Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

intrebare [aer rece in masina]

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
I-mi sufla un curent de aer rece de undeva de sub volan,de unde poate sa fie? Unde trebuie sa umblu,si ce trebuie sa fac sa scap de pacostea asta ? pai,tre sa faci si tu ce trebuie sa fac si eu,si anume sa bag burduful la coloana de directie
sau,la tine poate veni si de la cablul de ambreiaj,la mine are burduf
doar ca,sa bagi acel burduf la coloana de directie trebuie data aeroterma jos,si am o mare scarba de treaba asta

ar mai fi un singur loc pe unde poate intra aer mult(doar ca ar trebui sa fie cald) si anume pe langa manunchiul de fire care trec din interior spre compartimentrul motor,dar asta numai daca s-a umblat pe acolo... Nu e cald aerul,e rece. Deci asa sta treaba. Maine dau jos aeroterma si ma uit pe acolo sa vad ce si cum.Multumesc pentru ajutor. Bagate pe acolo pe la pedale si vezi ca sunt burdufe la comenzile principale (ambreiaj, arbore de directie, tija schimbator de viteze, cabluri frana de mana, manunchiul e fire sau cablul de km/h.....)care nu toti mecanici le pun la loc.... Singurul loc pe unde sufla aer rece este gaura patrata de pe caroserie din spatele bordului inferior,in locul unde este aeratorul.S-a dus garnitura aia de burete,si nu mai etanseaza pe caroserie! cristiane,daca are masca de plastic de la schimbator,nu se simte aerul rece care il baga pe langa tija schimbatorului

robertino ai si tu dreptate,si pe la gaura aia poate intra,uitasem de ea
iar aerul care intra si pe langa coloana de directie,si pe langa cablul de ambreiaj(pe aici intra mult mai putin) este rece Asta inseamna ca trebuie sa dau jos aeroterma si sa- inlocuiesc garnitura de burete, sau sa etansez cu silicon. Nu,nu. Trebuie sa dai jos bordul superior, acolo e buba. Problema e ca pana ajungi la ea, trebuie sa scoti volan, bord inferior, ceasuri si bord superior Cel ami sigur iti intra aer rece exact prin locul unde ies din habitaclu cablurile care duc la reglaj inaltime faruri si tot pe acolo trece si cablul de deschidere capota.Asa-i ca aerul rece vine exact in genunchiul sting?Atunci cauta acolo si vezi ca e un dop de cauciuc.Fixeaza-l la loc si nu mai sunt probleme.Eventual vezi ca mai e un burduf pe coloana de directie tot asa la iesirea coloanei din habitaclu.Posibil sa fie sarit.O sa te cam chinui un pic ca il pui la loc. Si daca tot intra aer rece, este de la gura de aer de pe stanga, din spatele bordului Sigur e pe acolo!
Nu intra pe la cabluri sau pe la burduful cuplajului(este si mocheta) atat de mult ca sa-l simti "la nas"! Mai citeste si pe aici: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=5435&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=aer+rece
Poate te ajuta mai mult la problema ta. Facui o buburuza, am blocat o gaura de caldura si am lasat doar un burduf functional. Asta dupa ce m-a zapacit mirosul de ulei ars de pe o parte. Totul merge dar parca nu mai baga asa viteza de vant tare cum baga inainte pe cald. E cumva facuta aeroterma sa traga pentru 2 gauri dalea si daca las doar una sa imi opreasca din putere? A mai facut cineva asa ceva.? asa face ea....si la mine era la fel

Nu iti opreste din putere, ci ti se micsoreaza volumul de aer pe care il primeste/impinge
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum