Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cercetare Psihologica privind Comportamentul la Volan

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut. Sunt Paul Sarbescu, preparator colaborator al Catedrei de Psihologie din cadrul Facultatii de Sociologie si Psihologie, Universitatea de Vest Timisoara. Derulez o cercetare cu privire la legaturile dintre diversi factori de personalitate si comportamentul la volan.

Adresez in cadrul acestui mesaj rugamintea catre toate persoanele care au carnet de sofer (indiferent de varsta, sex sau numarul de kilometri parcursi la volan) de a-mi completa cateva teste; postez mai jos link-ul pentru accesarea fisierului ce contine testele:
http://www.4shared.com/file/225993151/d91692ff/Baterie_teste.html
Completarea testelor dureaza intre 45 si 75 de minute, in functie de viteza de lucru a fiecaruia.

Ii rog pe cei ce doresc sa completeze aceste teste sa-mi trimita fisierul cu testele completate pe adresa paul.sarbescu@yahoo.com. In schimb veti primi profilul de personalitate realizat pe baza raspunsurilor dvs. la unul dintre testele completate, mai precis la Inventarul de Personalitate DECAS (unul dintre cele mai folosite teste de personalitate din tara noastra, la ora actuala, cu aplicatie in toate ariile majore ale psihologiei aplicate). Mai multe informatii gasiti pe site-ul www.decas.ro, iar prezentarea mai detaliata a testului o gasiti aici:
http://decas.ro/documents/decas_prezentare.pdf
De asemenea, un exemplu al profilului de personalitate pe care il veti primi in urma completarii testelor poate fi vizualizat accesand link-ul de mai jos:
http://decas.ro/reports/exemplu_economic.pdf

Practic, dupa ce imi veti trimite fisierul cu testele completate, veti primi in decurs de 1-2 zile un mail de confirmare, in care vi se va confirma faptul ca am primit fisierul trimis de dvs., si ca totul e ok (fisierul se poate deschide, nu ati omis nici un test, etc.); apoi, in decurs de maxim 2 saptamani veti primi pe adresa de mail de pe care mi-ati trimis fisierul cu testele completate profilul de personalitate realizat pe baza raspunsurilor dvs. la Inventarul de Personalitate DECAS (in mod normal, veti primi profilul dupa o saptamana din momentul in care primiti confirmarea; am trecut mai sus maxim 2 saptamani ca o marja de siguranta, deoarece in perioada ce va urma voi fi plecat cateva zile la o conferinta, iar profilele care vor trebui trimise in acele zile vor ajunge la dvs. dupa mai mult de o saptamana).

Nu in ultimul rand, vreau sa va asigur ca adresele de mail de pe care imi veti trimite fisierul cu testele completate nu vor fi folosite in nici un scop publicitar, si toate raspunsurile dvs. sunt pe deplin confidentiale; din aceasta cauza, in sectiunea finala a testelor, in care sunteti rugati sa oferiti cateva informatii generale despre prorpia persoana, nu este necesar sa va treceti numele, si nici macar initialele, ci sunteti rugati doar sa introduceti un numar de identificare, intre 1 si 999 (acest lucru este necesar pentru a va putea identifica in baza de date, si a nu trimite profilul dvs. de personalitate altei persoane).

Multumesc anticipat tuturor celor care veti raspunde initiativei mele. Va doresc toate cele bune.

Paul Sarbescu pare interesant ... Topic inca valabil. nu ramanem fara carnet in urma raspunsurilor?
lasa-l sa treaca pe langa tine si nu te opune ... din razboi a ramas valabila zicala asta si la soferii din partle laterale sau opuse ...
paul.sarbescu a scris:Topic inca valabil.
pare intr-adevar interesant. dar asa simpatic ar fi daca nu ar mai privi internetul ca pe o facatura a diavolului si in loc sa tranteasca un pdf pe un site sau un .doc, ar face un formular frumos, si sa te invite la un clica clica cat sa-si afle datele.
d-le paul sarbescu, nu va opuneti progresului. cel putin nu pe ramura asta. aflati pe aceasta cale ca eu sunt un sofer puturos. am descarcat formularul dar asa m-a luat o lene cand am vazut asezarea in pagina ...
nu stiti, va invatam. nu puteti, va ajutam. nu vreti ... atunci nu asteptati rezultate Eu l-am completat si l-am trimis. Nu ma deranjeaza ca e formular in Word, diferentele fata de o pagina web sunt insesizabile in conditiile date. Toata "munca" suplimentara se rezuma la a trimite un mail cu attachment. Interesant! Am trimis si eu! Am trimis si eu. Ati primit rezultatele la testul psihologic?

Cum vi se par? Normale.... interesante, sau nu prea sunteti de acord cu ele? Pai am trimis testul in data de 2, in prima parte a zilei. Pe la 16:30 cand sa plec de la serviciu am primit confirmarea ca omul aa primit testul si se va ocupa de el. Cred eu ca inca-i devreme sa astept rezultatele, ca zicea ca "in maxim 2 saptamani".

In alta ordine de idei, intrebarile din teste au fost destul de OK (e drept, pe langa "da" si "nu" uneori lipsea varianta "nu stiu" sau oricum, o a treia varianta...). In ceea ce priveste rezultatele... vom vedea cand o sa le primesc daca am ceva de comentat sau nu. Topic inca valabil. Profilele le trimit in ordinea in care au ajuns la mine, fara sa depasesc termenul de 2 saptamani, de care mentionam la inceput. Topic inca valabil.
Din cauza numarului ridicat de e-mailuri pe care le-am trimis in ultima vreme, cei de la Yahoo s-au gandit sa-mi blocheze contul, pe motiv ca as face “spam”; pana cand nu mi-l vor debloca, nu mai pot trimite mailuri, deci practic nu pot trimite nici confirmari, si nici profile de personalitate. Le-am scris astazi un mail in care le-am explicat motivul pentru care am trimis atat de multe mailuri in ultimele saptamani, si sper sa se rezolve cat mai repede problema.
Imi cer scuze persoanelor ale caror profile de personalitate vor intarzia din aceasta cauza. Daca a mai patit cineva ceva similar, si a reusit sa o rezolve cumva, va rog sa-mi spuneti cum ati facut; m-ar ajuta foarte mult.

Va multumesc pentru intelegere.
Paul treci pe gmail . http://www.gmail.com
n-o sa ai probleme de genul asta , si in plus ai si spatiul de stocare arhisuficient Din cauza faptului ca de pe adresa mea de pe Yahoo tot nu pot trimite mail-uri cu atasamente, mi-am facut o adresa de Gmail, de pe care voi trimite profilele de personalitate. In cateva zile recuperez intarzierea ce s-a produs din cauza celor de la Yahoo. Scuzele mele inca o data pentru persoanele ale caror profile ajung cu intarziere.

Paul daca cineva il raporteaza ca spam ... e posibil sa ai buba pe orice serviciu de mail care se respecta. Am primit raspunsul,se pare ca s-au rezolvat problemele cu serverul yahoo.Multumesc mult,foarte multumit!!! In dimineata asta am avut placuta surpriza ca am gasit in inbox profilul meu psihologic. Boogy, nu stiu unde ai vazut tu yahoo, ca adresa era de gmail toata ziua.

Reiese din profil ca am simt artistic, deci as putea sa continui sa ma ocup de fotografie. Si ca sunt non-conformist. Ma miram eu de ce mi-am lasat plete...

Reiese ca vorbesc putin si ca nu ma omor dupa reuniuni mari. Perfect adevarat.

Mai rezulta ca-s flexibil, informal in comportament si ca am probleme de auto-disciplinare. Si aici e corect.

La partea cu agreabilitatea nu pot sa spun ca am un sprit de echipa extraordinar, intr-adevar n-am mare incredere in altii dar pe de alta parte imi plac si mie armonia si cooperarea si ma las cam prea usor influentat de altii. Deci aici parca-parca chestionarul ma plaseaza ceva mai jos decat ma vad eu. Dar cine stie, poate gresesc.

Nu stiu, poti sa fii cinic la capitolul agreabilitate dar la capitolul stabilitate emotionala sa fii sensibil si atent la nevoile celorlalti...? Nu se exclud una pe alta...? Si da, recunosc, poate uneori sunt nitel cam pesimist.

Multumesc! Asteptam si rezultatele statistice pentru lotul complet. In seara asta am primit si eu raspunsurile. Interesante... Am ramas putin surprinsa... se vede ca ne schimbam, in unele puncte se pare ca crestem, in altele, dam inapoi. Inca nu stiu daca e de bine ori de rau. Oricum, eu una am fost pusa pe ganduri. Mi-a iesit putin diferit fata de ultimul test de personalitate, destul de amanuntit si documentat de altfel, pe care il facusem (sunt mai bine de 2 ani de atunci). Oricum, mie imi da de gandit destul de serios, si imi zice ca ar fi vremea sa schimb cate ceva pe ici pe colo.

Multumesc, domnule Paul Sarbescu. am primit profilul. Interesant! Topic inca valabil. Am realizat faptul ca termenul initial (2 saptamani pana la primirea profilului) este unul hazardat; un termen mult mai realist, de care ma pot tine, este de 3 saptamani, +/- 2 zile.

Multumesc pentru intelegere. Si eu am primit testul, care are informatii destul de exacte. O sa-l dau mai departe >

D-le Sarbescu, banuiesc ca testul are o finalitate, analizati totul, apoi ajungeti la o concluzie. Sunt si eu curios (asa-s eu, prietenii stiu ) de rezultatele finale. Cand le aveti poate ni le impartasiti si noua.

Cu stima! A ajuns si la mine raspunsul
Mult spor la raspuns in continuare domnule Paul Topic inca valabil. Dupa cateva zile in care am fost plecat, continui trimiterea profilelor de personalitate.

Legat de rezultatele finale ale cercetarii, le voi posta cand voi termina tot demersul, pe scurt si intr-un limbaj accesibil, daca mai este de interes acest lucru. Topic inchis; mai trimit profile de personalitate pentru mail-urile primite pana in 2 iunie inclusiv (stiu ca am ramas cam in urma cu profilele, dar le voi trimite pe toate).

Multumesc inca o data celor ce au raspuns initiativei mele, si multumesc moderatorilor pentru faptul ca au permis derularea studiului meu.

Numai bine.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum