un filtru de ulei si bago in coltul parbrizului,in partea de jos,intre cheder si caroserie. verifica ca scurgerile din pasajul rotilor sa nu fie infundate...pe acolo se elimina apa care intra prin sita de la stergator. Fa ce ti-a spus Adrian iar la portiere inainte de a monta fatele interioare astupa gaurile si folie de plastic de la pungi de lapte si le lipesti cu silicon rosu. ...gaurile alea mari din usa (gaurile de vizionare)...nu alea de scurgere de la baza usii. Multumesc baieti!
Ok am inteles!!! gaurile din usa urmeaza sa fie astupate cu insonorizant (bitum+folie de aluminiu) motorasul de la inchidere este afectat daca pica apa pe el???Gurile de scurgere sunt pe usa si isi fac treaba dar la mine prea intra apa (cam multa) si imi arunca in interior.

Am pus o poza sa vedeti mai exact unde am vazut apa nu cred ca intra pe la cheder ca am pus bine parbrizul si am bagat si vaselina si l-am si probat iar putzele sunt desfundate plus ca am grila acoperita .

Acolo in interior picura apa ! Apa iti ajunge acolo prin gaurile din partea inferioara a ramei parbrizului.Nu e bina ca apa sa iti ajunga pe acuatorul de la inchidere.La iarna ti-l ca bloca cind va ingheta.E bina sa pui tot asa o bucata de folie de plastic care sa lase apa care intra pe linga geam sa se scurga.
Tibitzu a scris:...apa nu cred ca intra pe la cheder ca am pus bine parbrizul si am bagat si vaselina...
Vaselina va inmuia cauciucul si va lasa apa sa intre in interior. nu cred ca a pus in cantitati industriale...daca a pus cu bun simt ..o pelicule subtire... dupa un timp ,dupa ce mai ia un pic de praf se transforma intr-o "garnitura" vaselina respectiva...iar daca va inmuia chedereul un pic nu e nici un bai...parbrizul se va aseza pe rama mai bine.

dar buza ai de metal...daca nu e indoita suficient?

(cind am schimbat la dacie parbrizul,ploua un masina..si a trebuit sa revin la tinichigiu..a scos parbrizul,a ciocanit dunga aia de ia interior spre exterior ,a pus un strat subtire de vaselina si nu am mai avut probleme cu apa...a si a mai pus cite ceva in colturile de jos ale chederului,facind un mic orificiu ) Vaselina am pus foarte putina (o pelicula subtire) ca sa protejeze rama de metal care am inteles ca intra rugina in ea....Iar rama de metal este la fel cum a fost si inainte nu a fost umblat la ea...

Am gasit sursa ...Totul este de la cheder si trebuie bagat putin silicon pe la colturi si bucatele de garnitura de ulei ...o sa revin cu poze ca de explicat este greu. Vaselina cu siliconul nu se prea impaca. Siliconul poate rezolva treaba de unul singur. Mai e posibil sa se infiltreze si pe langa antena (sa nu etanseze bine antena pe plafon) si sa se prelinga apa pe cablul de la antena (asa am patit eu).
Tibitzu a scris:Vaselina am pus foarte putina (o pelicula subtire) ca sa protejeze rama de metal care am inteles ca intra rugina in ea....Iar rama de metal este la fel cum a fost si inainte nu a fost umblat la ea...

Am gasit sursa ...Totul este de la cheder si trebuie bagat putin silicon pe la colturi si bucatele de garnitura de ulei ...o sa revin cu poze ca de explicat este greu.

Nu e bine cu vaselina.In max 2-3 ani ataca vopseaua si se va coace tabla sub cheder(experienta negativa proprie).Siliconul e acid deasemenea si apare gaura imediat.
Se foloseste mastic Sygmo de la Sprint pentru etansare elementele cu cheder.Este un etansant neutru special ,extraordinar de bun.Este 30 lei tubul.Se poate pune intre chedere si caroserie si intre geam si cheder si ai scapat pe veci de apa.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum