Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

VADU 2005 - Litoral 2005
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
La vadu este la fel ca inainte se poate sta fara nici o problema plus ca am descoperit noi locuri. Deocamdata as fi interesat pentru o zi doua...inainte de 27 august eventual...adica probabil un 25 -26 sa vedem, sa discut si cu consoarta si vom vedea... 2-3 zile ma bag si eu,ceva poze cu locatia? Baieti cand ajungeti pe aici nu va sfiiti sa ne sunati si pe noi, poate ne vedem . Ne cunoastem, vb, etc.
bogdanlascu a scris:2-3 zile ma bag si eu,ceva poze cu locatia?

Deci din Mamaia, mergi spre Navodari. La intersectia de pe pod faci dreapta spre rafinarie, treci pe langa benzinaria Rompetrol.
Dupa aia drum drept. La intrarea in Corbu, ai un indicator dreapta, plaja Corbu. Daca tot esti acolo, ai 2-3 km de drum bun pana la plaja, vezi cum e, daca iti place. Apoi te intorci si strabati Corbu. Chiar la iesire faci dreapta spre Vadu si iar mergi pana in sat, unde drumul face la drepata, prin fata unei uzine parasite. De acolo mergi pe asfalt apoi pe pamant si nisip, pana intr-un loc de plaja care iti place mai mult, si gata. Ai grija cu nisipul, desi daca te duci cu Loganul DCi nu prea ai sanse sa ramai intepenit decat daca chiar te aventurezi pe nisip mult, ca are roti de 15, e si diesel si are cuplu baban, si nici nu e grea.
Locurile sint foarte misto, poti avea incredere, doar ca o sa te cam haleasca ganganiile. Lascone incearca cu google earth , iti faci o idee cam pe unde vine Vadu. atunci hai sa stabilim cand mergem cu gasca nimeni? nimic? Bre, eu incepand de pe 13 aug. sunt prin zona, asa ca poate bem niste beri. Care sunteti pe acolo in perioada 13-18 aug., dati si voi un apel ( e nr. in profil) Daca mi se permite un mic sfat, sa stiti ca existe zone in care acoperirea GSM liseste cu desavarsire, asta am trait-o si eu azi la un mic gratarel pe acolo, . Iar pentru persoanele care suporta insectele mai greu, sa va luati masuri de precautie.
Cu stima ! Fratilor pe zi ce trece zona asta este din ce in ce mai populata. Maine poimaine apar si hoteluri pe acolo. Vadu sezon 2007 s-a terminat.
A fost dupa mine de departe cea mai de succes intalnire.
Prezenti cativa membrii ai forumului, Maidanezu, Mosulik un week end plus o dupa amiaza, Daniel.Opr 2 zile si cu mine.
Din partea clubului rv Dragos I si Love.
Din partea motociclism.ro 4 membrii.
Fiecare a adus cunostinte si prieteni, in punctul culminant eram o tabara de 30-40 de persoane.

Vreme excelenta, apa foarte calda desi a suflat mariana cam 2 zile .
Sacali nu am vazut, dar cica s-au auzit intr-o noapte vag. Am gasit in schimb urmele lor. Am vazut la Periboina si vipera Ursini .
Am avut Suhoi si moped, motorase si barcute teleghidate.

In cateva cuvinte, a fost superb. ce se intimpla,doctore? numai citeva zile trecura de la un reportaj al antenei 1 la vadu si arara autoritatile drumul de acces... ..pina acum de ce nu si-a batut nimeni capul cu "accesul interzis''?

(reportaje au fost mai multe,dar asta a fost cel mai recent) Thu 31 Jul 2008
Plaja Vadu, Corbu. Paradisul regasit. Si iar pierdut.
http://www.xplorio.ro/plaja-vadu-corbu-paradisul-regasit/ pana la urma se mai poate intra cu masina acolo ? este cineva din zona care sa imi poata spune ? Se putea intra cu masina, pana in acest we, cand au trecut cu plugul pe drum. Scandalul l-au dat si la TV. inca o scula ce nu tre sa lipseasca vara(ca iarna e obligatorie) ...lopata,chiar doua. salut baieti,

plaja de la capatul drumului de beton n'are cum sa nu fie accesibila. MMGA a arat doar drumul de pe grindul Chituc, zona intr'adevar protejata.

va raspundeam mai devreme dar n'am putut sa postez.

LE. si chiar daca ar fi interzis complet accesul in zona Vadu, plaja de la Corbu e la fel de frumoasa si cat de cat salbatica. mersi.

si eu tot de drumul de beton stiam si vroiam sa ajung acolo weekendul asta... de aia ma speriasem putin ba iwa si eu vreau sa ajung pe la mare wk-ul asta si oake zicea ceva ca poate pleaca si el o punem de o intanlire la mare? nu ar fi rau....

eu voi ajunge sambata in zona, dar as prefera sa fie ceva gen corbu sau vama veche.... in nici un caz mamaia / costinesti crap.... Drumul de acces in zona Vadu a fost sapat cu plugul dupa drumul dalat, de catre localnici, se pare ca primaria sacele, si au ramas destui blocati acolo.
Drumul blocat e cel care face legatura cu plaja, calea de acces spre periboina si cele 2 cherhanale este libera. in zonele cherhanalelor incepe sa se dezvolte usor ceva amenajari turistice rudimentare.
Zona grindul chituc-edighiol nu se afla in rbdd. zona periboina nu se afla in rbdd, este o zona tampon. Unitatea militara din corbu si pichetul graniceresc de pe drumul spre periboina sint scoase la licitatie incepand cu 35000 euro, unii ne intrebam daca tancurile sint incluse.
Starea plajei e intr-o degradare continua, plina de gunoaie, insa am mai facut cate o groapa si le-am ars, restul face aerul sarat. Hartia se degradeaza repede acolo, cutiile de bere daca sint arse bine sint aproape praf facute, iar peturile se degradeaza foarte usor din cauza razelor uv, peste iarna zona se curata in mare parte.
Apa a fost calda, curata, ceva valuri, eclipsa, bioluminescenta, tacam complet anul asta, trageri, zboruri de pe aeroportul mk, a fost frumos. O noua actualizare a stirilor si proiecte pt plaja Corbu - Vadu: http://www.plajacorbu.ro/proiect.htm Interesant ... multe cladiri ... dar nici o parcare! Sa fie planul pentru o viitoare statiune ecologica, in care autoturismele sunt interzise si se merge cu bicicleta? Nu cred!
Dreamer a scris:... multe cladiri ... dar nici o parcare!
Banuiesc ca zonele rezidentiale sint dotate si cu parcari .
Laurentiu a scris:
Dreamer a scris:... multe cladiri ... dar nici o parcare!
Banuiesc ca zonele rezidentiale sint dotate si cu parcari .

... subterane Aha,inseama ca aia care vin in zona au...............submarine.Pacat de zona.Era asa de frumos si salbatic. Readuc in actualitate vesti despre plaja Corbu-Vadu: se pare ca au inceput vinzarile de teren, Azi am primit un mail in care printre altele se preciza:
OFERTE :

1) Corbu loturi in sola 292/41 de 500mp 25/20 +alee de servitude 8m
(gratuita) Cadastru intabulare, apa curent si gaze la 100m.
Vedere superba la mare,
Pret 8 500 Euro / Lot Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 42 luni.

2) Corbu Loturi in sola 268A/10; suprafata 500mp + alee de servitute 10m
(gratuita) Cadastru - Intabulare , deschidere la soseaua betonata Corbu
- Vadu) Vedere superba la mare, aproape de plaja Vadu.
Pret 8 000 Euro / lot Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 40 luni.

3) Corbu Loturi in sola 268A/26 ; suprafata 500 mp + alee de servitute
6m (gratuita) Cadastru - Intabulare , deschidere la soseaua betonata
Corbu - Vadu.
Vedere superba la mare , aproape de plaja Vadu Pret 7 000 Euro / lot
Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 35 luni.

4) Corbu Loturi in sola 289/29 ; suprafata 500 mp + alee de servitute 9m
(gratuita) Cadastru - Intabulare Vedere superba la mare , aproape de
plaja Vadu Pret 5 500 Euro / lot Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 27
luni.

5) Corbu - Loturi in sola 272/12/8; suprafata de la 500 la 660 mp + alee
de servitute 10m (gratuita). Cadastru si Intabulare, deschidere la 2
drumuri comunale; zona cuprinsa in planul Statiunii Europene. Utilitati
la 100 m.
Vedere superba la Mare.
Pret : 13 000 Euro / Lot Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 65 luni.

6) Corbu - Loturi in sola 567 / 61; suprafata de 500 mp + alee de
servitute 10m (gratuita).
Cadastru si Intabulare. Utilitati la 100m.
Vedere superba la mare.
Pret : 8 500 Euro / Lot Plata in Rate Fixe : 200Euro/luna; 42 luni.

TERENURI INTRAVILANE (comuna Corbu):
Teren la Drum Judetean, in centrul comunei Corbu - Suprafata de 3 600 mp
Compusa din 3 loturi :
Primul Lot : Suprafata de 1 300 mp (25 x 52 m) ; deschidere la DJ - 25 m
Lotul nr. 2 : Suprafata de 1 300 mp (25 x 52 m) ; deschidere la DJ - 25
m Lotul nr. 3 : Suprafata de 1 000 mp (50 x 20 m ) ; deschidere - 20 m
Cadastru si Intabulare Apa curenta Curent Electric : 220 V si 380 V.
Posibilitate de constructie imediata.
Pret : 25 Euro / metru patrat (se negociaza la mai mult de un lot
cumparat) - (nu se vinde in rate)

Loturi in Noul Cartier Rezidential format din 60 loturi a cate 300 mp cu
deschidere si vedere superba la Lacul Corbu.
Primul Lot : Suprafata de 300 mp (15 x 20 m) ; deschidere direct la
malul lacului - 15m Pret : 15 000 Euro

Lotul nr.2 : Suprafata de 300 mp (15 x 20 m) ; deschidere la prima
strada de la lac - 15m Pret : 12 000 Euro Cadastru si Intabulare;
Utilitati ; Loturile sunt asezate unul in prelungirea celuilalt. Cea mai
buna varianta este de a se cumpara impreuna.
(nu se vinde in rate)

Telefon :
Fix : 0241 765443
Gabi Gheorghiu : 0724 244077
Florin Tulea : 0729 808899

E-mail: corbu.teren@gmail.com
Aceasta este plaja de la Corbu, Vadu, Periboina:

http://www.youtube.com/watch?v=M6483CrHcNc pai daca se merge cu masina pe plaja, unde stai la plaja? prin buruienile alea? e pustiu, e misto, pot sa zic, dar prea e departe de civilizatie, adica, e prea desert. pana si in vama veche e mai multa civilizatie In Vama Veche nu se prea mai poate vorbi de civilizatie, ci mai degraba de lipsa ei... da.
ma refer la sateni si la casele lor intrebare intrebatoare - poate cineva sa faca rost de un aparat de masurare a radioactivitatii pe plaja la Vadu? Ca circula tot felul de zvonuri... de aia imi lucesc mie ochii dupa fiecare sticla de wiskey bauta acolo.... De la Vadu se extragea cuart pentru IMR, insa rezultatele nu au fost cele asteptate, apoi a venit revolutia si s-a furat combinatul.
Nu stiu ce ar putea fi radioactiv pe acolo, erau unitati militare, cherhanale, la Periboina e cladirea Apelor Romane plus o vila a SRI.
EEK! a scris:Nu stiu ce ar putea fi radioactiv pe acolo [...] o vila a SRI.

Vezi ca ai raspunsul gata formulat in intrebare Dupa weekendul acesta am ajuns la o concluzie.... sigur este ceva radioactiv acolo.

Ajung sambata dimineata vad o balta maaaaaare in mijlocul drumul, ma dau jos sa vad ce si cum si aud sunetul pierzaniei... cand s-a ridicat un stol de tantari de acolo nu am nimerit sa intru in masina... dupa asta 10% din timp am condus si 90% am omorat tantari....

Cred ca de la radiatii s-au transformat in mutanti... Autanul a tinut fix 30 de minute dupa care nu a mai avut efect... dar se pare ca inca nu le place lichidul de frana si asa am putut supravietuii un pic mai mult... in 09.august sper sa fiu pe plaja...
iwa a scris:Dupa weekendul acesta am ajuns la o concluzie.... sigur este ceva radioactiv acolo.

Ajung sambata dimineata vad o balta maaaaaare in mijlocul drumul, ma dau jos sa vad ce si cum si aud sunetul pierzaniei... cand s-a ridicat un stol de tantari de acolo nu am nimerit sa intru in masina... dupa asta 10% din timp am condus si 90% am omorat tantari....

Cred ca de la radiatii s-au transformat in mutanti... Autanul a tinut fix 30 de minute dupa care nu a mai avut efect... dar se pare ca inca nu le place lichidul de frana si asa am putut supravietuii un pic mai mult...

In vama veche sunt si tantari de 2-3 Cm,fara exagerari vad ca ati fost multi la mare, v-am rugat daca aveti timp cand veniti la mare, sa stam de vorba. nu am avut niciodata posibilitatea sa va cunosc personal, pe multi dintre voi. banuiesc ca puteati sa anuntati, si ne intalneam noi undeva, macar pentru cateva minute acolo. comparam masinile, schimbam parari, iar cei ce nu mai au oltcit, dar au avut, sau oricine de pe acest forum, gaseam noi un subiect de discutie vino la intalnire la Plaiul Foii si ai sa vazi o parte din gasca . Drum bun si disctractie placuta.Cind o sa beti sa va ginditi si la mine.
barutzu a scris:vino la intalnire la Plaiul Foii si ai sa vazi o parte din gasca .

nu am cum
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum