Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

TRS'93, B-01-ETF

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In sfarsit am reusit si eu sa-i fac cateva poze. Am fost la tara, vreme frumoasa si m-am jucat putin cu aparatul.
Bun, acum despre masina:
E un TRS din '93 avut un singur proprietar inaintea mea (un prieten)
Nu are modificari majore
Are amortizoare Monroe, aprindere Ducelier,
ulei motor Aral 15w40, ulei cutie ELF 80w90, lumina tip xenon, muzica cat cuprinde;
Huse imitaie piele cu bureti siliconici
Pedale sport
Volan sport
Este modificata toba finala - prelungire inox Borla, in rest are sistemul original, nou.
Anvelopele sunt Lassa 155/80
Este intretinuta la zi numai cu piese bune; Nu ii pun piese second hand.
De buna ei stare se ocupa numai Bogdan Lascu. Multumiri si pe acesata cale Bogdane! Nu am avut nevoie pana acum s-o modific prea mult deoarece merge f. bine. Demaraj bun, frane bune, atinge usor viteza de 160 km/h. la acesata viteza se comporta f bine, dar n-o tin prea mult pe acolo ca mi-e mila de ea
Proiecte de viitor (in lunile urmatoare): jenti aliaj, coborat suspensia, si in toamna, sa vedem...poate un turbo. Il astept intai pe Bogdan s-o termine pe a lui
Acum pozele:

Salutare,

E SUPERBAAAAAAA. Sa-ti traiasca

Ce fel de vopsea este

FPY Salut FPY. Merci!
Vopseaua e "Rosu fantezie" de la Policolor. Initial optasem pt. "Rosu Stralucitor", ca e mai deschis, dar tipa de la Policolor pe care o cunosc f. bine mi-a spus ca desi rosu stralucitor e o vopsea mai scumpa, nu are aceeasi calitate si nu da la fel de bine pe masina. Culmea Fiind-mi prietena am crezut-o pe cuvant In schimb i-am luat lac din cel mai bun. Mama, e belea de belea.
Ce n-as da sa am shi eu o bijuterie ca a ta.
S-o stapanesti sanatos!
Super masina si daca ti-a mai ramas ceva culoare iti garantez eu ca oglinzile arata super in culoarea masinii si sunt usor de vopsit (fara partea de cauciuc bineinteles). Multumesc fratilor. Ce sa zic, pana acum 3 luni era o masina simpla cu usoare imbunatatiri o sa caut o poza si cu ea cum era inainte. In schimb, am avut mereu grija de ea. Chiar daca eu am o alta masina de la firma, in wk sau seara ma plim cu Oltcitul. Am inceput sa-mi cumpar ce-mi trebuie treptat treptat; azi un spoiler, saptamana viitoare vopseaua, etc. In 3 luni am adunat ce-mi trebuie, inclusiv costurile de manopera si i-am dat drumul. Primul a fost Bogdan, apoi tinichigiul, vopsitorul, eu pe la finisaje, etc.
Ady, ai dreptate cu oglinzile. Vopsea mai am ceva dar cam putina. In schimb la Policolor iti baga vopseaua pe care o vrei, si la spray (maxim 25 ron). Mai iau un spray cu lac si le fac repede.
Hai ca usor usor o sa apara cat mai multe. Eu unul daca pot ajuta pe cineva, cu cea mai mare placere... E de o frumusete sublima!

Esti tare norocos! S-o stapanesti sanatos si fara saruturi tabla-pe-tabla cat te-a costat partea de vopsea(&stuff)+spoilerele?ca in rest nu sunt mari modificari...
s-o stapanesti foarte sanatos cel putin o mie de ani de aci incolo Iulica, banuiesc ca te intereseaza costul total. Deci:
-Vopsea + lac + intaritor si diluant: cca. 5 mil.
- Materiale consumabile (lavete degresante si antistatice, coli smirghel, spritz chit, chit, body, benzi scotch, etc.): cca. 2 mil
- tinichigerie: 3 mil;
- manopera vopsitorie: 6 mil.
- spoiler fata: 700 mii
- spoiler spate: 450 mii
- praguri: 350 mii;
- masca: 250 mii
Total: cca 17 mil.

Sper ca n-am uitat nimic... La ce turatie prinde bre aia 160? Motane, cam pe la 5.700 turatii. De ce? Vrei sa te bagi la un test?
Te mira bre? Pai cam orice TRS bine pus la punct ajunge lejer acolo... define
john_b a scris:define TRS-ul de fabrica atinge 157 km/h - specificatie de fabrica
Asa ca pana la 160 nu e mare diferenta. Exact! Pacat ca nu eram noi la varsta de acum cand erau ele noi...
Stai linistit ca daca te iei dupa schema rapoartelor de trasmisie la TRS-ul de fabrica in tr V la 6500 turatii ar trebui sa aiba 184 km/h!
Ma rog, nu sunt masini de condus cu viteza astam chiar daca ar ajunge acolo. Sunt bune de plimbarica... in talonul de axel (12trs) scrie Vmax 162km/h....se prinde la 5400-5500rpm
si nu asa de lejer....si da daca ii maresti cumva puterea semnificativ (turbo)
teoretic poti atinge 180km/h la 6000+ rpm. altfel numai la vale Bine ai revenit dupa o lunga absenta, Cowboy. Cu ocazia asta iti reamitesc ca asta era topicul despre masina ta . Ceva poze cu masina in noua formula, cu rotile de 15"? Bre de revenit se pare ca am revenit dar n-am creat eu topicul asta e un split de la vechea sectiune "Masina mea" de la "Diverse". Eh..n-am decat sa multumesc colegilor din administratie, si gata..am inteles mesajul. O sa-mi fac timp pt ceva poze noi ca astea sunt demult depasite Pana una alta...au aparut jantele pe 15", aripile spate super umflate, suspensia intarita fata-spate, amortizoarele KYB pe gaz, toba finala YED inox, indicatoarele de presiune + temp ulei + vacuum, ceva modificari prin carburator (practic un hibrid intre 1.3 si 1.6 Nova), alt filtru de aer, cutia in 5tr Franta si alte maruntisuri. Acum a inceput dilema verii..turbo sau nu recunosc ca ma mananca rau ideea si sunt la un pas de a o face insa ce ma tine oarecum in loc este intrebarea: "oare are rost investitia avand in vedere ca merg cu ea doar ocazional?"
Cowboy a scris:Bre de revenit se pare ca am revenit dar n-am creat eu topicul asta

Hai ca asta-i tare... eram ferm convins ca tu ai creat topicul, nu ca ai fost improprietarit cu el.
Cowboy a scris: "oare are rost investitia avand in vedere ca merg cu ea doar ocazional?"

Eu zic ca da. Daca erai fortat sa mergi cu ea mereu, gen serivic and stuff....era mai nasoala treaba. Mah baieti..voi ma bagati la cheltuieli Iata ce ceva poze mai recente

E din cauza aparatului de fotografiat sau acum vopseaua e o nuanta mai inchisa? adevarat pare mai mult Rosso Shiraz decat rosu fantezie ! poate din cauza luminii ! Vopseaua e aceeasi. Dar nici pozele vechi nici cele noi nu reflecta fix realitatea. Mai ales ca in astea noi masina era si plina de praf si am folosit si alt aparat. Doar prima poza din primul set reflecta nuanta reala. Dar cum zice si Banditu..lumina conteaza Rosu Shiraz a fost ea de la mama ei. Rosu Fantezie e ceva mai deschis si mai metalizat frumoasa masina ta.
o intrebare am si eu eleronul ala dupa ce masina este si ce adaptari i-ai adus ca sa se potriveasca Arata mortal cu noile jante!! Superba!! Merci baieti!
Cosmin, eleronul ala nou este de fapt eleron din ala de Oltena (care venea pus pe tot haionul); a fost taiat si s-a pastrat doar partea de sus. Modificarea asta a facut-o Bogdan pt ca eleronul respectiv a fost initial pe VYP-ul lui mie de la masina asta imi place motorul...1.3 dar care toarce mai frumos decat unu de 1.1 frantuzesc jos palaria
iulicuta2000 a scris:mie de la masina asta imi place motorul...1.3 dar care toarce mai frumos decat unu de 1.1 frantuzesc

Tocmai de-asta nici nu-mi vine sa umblu prin el. E motorul ei original, la care am schimbat doar o axa cu came, ceva oringuri, garnituri, sonda de ulei, maruntisuri dar nimic altceva. Am fost mereu atent sa-i schimb uleiul si filtrele periodic, sa aiba bujii bune, sa fie reglate bine aprinderea si carburatorul. Desi are spre 100.000 km nu papa ulei deloc; niciodata nu i-am facut completari de la un schimb la altul...Apropo de carburator: nu m-am mai atins de el de mai bine de un an. I-am gasit combinatia de jiglere care mi-a placut cel mai mult ca si cuplu, apoi l-am reglat pe stand si gata. Inainte se mai infunda si el insa de cand cu filtrul de benzina de injectie nici macar problema asta n-o mai am Cowboy, zi-mi te rog de unde naiba fac rost de o masca ca a ta?!???? Am cautat si n-am gasit... Si-mi trebuie urgent, ca-n 2 saptamani imi intra cazanu' la vopsit... Pai e masca clasica de Oltena (cea din fibra). Cand am luat-o eu am luat-o de la Dl. Manea. Stiu ca nu se mai fabrica, dar da-i un telefon vezi daca mai are vreuna: 0722.412.716 De la Dan Alexandru!
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=5666&start=550 Multumesc frumos baieti! I-am dat PM lui Dan Alexandru. eu am luat de la manea acu vreo 2 saptamani si zicea ca mai are destule ! am dat pe ea 25 ron!
BANDITU a scris:eu am luat de la manea acu vreo 2 saptamani si zicea ca mai are destule ! am dat pe ea 25 ron!

Funny. Ultima data era sa-l strang pe Manea de gat. Deci nu stiu cat de fericit va fi sa ma vada Bre..Manea trebuie sa fie ultima varianta in lista optiunilor de piese Oltcit Eu am ajuns sa o iau de la el pt ca am vrut-o noua iar el era singurul la care am mai gasit noua. Dar vad ca cea pe care o are Dan Alexandru la vanzare arata ok... Intrebare de baraj:spoilerele fata si spate de unde?nr de tel sau altceva,pls!
P.S.Dar eleronul? Am impresia ca spoilerele fata si spate sunt tot de la Manea. Am vazut sigur asa ceva pe la el cand mi-am cumparat pragurile.

Iar eleronul (i-as zice mai mult "cozoroc") e de la Bogdan Lascu. cu sau fara eleron masina arata foarte bine

felicitari Ehe..bre nea Angel...masina ta a fost primul Oltcit care mi-a ataras atentia in Bucuresti inainte ca macar sa stiu de existenta forumului si a restului de pasionati. Stiu ca am vazut-o acum cativa ani si am ramas "asta e Oltcit?"...Apoi am gasit forumul, am dat si de restul masinilor si m-a prins si pe mine microbul
Madwolf, nope spoilerele nu sunt de la Manea. Avea si el dar nu recomand nimanui sa ia de acolo. Nu stiu de unde le aducea dar erau finisate ca naiba erau f. subtiri si nu picau cum trebuie pe masina sub nici o forma! Am fost la el si am probat vreo 3 bucati si degeaba..toate erau la fel. Asa ca am ajuns la magazinul cu piese Oltcit de la Dimitrov. Acolo alta treaba nene...acelasi model de spoilere dar calitate incomparabila; clar erau facute de alta firma; si groase si bine finisate si picau bine pe masina, si..cam acelasi pret (un pic mai jos chiar). Din pacate nu stiu daca mai aduce sau nu, dar puteti incerca; eventual poate va trimite omul ala in alta parte unde sa gasiti.
Iar eleronul, da, e de la Bogdan (am si scris mai sus cum l-a "conceput" ) Dar mie imi place; completeaza frumos haionul. Cel pe care-l avea masina inainte insa... era groaznic recunosc Iulica sunt curios ce numar o sa pui pe asta rosu .
O sa continui topicul? ce-o pica la rand cand ma duc la serviciul de inmatriculari
pana la noi ordine masina fiind in posesia mea rog pe cine este abilitat sa inchida si acest topic,cat si pe cel cu ZHA(RJV)
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum