Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Sahul - un sport uitat ?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In ultimii ani sahul - sportul mintii a cam fost dat uitarii. Mare pacat ! Baiatul meu, Razvan, mare pasionat de tot ce inseamna sport auto pe 4 roti si mare fan ONO41 , de fix 2 luni s-a indragostit de sah . Pentru ca incerc sa ii ofer sansa sa faca ce ii place si ce isi doreste, de 2 ori pe saptamana, cate 1 ora, merge la un club de sah in Brasov. Exact acum 2 luni intreba denumirea pieselor de sah . Vineri si sambata, 11 - 12.12.2009, a participat la primul lui concurs de sah, concurs unde a reusit un rezultat extraordinar: Locul I la categoria 6-8 ani (Razvan are 6 ani si o luna). M-a facut atat de fericit ... incat simt nevoia sa va impartasesc si voua din bucuria mea si a lui. Numai bine si mult succes tuturor !

FOTOGRAFII CONCURS Foarte bine! Cam la aceeasi varsta m-a invatat si pe mine mama sa joc sah, dar nu m-a "prins" deloc. Nu m-a atras. De atunci am uitat de tot. Cred ca nici nu mai cunosc bine piesele

FELICITARI pentru rezultat, Bravo! Felicitari! Ai un viitor campion in familie ! Razvan va multumeste pentru felicitari. Va doreste si el succes in tot ceea ce faceti.

@Hofy: E prea devreme, totusi, pentru a spune ca el va continua cu sahul multa vreme de-aci inainte. Ce ma bucura e faptul ca nu am vrut eu sa-l invat ci mi-a cerut el ! Initial, in primele 2 zile in care a vrut sa-l invat, eu nu am dat curs cererii lui gandindu-ma ca el vede in piesele de sah o alta jucarie, o alta ... ''masinuta'' de-a lui, o altfel de jucarie. Cand am vazut ca insista totusi, am acceptat sa-l invat. Ce-o fi mai departe, sa traim sa vedem . Pana acum e foarte atras de sah. Sper ca acest prim rezultat sa-l ambitioneze si mai tare.

@talash: incepand de ieri e ... ''micul meu Campion'' si mie imi place sahul foarte mult.... cam pe la aceeasi varsta m-a invatat si tatal meu sa joc.
Problema e ca nu prea mai am timp sa joc.. si nici cu cine.
Am avut in liceu un prof de mate care ne batea din orice pozitie Felicitari!
Din pacate sahul a fost uitat in ultima vreme, fiind inlocuit de jocurile pe calculator.
Sapatana trecuta m-am jucat sah, tot pe calculator, ca sa imi aduc aminte cum se joaca. Din pacate putina lume mai joaca la ora actuala, cu toate ca fiecare dintre noi, avem un sah in casa de la parinti nostri. Lipsa te timp si a unui partener, face ca tabla de sah sa ramana aruncata undeva, unde sta de ani de zile prafuita. Bravo .
Si mie imi place sahul, ocazional mai joc cu calculatorul, am Kasparov Chess si mai sint multe altele freeware.
Tot pe la 6 ani am invatat si eu, prin clasa a doua sau a patra am participat chiar la un concurs pe scoala si m-am clasat binisor, mai jucam la bloc cu vecinii, nu joc nici acum foarte rau.
Oricum m-am uitat la poze, si ai un copil ciudat, are mutra prea inteligenta fata decat prevede constitutia, nu are figura aia obisnuita de oligofren cu care m-am obisnuit pe strada la copii de varsta lui . Incearca sa-l obligi sa se uite mai mult la televizor la desene animate cu pokemon titrate in romana, ca nu cumva sa incerce sa invete limba engleza. Ia-i un telefon mobil de 2-300 de euro si obliga-l sa joace Counterstrike in retea, si ai scapat de toate problemele astea ciudate cu sahul . Obliga-l sa asculte ceva manele timp de 2-3 ore pe zi cel putin, daca faci asta ai ceva sanse ca intr-o zi sa ajunge senator sau deputat. Multumim frumos pentru felicitari !

@EEK: Interesant comentariul tau . Un Minimax mai vizioneaza el cand si cand; celelalte sunt destul de ciudate. Oricum, bucuriile astea ale copilariei nu i le interzice nimeni. Asa cum spuneam mai sus, deocamdata vrea sah din placere. Cand nu o sa-i mai placa, oprim; nu o sa-l oblig niciodata. Asa cum i-am zis si profesoarei de la club, o sa-l aduc atata timp cat ii va placea. Cand/daca se va plictisi sau nu o sa-mi mai permit (sper sa nu ajung acolo, dar cine stie ...), intrerupem.
La calculator sta foarte, foarte rar (el ar mai vrea dar nu vrea ta'so ) si cand sta, cel mai mult ii place ASTA.

@Dreamer: cand ai timp te stept pe la mine

Scurt video de la premiere AICI (scuze pentru volumul sunetului) bravo dom'le felicitari n-am mai jucat un sah de cand eram mic dar chipurile inca mai stiu sa joc,asa amatoriceste ,nu fitze dinalea cu mutarea lui nustiu ce mare maestru in ale sahului in care mai sunt doar 5 piese pe tabla,1 a ta si totusi il bati pe adversar Toata stima pentru iubitorii sahului ! Felicitări și mult succes în continuare!
Mie nu mi-a plăcut niciodată șahul pentru că modul ăla de a juca sah până se eliberează tabla de piese și să dai mat cu formulele consacrate(două ture, tură și regină, rege și pion etc.), mă plictisea și nu am avut niciodată capacitatea de a vedea altfel tabla de șah(deh! fiecare cu limitele lui).
Cred că acela este șahul adevărat; când construiești ceva pe tablă, când anticipezi ce vrea să facă adversarul și iei măsuri să nu-i iasă, ba mai mult să-l păcălești, să-l pui în dificultate și să-l învingi. Felicitări cistigatorului și mult succes în continuare! Sahul e un sport al mintii dar .............. parca e prea static.
Nu cred ca e un sport de baza pt copii ci mai degraba pt pensionari; si asa copiii stau multe ore in fata PCului. Multumesc pentru felicitari !

@Plumber: sa vezi ce frumoase sunt partidele in care se captureaza foarte putine piese si se ajunge la mat. Referitor la celelalte, e de-ajuns un turn (pe langa rege) . Cat priveste ,,rege si pion'', fara transformare nu se poate.

@Laurentiu: Nu toti copii stau mult in fata calculatorului. In legatura cu a fi sau nu sport de baza, in ceea ce il priveste pe Razvan nu am intentionat asta (cel putin pana acum). Citeste, te rog, ce am scris putin mai sus pentru EEK. Asa vad eu lucrurile.

Tuturor, numai bine.

L.E. @Plumber: In fotografia ASTA este surprins un mat intr-o partida in care nu au fost capturate foarte multe piese. Nici nu se dezvoltasera toate piesele.
cristi2307 a scris:...Cat priveste ,,rege si pion'', fara transformare nu se poate....

Deh! Așa îmi aminteam eu.
A nu se înțelege din ce am spus că cel mic nu merită toată aprecierea pentru performanța realizată. Faptul că la doar două luni de când a început să joace șah a reușit să câștige o competiție nu e la îndemâna oricui. Important este să treacă la "next level". Parerea mea e ca sahul e cu adevarat un sport, un sport al mintii , al provocarilor, al imaginatiei.
Dar e posibil sa gresesc eu, mai ales ca personal nu consider sport fotbalul de exemplu, fotbalul e o pierdere de vreme, total nespectaculos, si mai ales prosteste. Felicitari lui Razvan.
Sahul e un sport frumos, imi placea mult cand eram mic, dar din pacate nu am rabdare sa construiesc. Si nici nu mi-a placut sa invat scheme & stuff, am jucat mereu "dupa ureche"
EEK! a scris:... personal nu consider sport fotbalul de exemplu...
Toate sint sporturi; unele statice (pescuitul de balta, sah, table, tintar etc) si altele in miscare (fotbal, rugby, handbal, tenis, ciclism etc).
"Gusturile nu se dicuta" Intrebare capcana: raliurile? CA stai pe scaun in timp ce mergi cu masina. Eh... la raliuri iti trebuie reflexe bune. La sah trebuie sa stii sa gandesti in perspectiva, sa-ti faci un plan de bataie si sa stii sa-l revizuiesti.
MadWolf a scris:La sah trebuie sa stii sa gandesti in perspectiva, sa-ti faci un plan de bataie si sa stii sa-l revizuiesti.

Ai sa razi, dar pe langa reflexe bune, la raliuri iti trebuie si astea de le-ai enumerat la sah.
cristi_s a scris:...raliurile? CA stai pe scaun in timp ce mergi cu masina.
Pina a sta pe scaun, trebuie sa ai conditie fizica.
Ai vazut multi piloti burtosi eu am vazut destui Ohoooooo, multi burtosi la raliu, poate chiar mai multi ca la sah. Uimitor, nu? http://www.youtube.com/watch?v=kUNlr1e5xs8 In cazul in care nu stiati .... nu este chiar un sport uitat... zielele astea s-a desfasurat un turneu de sah in Bucuresti, la sala palatului daca nu ma insel Iwa, sahul din pacate a ajuns un sport APROAPE uitat. Foarte, foarte rar se mai aminteste de cate o competitie. Eu unu', nu imi amintesc cand am vazut ultima stire din sah la stirile sportive ! (in afara celei de mai sus care a fost pe canalul local). Tu iti amintesti ? Turneul despre care vorbesti tu, cred ca este ''Memorialul Revoluției din Decembrie 1989'' desfasurat la Sala Polivalentă in perioada 14-22.12.2009. Competitii au fost si vor mai fi, unele mai importante altele mai putin. Dar ... nu ne sunt aduse la cunostinta ! Aflam de ele (cei interesati) fie de pe la cunostinte fie de pe cate un site care are ca obiect sahul. Asta e.

Sa auzim de bine.
cristi2307 a scris:Eu unu', nu imi amintesc cand am vazut ultima stire din sah la stirile sportive !

Corina Caragea pentru FHM a scris:
Reporter: Despre ce sport ti-ar placea sa prezinti stiri, dar nu ai loc pentru ca e invazie de stiri despre fotbal?

Caragea: Baschet. Mi-ar placea ca acest sport sa prezinte mai mult interes si pentru romani. Loc nu este in preferintele telespectatorilor, nu in jurnalul de sport.

Sursa aici. Cristi din pacate ai dreptate, si eu am aflat de turneu de la un coleg care a participat la el... Cu multi ani in urma eram si eu un impatimit al sahului,dar vremurile s-au schimbat si acum nu prea mai are popularitate. si de aia nu te mai joci sah?
ca nu mai are popularitate? http://stirileprotv.ro/stiri/social/sahul-materie-obligatorie-pentru-copiii-de-gradinita-si-elevii-de-primara.html
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum