Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

HELLPPPP [Lonjeroane]

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salutare.am fost ieri la ITP si am picat ...nu ca as vea probleme la frane gaze directie...etc.e totul ok acolo,ci pentru ca mi-au gasit rugina cam multa (cand am vazut am ramas socat) in lonjeroanele fata.nu stiu cum sa le fac si unde sa le fac.va rog mult ajutatima si pe mine,am inteles ca au o importanta deosebita in structura caroseriei.si am si o gaura in pragul stang si acolo sa laut de ea.acolo nu ar fi problema ca as face cu nituri,nu vreau sa bag rugina,oricum peste am altele de fibra.deci nu tin cont de estetic.dar la lonjeron trebuie sudat si nu stiu pe nimeni in Craiova care s afaca asa ceva.astept ajutorul vostru.
Enrique a scris: nu stiu pe nimeni in Craiova care s afaca asa ceva.astept ajutorul vostru.
Ia legatura cu FMXul (MP) si poate te ajuta cu un sfat macar ( http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=167136#167136 ). Salut,

Ca sa nu mai deschid alt topic, cer aici un sfat. Saptamana trecuta am schimbat puntea spate si am depistat o treaba foarte neplacuta: lonjeronul transversal de care se prinde puntea spate este ruginit muci, praf, cum vreti voi, incepand de la capete pana dincolo de punctul de prindere al puntii, pe ambele parti.

Cum s-o remediez? Imbracat in tabla, schimbat cu alta, samd. Mentionez ca de sudat nu prea mai am ce, este crunt de ruginit.

Mersi
schimbat cu alta,

Caroserie! Lonjeronul ala nu se mai gaseste "de fabrica", eu am cumparat in 2008 unul dintre ultimele exemplare. Nu stiu cat o sa ma tina reparatia, am vazut ca de obicei in 2 ani dupa ce ai pus sudura pe caroserie rugineste... in principiu cred ca se poate face si din altceva mult mai solid, gen un profil U de o grosime rezonabila. Cu ocazia asta rezolvi si problemele pe care le-ai putea avea daca te loveste unu' din spate, ca lonjeronul ala de fabrica cica nu-i tocmai rezistent. La un tinichigiu bun care stie sa faca traba se rezolva problema ta.Asta cu conditia sa vrea sa chistige un ban cinstit si mai ales sa aibe chef de treaba. Am inteles. Multumesc
tody a scris:Am inteles. Multumesc

E bine ca ai inteles ca la REMAT este rezolvarea. Sa te inveti minte si sa nu mai cari salai cu oltcituri albastre. Doar cele visinii sunt potrivite pentru asa ceva.
de obicei in 2 ani dupa ce ai pus sudura pe caroserie rugineste

Daca ii dai cu ceara "groasa"la interior,decapezi,amorsa teroson la exterior, nu mai rugineste nici in 10 ani! Daca am gauri in zona care este petecita, afecteaza structura de rezistenta?
Lonjeroane inferioare sunt NOI la Tg jiu! Afecteaza sau nu structura de rezistenta?
Decat sa le schimb pe alea mai bine i-au alt Oltcit. [quote="George Hermenean"]Daca am gauri in zona care este petecita, afecteaza structura de rezistenta?

La o lovitura frontala poate sa-ti afecteze motorul , doar atat.
George Hermenean a scris:Afecteaza sau nu structura de rezistenta?
Decat sa le schimb pe alea mai bine i-au alt Oltcit.

afecteaza sigur ... ori le schimbi ...ori iti iei alta caroserie buna ... si cu acte ...mai usor schimbi de pe una pe alta .. eu cel putin asha am facut din cauza traversei si a lonjeroanelor inferioare ... lonjeroanele erau mancate de rugina ..si traversa se crapase din vibratii ...
dra fiecare cum crede
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum