Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltcit Club 12 TRS - GR 01 SCW

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Pe acest topic am sa prezint masina unui prieten, care trece acum prin procesul de reconditionare , cum el nu are cont aici si masina este in posesia mea pentru restaurare am sa postez eu aici. pentru inceput , se lucreaza la caroserie .

in momentul de fata masina este dezechipata total, doar coaja caroseriei ( fara portiere, haion, capota,geamuri) doar puntile sunt pe ea si se pregatese de vopsea. a fost antifonata podeaua (interior + exterior),pasajele aripilor spate , contraripile fata pe exterior si urmeaza compartimentul motor.

poze cu masina din stadiul de dezmembrare si cu mine lucrand voios la masina :
http://img299.imageshack.us/gal.php?g=19032009312.jpg Spor la lucru! Il asteptam pe propietar printre noi. Nu ne dai nici o informatie despre ea?
Credca ce zic eu e bine:Oltrena 95 cred?! De mult nu am mai scris nimic pe aici....
asa ca vin acum cu poze si informatii noi

Black project : Da, este oltena din 95

Intre timp masina si-a schimbat culoarea, acum este Silver Diamant, vopsea metalizata. La finalul proiectului la avea infatisare de club,dar mecanica va ramane de TRS.

caroseria este 8O% gata.
mai am devopsit portierele ,haionul si interiorul masinii.

la mecanica nu se va face nimic spectaculos. doar reconditionare si piese noi.

POZEEEE :
http://img137.imageshack.us/g/31102009776.jpg/ Looking good Multam frumos

pana una alta este gata si interiorul masinii,la vopsit ma refer,a capatat culoarea exteriorului. maine ma apuc sa montez geamuri. Sper sa mai tina vremea fara ploaie cateva zile.

Uitati ceva imagini :
http://img177.imageshack.us/g/31102009777.jpg/

Voi reveni cu alte poze si detalii pe parcursul lucrarilor. Bravo, dom'le! Asta de bine ce acu' cateva zile imi ajunsese la urechi ca si tu renunti la Oltcit. MadWolf : eu am renuntat la oltcit, dar cine stie nu pentru mult timp SPER. astept sa imi revin financiar . Din pacate a trebuit sa dau olteanul , dar am in plan sa revin.

pana una alta am reusit sa montez parbrizul . De unde ai facur rost de cheder? pai...pe la cate oltcituri am avut am reusit sa opresc un cheder bun de rezerva, unul care nu este copt si nici crapat. inca se munceste
usor si cu spor
http://img519.imageshack.us/g/03112009787.jpg/ Marfa Si... cum mai merge treaba? Va apropiati de finish au ba? asa cum am mai spus...incet dar bine.

astazi am reusit sa dau gata in proportie de 99% portiera de la sofer si haionul.
mai am doar la portiera de facut rama cu negru mat.
in functie de vreme dar si de timp,maine sper sa fie gata si usa dreapta si sa ma apuc de montat haionul,portiera stanga si geamurile.

acum sa vedem Din ciclul "oltcit-ul are portiera" prezentam poze noi facute acum 5 min
http://img32.imageshack.us/g/05112009791.jpg/

PS : inca nu m-am hotarat...codita de rechin sa o fac tot arginte sau negru mat? Bai ce misto. Nu vii sa-mi faci si mie la rabloanta? nu mai bine o aduci tu la giurgiu? poze noi
o parere ceva ?

http://img5.imageshack.us/g/09112009797.jpg/ Ce misto iese eu mi-as dori s-o vaz in culoarea victoriei, culoarea iubirii, culoarea razboiului, culoarea sangelui -- rosu; s-o vaz precum cea din poza lui COSMIN.
In orice caz, felicitarile mele!! Vorba lui Giully4you - ,,Ce misto iese" Daca ar fi fost a mea rosie era
oricum,va veni si a mea si va fi rosie Pei asta a cui e bre?!
Iese super!!! bravo ma,ai pe ce sa faci practica si sa inveti,oricum asta iese piesa!
cred ca te chem sa freci si la a mea la masina se lucreaza se lucreaza se lucreaza in limita timpului liber. pentru ca mai am si scoala .
Dar totusi. Poze noi

http://img3.imageshack.us/g/25112009811.jpg/

PS: iulica,practica am facut-o demult Felicitari Cosmine pentru munca si la cum arata masina acum.
As vrea sa stiu ce marca de vopsea ai folosit?!
Cat lac ai folosit.
Stalpu si usa le-ai vopsit dupa ce ai dat lacul?
Ce granulatie de smirghelt ai folosit ca sa matuiesti vopseaua veche?
Ce bari o sa montezi?
Ce tablou de sigurante ai? multumesc. deci,sa iti raspund la intrebari :

Vopsea am folosit de la Klar, Silver Diamant,vopsea metalizata. Am folosit 5 litrii de vopsea.
Lacul tot de la Klar si am folosit 3 litrii
Fuller-ul de la body
Chit normal si Chit de fibra tot de la body
Smirghel de la Lechler si 3M
Stalpii si ramele usilor sunt vopsiti dupa ce am dat lacul. deoarece ele sunt facute cu negru mat si daca dadeam lac peste deveneau lucioase.

de granulatiile la smirghel ce sa iti zic. am folosit diverse granulatii, unde a fost rugina am folosit 8O, chitul de fibra tot cu 8O, prima mana de chit normal 12O, apoi 24O. toata masina am matuit-o cu 24O si 36O. Apoi am dat fuller , fuller-ul l-am matuit cu 4OO si am dat vopseaua. Dupa ce s-a uscat lacul si vopseaua bine, adica la 1 sapt , am matuit stalpii si ramele usilor cu 4OO si am aplicat negrul mat.

Masina va avea bari de club, vopsite negru mat.
Tabloul de sigurante , din pacate nu am gasit cu sigurante plate, asa ca este cu sigurante tip dacia 131O. fullerul si spritzchitul e acelasi nu?
M-am dus la magazin am zis vreau fuller atat si spritzchit atat.
Ea zice pai e acelasi lucru.
Deci este acelasi lucru sau nu?
Smirghelt de 400 ai folosit la matuirea caroseriei?(toata) Fuller-ul este diferit de spritzchit

Fuller-ul este compus din 2 parti, fuller-ul propiu-zis si intaritorul, iar spritzchit-ul este cu intaritor direct in el.

da,cu 4OO am matuit toata caroseria,dupa ce am dat-o in fuller. Vopsea, eu am folosit 5 litrii pentru ca a fost schimbare de culoare la masina, vin verde a devenit argintie, si a trebuit sa vopsesc si interioare, si comp. motor, tot. Daca nu faci schimbare de culoare iti ajung 3 litrii , daca vopsesti doar exteriorul. acum depinde de mana celui care vopseste, de puterea de acoperire a vopselei si a cerintelor tale, cate straturi vrei...etc... Si care se aplica inainte de vopsit si se matuieste?
Cum ai dat jos geamurile laterale spate?
Inainte de a dao cu ce granulatie ai matuit?
Mie mi-sa zic ca 1,5litri ajung.
Masina mea este gri sobolan ,dar va fi trasa in spritzchit. doar 1,5 litrii, inseamna ca iti da o mana de vopsea, mai bine iei 3 litrii si stai langa el sa te asiguri ca o da pe toata.

Geamurile laterale le-am dat jos ca pe parbriz, cu 2 surubelnite,dar inainte le-am facut rotunde in cap ca sa nu ciupesc chederele.

iar la celelalte intrebari am mai rapsuns odata 3 posturi mai sus Ceva nou pe la ala micu griu:)? pe frigu asta mi-se lipesc cheile de mana

masina are motorul sus, si in stare de functiune...mai imi trebuie o mitraliera si pedalierul si il scot la o tura

la primavara.... Fain asa.
Amea va intra doar cand va fi cald la cuptor si aici e un frig de ingheata pietrele.
Saraca sper ca nu este inzapezita?nu este acoperita cu o folie , si dezapezesc mereu folia. EHE...sa mai urcam si noi topicul asta sus !

Vineri , am mai mesterit cate ceva pe la masina, am pus bordul,stopurile,fisele,rezervor,conductele de benzina, degripat repartitorul, facut franele, schimbat uleiul din motor si cel din cutie,am dat o cheie :d si am iesit cu masina la o tura pe strada. ce-i drept nu am miscat-o decat cativa metrii, dar suficient, franele functioneaza, directia da motorul cutia,deci totul este in regula aici.

Sambata : pai....de sambata am devenit eu propietarul masinii !

Duminica : am fost la peste de dimineata si am prins nimic...pe la 11 a inceput ploaia....

Urmeaza sa ii pun capota la masina, pragurile,farurile,2-3 plastice pe la interior, Schimbarea de culoare la rar, ITP, asigurare si actele pe numele meu !

Acum daca tot a venit caldura,am sa lucrez ceva mai des la masina ! Felicitari pentru achizitie !
COSMIN* a scris:Daca ar fi fost a mea rosie era
oricum,va veni si a mea si va fi rosie

Ce ziceai nenea Cosmin!? Uite ca venii vremea cand e a ta. Felicitari!!! va fi rosie...DAR NU ACUM , doar nu sunt nebun, deabia am vopsit-o
mai astept sa mai treaca vremea peste vopseaua asta cosmine ....pai pana trece vopseaua mai ia una rosie sa le faci in ciuda ...))
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum