Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Jicloare de neam prost

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
M-a mancat undeva sa imi iau jiglere si sa nu ma uit la ele. Am avut marea surprizasa constat ca in pungulita cu setu de jiglere sa gasesc asa:

Tub emulsor tr 1 200...ok
jigler tr 1 100...ok
Tub emulsor tr 2 160?!?!?
jigler tr 2 100!??!?
Jigler econostat 35??!?!

Asa ca leam pus asa, poate sa imi zica cineva daca poate sa se intample ceva? Ma refer la consum...

Si m-am mai pomenit si cu un jigler cu jumatate de filet spart Subiectul e discutat de cel putin 2ori pe forum. Ei trebuie sa se incadreze intr-o anumita marja, nu e obligatoriu sa folosesti exact aceleasi jicloare. Poti sa le montezi linistit, nu esti nici primul nici ultimul. Mersi mult, am citit si celelalte topicuri dar nu erau valorile asa mari, daca pot sa le pun linistit e ok. Mie unu mi s-a parut cam mic tubul emulsor de pe tr 2, si am crezut ca o sa se innece...dar dupa ce am mers azi cu ea, m-am linistit cat de cat...o sa vad daca consumul ramane acelasi.

Multumesc.
NeaGeorgel a scris:daca pot sa le pun linistit e ok.

Linistit sau nu... nu prea ai de ales. Si eu le-am montat cu un oarecare semn de intrebare dar functioneaza ok. Nu am ce reprosa. Eu nu inteleg totusi DE CE nu fac marimile standard?

S-au gandit ei ca e mai buna combinatia asta? Nu stiu, inca e in teste la mine, daca imi sare de 12 la consum le arunc. ca tot este vorba de jigloare, ca sa numai deschid alt topic, cand am desfacut carburatorul sa il curat un destept mi-a pierdut jigloarele pe treapta a 2 si benzina si aer, asa ca am luat eu frumusel un carb de 1100 si am pus jigloarele de pe treapta 1 ale acestuia adica 200 aer si 100 benzina pe carbul meu de 1300 pe treapta a 2 a acestuia. Este in regula aceasta modificare inafara de faptul ca consuma mai mult pe tr a 2, asta nu conteaza, dar exista vreo combinatie mai buna? 90/170 multumesc iulita, dar din cate stiu eu astea sunt jigloare de consum, eu as vrea o combinatie ca sa traga putin mai bine indiferent de consum... lasa fara jicloare combinatia de 200 aer 100 benzina cum crezi ca ti se pare, exista ceva mai bun, fara jigloare sincer nu... ; decand am pus jigloarele astea daca o calc are o pauza ca si cum ar da in nas la trecerea intre trepte dupa care trage cum trebuie nu stiu,nu ma pricep la carburatoare,eu ti-am spus doar o combinatie,nu stiu daca mai buna sau mai rea
oricum,prea multa benzina degeaba ii dai,ca nu trage si aer suficient... am pus 100 benzina si 160 aer, sa vedem maine cum se comporta, daca nu e ok pun aerul de 170 Cam mic aerul. [Zic si eu]
Cand am fost la Carfil Brasov si i-am zis lu nenea ala sa traga mai bine, mi-a pus 112 cu 200 pe treapta a 2a. ma,ideea e ca poti sa ii pui de 200 nu va trage mai bine
schimba carburatorul...
ca sa ai un plus de putere schimba jiclorul de la membrana triunghiulara
daca ai de 40-45 pune de 50
Cand am fost la Carfil Brasov si i-am zis lu nenea ala sa traga mai bine, mi-a pus 112 cu 200 pe treapta a 2a.

Aia e combinatia de succes!
Jiglor de dacie 112 + aer de 200 oltcit.
Si alt truc un jigler de 50 la economizor
+ majorat la 200 jiglerul de imbogatire tr 2 (cel de 170)
Acu 'daca vrei "putoare" doar nu vrei sa o obtii cu aer!
ca sa ai un plus de putere schimba jiclorul de la membrana triunghiulara
daca ai de 40-45 pune de 50

Uite si iulica zice cam la fel!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum