Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

vreau sa antifonez masina, cum o rastorn?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
vreau sa antifonez masina, cum o rastorn? am vazut ca se pune pe roata de rezerva dar mai trebuie facut ceva? nu se indoaie tabla unde o las pe roata? motorul trebuie dat jos? sau scot doar uleiul din el? vrei sa o antifonezi sau sa o izolezi? ca de antifonat se antifoneaza pe dinauntru. se da si pe dinafara cu autovapant, cred ca e antifonic, dar e pentru protejare, nu la rugina, ci la lovituri, pietre, pietris, etc Leag-o de un copac suspendata daca ai cum . Este cel mai bine sa nu se torsioneze tablaraia daca iti este teama ca se va sparge geamurile ... Eu asa as face . super tare, am facut rost de o macara si am ridicat-o de turela, am facut bine?
.
.
/
.
.
glumeam Ma intereseaza si pe mine asta .

Care cum se face,.....? pana la urma, ai antifonat-o? vroiai sa o antifonezi sau sa o izolezi? inca mai repar la tabla cu nituri si trebuie sa mai cumpar o bucata sa fac pragurile ca nu le-am gasit gata facute (decat la axa si-s foarte scumpe cat sa nu merite) A.C.S.A ci nu AXA, adica Automobile Craiova Societate pe Actiuni. ...nu ai nevoie de macara...vreo 2 oameni in fata (ca acolo e motorul,daca mai e pe masina),pe la mijloc unul si inca unul la aripa spate + 1 care sa puna roata (un pic moale) cam in dreptul stilpului.
elektronica a scris:vreau sa antifonez masina, cum o rastorn?

A. cu ajutor:

1. se confectioneaza din tabla foarte groasa doua piese de forma: ___\ ;
partea inclinata se ataseaza de partea orizontala pritr-o balama astfel incit din prelungirea partii orizontale sa ajunga in pozitia din figura;
in partea inclinada se vor da 3 gauri la dimensiunea gaurilor de prindere a rotii (a jantei) pe butuc;
2. se scot rotile fata-spate de pe una din parti ale masinii (stinga sau dreapta) iar in locul lor se prind cele doua piese inclinate;
3. 3 oameni vor salta masina de pe partea ce are rotile montate iar un alt om, in partea opusa, va pozitiona o roata de rezerva ceva mai mare (de TV sau camion) in dreptul stilpului din mijloc ca masura de siguranta anti-rasturnare.

B. Pe roti:

- 3 oameni vor salta masina de pe partea ce are rotile montate iar un alt om, in partea opusa, va pozitiona o roata de rezerva ceva mai mare (de TV sau camion) in dreptul stilpului din mijloc;
- ca masura de siguranta anti-rasturnare, se va pozitiona un dulap de lemn rezistent intre pragul masinii ajuns in pozitie superioara si sol.

Unghiul de inclinare ramine sa-l stabileasca cel ce va lucra la burta masinii iar in functie de asta se va alege marimea rotii (TV sau camion) ce se va sprijini de stilpul de mijloc.
Poti demonta si motorul daca vrei sa lucrezi cu sudura sub capota.
Obligatoriu demonteaza si scoate bateria de acumulator si goleste bidonul lichidului de frina.

In mare cam asa se face o "rasturnare de masina" pt antifonare. Tu vrei s-o terosonezi. Nu o rastorni, o pui pe rampa. Apoi un hanorac cu gluga, ochelari de protectie, bormasina cu perie de sarma-n mandrina si un spaclu. Cureti tot ce e p-acolo, apoi dai 2 straturi GROASE de grund, apoi 2 straturi de clor-cauciuc.
b28kft a scris:Tu vrei s-o terosonezi. Nu o rastorni, o pui pe rampa.
Pt o astfel de lucrare, e mult mai comod de lucrat cu o masina "rasturnata" decit cu una pe rampa.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum