Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

NAȚIONALA EXCLUSIVĂ OLTCIT 2010
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Hopa. Uau, ce surpriză... cică "olsitarii" cei dăjtepți le zic "dacioți". Mda. Sa nu faceti misto de ei!Daciile 1100 au mai ramas cateva zeci in toata tara.Faptul ca n-au venit decat trei la o intalnire,este trista urmare a disparitiei lor.
Daca ati stii si ce probleme au cu piesele........Noi ne plangem de cuzineti etc dar gasim multe alte chestii pentru Oltcituri,chiar suficiente.Pentru Dacia 1100 nu se mai gaseste NIMIC,NIMIC,NIMIC de vreo douazeci de ani.Si uite,ca la intalniri nu vin cu Loganuri sau alte plastice ci cu Dacioarele lor de 40 de ani.Chiar trei masini... Asta este!!
deceneu32 a scris:Si uite,ca la intalniri nu vin cu Loganuri sau alte plastice ci cu Dacioarele lor de 40 de ani.
Nu va impiedica nimeni sa realizati o "NAȚIONALA EXCLUSIVĂ OLTCIT 2010".
deceneu32 a scris:Sa nu faceti misto de ei!Daciile 1100 au mai ramas cateva zeci in toata tara.Faptul ca n-au venit decat trei la o intalnire,este trista urmare a disparitiei lor.
Daca ati stii si ce probleme au cu piesele........Noi ne plangem de cuzineti etc dar gasim multe alte chestii pentru Oltcituri,chiar suficiente.Pentru Dacia 1100 nu se mai gaseste NIMIC,NIMIC,NIMIC de vreo douazeci de ani.Si uite,ca la intalniri nu vin cu Loganuri sau alte plastice ci cu Dacioarele lor de 40 de ani.Chiar trei masini... Asta este!!

deci daca am inteles bine nu se mai gasesc piese de vre-o 20 de ani INSA tinand cont ca modelul nu se mai produce de aproape 40 de ani...inseamna ca la 20 de ani dupa oprirea productiei au incetat sa mai faca si piese. ceea ce nu se aplica in cazul oltcitului, ca sunt 13 ani de cand nu se mai fabrica si deja piese....nu mai sunt.
si eu sunt curios ce au avut de vorbit cei 3. s-au intalnit dimineata, au beut o cafea, s-au uitat la masini si spre amiaza au plecat spre casa?
oltcitul a fost sau inca mai este ptr foarte multi de pe forum singura masina. si cand pleci la drum si nu stii sigur daca ajungi unde ti-ai propus nu prea iti pica bine.
low a scris:
deceneu32 a scris:
... oltcitul a fost sau inca mai este ptr foarte multi de pe forum singura masina. si cand pleci la drum si nu stii sigur daca ajungi unde ti-ai propus nu prea iti pica bine.

Cele mentionate mai sus pot fi valabile aproape pentru orice tip de masina, indiferent de marca sau de vechime. Fiecare autoturism nou are prevazut un anumit termen de garantie, nu este asa de greu de ghicit, de ce. mare dreptate aveti domnu sandor!
diferenta este ca,daca te pricepi cat de cat,sau cunosti pe cineva care se pricepe si ai un telefon la indemana,se cele mai multe ori se repara,pe cand o masina de generatie noua.... Satisfactia mea de astazi pe acest forum: Iulicuta imi da dreptate si intelege lucrurile in sensul bun al cuvintelor. Cu timpul cred ca putem deveni chiar prieteni. atata timp cat sunt chestii logice nu vad de ce n-as fi de acord?
p.s. nu sunt dusmanul tau,nu sunt dusmanul nimanui
iulicuta2000 a scris:...pe cand o masina de generatie noua....
Iti trebuie tot un telefon , sa ai semnal si eventual o chitara ............. sa cinti pe marginea drumului pina iti vine platforma . pe cand o masina de generatie noua ce face?
la firma la mine sunt 2 masini care au aproape 50.000 km, una e din februarie si una din martie. ambele merg zilnic pe santier si fac cel putin 250 km pe zi pe drum european (si mers frate, nu gluma). in afara de cateva parbrize schimbate (drumurile patriei) si un radiator mutat din loc (caine luat in plin la 130) nu au fost probleme.
si chiar sa fie probleme cu o masina noua. prefer sa stau odata la 2 ani sa astept platforma decat sa mi se opreasca masina pe la jumatatea depasirii sau sa o imping pe o strada aglomerata si cand ploua.
prefer sa stau odata la 2 ani sa astept platforma decat sa mi se opreasca masina pe la jumatatea depasirii sau sa o imping pe o strada aglomerata si cand ploua.

Corect!
Si daca stii ce masina sa-ti iei,cum s-o intretii,mergi cu ea 200-300.000 km fara platforma!Cea mai buna masina e masina noua!Oricat de proasta ar fi e noua.Ii faci reviziile la timp,te urci in ea,pleci si gata si-a indeplinit rolul de masina!5-6 ani nu pui mana la ea.
Iar daca esti "cu probleme"(nu vreau sa jignesc pe nimeni) si vrei ceva foarte sofisticat,nu stiu cate "computere" la bord,masaje la c***e, incalzire la c*r,piele "alcantara",tiptronic,faruri autoadaptive,sezori cu nemiluita,platesti pretul!In romania nu sunt conditii de trafic si drum pentru astfel de masini.Mai stiu eu pe unii de pe la Tg jiu care stau intr-un rahat de garsoniera confort 4 cel mai fericit un apartament 2 camere ,cu iz de mucegai si au masina "vere" de 20-30.000 euroi.Merg la peco si baga benzina de 10-20 lei ,daca le faci radiografie ,"urla foamea in ei cum urla copii in recreatie",dar ce mai conteaza!Pentru mine pasiunea primordiala reprezinta/a reprezentat in primul rand sa traiesc decent cu familia sa am o locuinta decenta cu tot confortul posibil.Dupa asta daca imi mai raman timp si bani ma pot ocupa si de o rabla de oltcit sau orice altceva.Masina fiind cea mai proasta investitie,este intotdeauna pe ultimul loc!
Cele mentionate mai sus pot fi valabile aproape pentru orice tip de masina, indiferent de marca sau de vechime. Fiecare autoturism nou are prevazut un anumit termen de garantie, nu este asa de greu de ghicit, de ce.

Si la oltcit nu i-a trecut "termenul de garantie"?Are aproape 40 ani de la "concepere".
Fac pariu ca in max 2-3 ani o sa mai fie sub 5 oltcituri la intalnirile astea!Nu se vede ca mai toti le dezmembreaza la "vanzari -cumparari" sau incearca sa scape de ele?Le vor mai tine cei care au ceva piese adunate ca sa-l poata sustine sa arate ca o masina.Nu sunt multi cei care isi permit reparatie capitala motor/caroserie numai cu piese noi.Se vede la vanzarile de piese noi (valib) cati se inghesuie! Am dat 440 lei pe doua usi noi si 200 pe doua aripi de fata si toti mi-au zis :"ba esti nebun,alea de la dezmembrari ce aveau?Ai depasit valoarea masini cu usile si aripile ".Am o gramada de piese noi ,care nu se mai gasesc nici acum sau vreodata.Daca le scot la vanzare da cineva pretul de magazin de acum 10 ani? Nu da,merge la dezmembrari 100%.
Daca stau o ora pe o strada intens circulata nu vad 2 oltcituri si 5 dacii 1310.
Oltcitul este singura masina pentru cei de pe forum (respect pentru cine tine intr-adevar la oltcit) ,dar cati posesori de oltcit mai sunt pe forum 100? ......da ,de unde!! Eu tin rabla pentru ca e adecvata nevoilor mele de masina, aproape de zero adica (5-6000 km pe an, in conditiile in care merg de 3-4 ori pe vara la mare, iar in week end, la 2-3 saptamani, cate o tura de 150 km la Bucuresti si retur). In oras ma deplasez cu ea cand ploua.
Daca nu ar fi balamucul asta cu RAR-ul mobil, as mai tine-o destul, ca merge, insa inevitabil rugineste, articulatiile mai bat. Insa masinuta e departe de a fi un pericol pe sosele, oricum nu are importanta masina.
Sper ca pana la vara in august sa schimb si eu masina, cu una nu prea scumpa, cel mai sus ma gandesc la un Logan , cel mai jos la un Tico, evident SH ambele. ia loganu mai bine da' sa nu te astepti ca o sa fii primit la nationala exclusiv oltcit
iulicuta2000 a scris:ia loganu mai bine da' sa nu te astepti ca o sa fii primit la nationala exclusiv oltcit

punctul pe i !!! voi cei care sunteti ptr o intalnire exclusiv oltcit chiar credeti ca este cineva pe forumul asta care nu ar vrea un oltcit impecabil, tinut in garaj si scos numai duminica la o plimbare si de mers un drum la munte si unul la mare in vara?
dar hai sa fim realisti...
si in plus de asta o mai spun si eu odata, oamenii conteaza, nu fierul pe care il conduc.
l.e. cea mai dura faza e ca anul asta nu am ajuns la intalnirea oltcit din cauza ............oltcitului. mijto tare, nu? ...din pacate ...sunt unii care nu au ajuns la stadiul asta de gindire.... Cred ca n-ati inteles care este scopul initiativei lui Valib.Vrea o intalnire numai a masinilor Oltcit,numai a pasionatilor de aceasta masina,ceva mai nostalgic.Aceste intaniri exclusiviste sunt ceva obisnuit la intalnirile din Occident:n-ai sa vezi acolo printre bijuteriile clasice,bombonici japoneze.
Cum ar fi sa vin la aceata intalnire cu ....Matizul? Ca am unul!
Uite un exemplu de intalnire a fanilor Renault 12 Gordini.Vedeti vreun Logan pe acolo? Initiativa este buna. Inca o posibilitate de intalnire.
low a scris:voi cei care sunteti ptr o intalnire exclusiv oltcit chiar credeti ca este cineva pe forumul asta care nu ar vrea un oltcit impecabil, tinut in garaj si scos numai duminica la o plimbare si de mers un drum la munte si unul la mare in vara?
dar hai sa fim realisti...

Da,eu sunt ala!Si sunt perfect realist.Oltcitul trebuie tinut in garaj,acoperit cu cearsafuri.Pe saptamana circul cu Matizul. Lumea nu intelege ca intalnire Oltcit fara Oltcit nu se poate.
Intalnirile nationale din ultimii ani au fost simple iesiri la gratar intre prieteni.
A fost frumos, dar nu au fost intalniri Oltcit. incep sa dau dreptate,asta nu inseamna ca prietenii nu au ce cauta acolo De ce nu ai venit la Padis?Acolo chiar s-a facut si mecanica.Si la Siriu s-a facut. Fara a avea intentia sa supar pe cineva, observ ca isi dau cu parerea despre intalniri tot oameni care nu au fost la ele. Ce tare. Foarte tare cristi . cine nu a fost la macar o intalnire nu e infectat cu acest virus . sa zicem ca un tip are dacie si altul are trabant si inca un tip cu oltcit . cu ce pot fi ei virusati ?
Nu cumva "mecanica auto" ?
Nu conteaza ce au la gratar ideea de baza e simpla,intanlirea asta exclusiva e adresata celor care au oltcit,si care vin cu el la aceasta intanlire!
cristi a pus punctu' pe i,sunt persoane aici care vorbesc dar pe la intanliri nu le-a vazut nimeni la fata... nu conteaza ce masina ai in prezent dar daca ai demontat sau reparat ,modificat ,adaptat ceva la oltcit si te ai laudat la un foc de tabara in compania onor prieteni [facuti pe net] care abia astepti sa ii revezi atunci esti virusat. si e valabil pentru intanlirea clubului oltcit,dar una e sa vezi 15 oltcituri in sir indian,alta e sa vezi logane si alte masini si 2 oltcituri... una in "fruntcea" coloanei si alta la final... era doar un topic de discutii, nu necesita mutarea la sectiunea cu, cluburi adunare = club ... cred de aia s-a mutat aici . Cine stie poate se face Caravana oltcitarilor . Atunci sa vezi coloana umbland prin Lumeeee lume nu e circ e doar o amintire virusata . asa ceva ar fi misto...

http://www.youtube.com/watch?v=SLAyfG0Qo80&feature=related apai sa stii ca dinastea s-au facut
si in ploiesti ne strangem cateva oltcituri,in bucuresti la fel...ca tu nu apari la astfel de intanliri e partea a doua...sau ca in tm nu sunt asa multe oltence... aia era intalnirea nationala dacia, organizata la brasov

ca asa, 10-12 oltcituri am vazut si eu la 'meeting', chiar si in TM Bine asa putem face la "nationala" sa ne adunam toti in Baia Mare si de acolo sa mergem cate 4-5 intr-un Oltcit si ne lasam cei ce n-avem un oltean masinile undeva si la locul de campare vor fi doar oltene . Asta ar fi solutia de impacare a celor pro si contra intalnirii exclusive Oltcit
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum