Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Coasta Rasnov 1-3 octombrie

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Raliu
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Hai ca se apropie cu pasi repezi, 58 de echipaje inscrise, printre care si talash. La N2, clasa la care participa, va fi batalie mare pentru locul 1, in absenta lui Leloo (abonat la locul 1 anul asta) mai multi piloti ravnind cupa si sampania.

Va asteptam! cu baloane cu floricele cu mic cu mare cu soare cu umbra cu suc cu pipi in boscheti,ciulini,muste tantari praf
hai ca sa fie si vremea frumoasa in uichend Talash se roaga sa ploua, joi cred ca o sa faca dansul ploii, cica e strategie, ca are gume de ploaie foarte bune si slickuri cam naspa. ii dau eu lui ploaie Să nu se ude delcoul! merge cu sexo Și deci, iarăși... domnu Oltcit a fost suit sus pe piedestal.... ul cu bibelouri. nu prea s-a inteles ca oltcitul a ramas ca masina de raliu si rally sprint si saxo pentru vtm... Pe duminica,voi fi pe baricade!
B3lzh3bout a scris:Pe duminica,voi fi pe baricade!

Hai si vineri ca parca vad ca duminica vor fi mai putini inscrisi

L.E. S-o calci, Talasheeeee ... Ploua, ploua, ploua! Prognoza actuala arata cam max 20% sanse de ploaie ... nu aruncati cu pietre
Poate se inclina balanta in favoarea voastra. din pacate eu nu cred ca pot ajunge Masina se afla de azi noapte la rasnov, in jurul pranzului sosim si noi sa facem ceva teste si sa ne incriem, cazam, etc. Va asteptam!
talash a scris:Masina se afla de azi noapte la rasnov, in jurul pranzului sosim si noi sa facem ceva teste si sa ne incriem, cazam, etc. Va asteptam!

Ce matinal esti ! Bafta multa maine ! foart matinal...acu 10 minute m-a trezit si pe mine Ok,pregatiri placute Ca si ultime noutati: azi probleme la cutie; pe seara s-a desfacut cutia pana in noapte tarziu (dupa ora 01.15) dupa care s-a montat astfel incat maine masina sa fie gata de start. Peripetii, deh masina (cica) cu personalitate (zice Cristi_s). Mesteri la treaba:
Bafta multa baieti!! Hai ca ne vedem la Campulung, ca Rasnov e prea aproape de mirificul DN1 si na... stiti si voi destul de bine

Inca odata, bafta sa fie !!! Cateva fotografii de azi:

Foto Rasnov 01.10.2010 se pare ca duminica ajung si eu traiasca Dacia Plant ) Video - Talash La inceputul filmuletului, pleaca in proba, nu? Mi se pare mie sau e cam lunga cutia?
Bafta Bogdane!!!
Din pacate nu ajung duminica. Ramane Campulung. Nice man,abia astept maine!Sper sa nu ploua Maine este posibil sa ploua, mai ales in prima parte a zilei.
7thRaven a scris:La inceputul filmuletului, pleaca in proba, nu? Mi se pare mie sau e cam lunga cutia?...

Da, era la start. Iar cutia, asa este, e mai lunga. Dupa necazul de joi seara am inteles ca au schimbat ceva, nu stiu detalii. Poate intra talash sa ne explice. Desi se plangea ca el n-a inteles nimic din transformare . Plus ca acum e cam obosit, cred. Ieri a avut o zi grea Dap, o zi grea si odihnitoare. Cutia este foooooarte lunga fata de cea veam initial pe masina, fiind una de strada, la care timpul de schimbare al treptelor e muuuuuult mai mare. incercam ca pana la campullung s-o punem pe cea cu craboti pe masina, revizuita.

Hai duminica mai multi !
7thRaven a scris:La inceputul filmuletului, pleaca in proba, nu? Mi se pare mie sau e cam lunga cutia?

Da, este foarte lunga cutia, de abia a ajungs sa ii dea a patra pe traseul ala. Treaba sta cam asa: dupa ce s-a facut revizia la cutie si s-a strans blocantul, inainte de verificarile tehnice, dupa 500 de metri de mers in teste, s-a auzit o trosnitura puternica si o caraiala infernala, apoi nu a mai mers decat treapta intai de viteze. Dupa demontarea de pe masina si desfacerea cutiei, s-au constatat urmatoarele:
- rulment "tren fix" spart
- "tren fix" rupt in doua de la mijloc, intre treapta 2 si 3
- rotile dntate de la treptele 2 si 3 cu jumatate din dantura lipsa.

Din nefericire nu am avut pinion de treapta a doua, ca sa refacem cutia, restul pieselor erau. Asa ca echipa condusa de Marius, mecanicul lui Aurelian "Dode" Andronache a purces la refacerea cutiei de strada. Care e foarte lunga, fara blocant. Joi noaptea la 3 am terminat, dupa ce am muncit de pe la 16:30.
Concluzia din ce am vazut noi a fost ca probabil s-a spart un dinte, a fortat angrenajul, trenul fix a avut un inceptu de fisura si a cedat complet (se vede fisura neteda si apoi centrul rugos, unde s-a rupt brusc). In cutia cu piese mai erau doua trenuri fix la fel rupte, deci e belea comuna.
Speram ca Dode sa refaca cutia pana la Campulung, daca gaseste in timp util pinion.
http://www.youtube.com/watch?v=AyJgJItHgNM
http://www.youtube.com/watch?v=5mhb_c1JxCg Cateva poze de azi

Hai sa povestesc si eu !

Miercuri la orele 16 plec impreuna cu platforma sa iau masina de la C-lung, unde a suferit o revizie, strans blocantul, reparat puntea spate. Masina se parcheaza la Rasnov la o pensiune, eu merg inapoi la Buftea.

Joi, plec cu Iulica la Rasnov, dam masina jos de pe platforma, plecam in teste, dupa 500 m, la o schimbare 1-2 zgomot mare si urat, nu mai merge decat treapta 1, restul inexistente... Sunat Dode, care era inca la C-lung, vine cu piese de cutie, purces la treaba infernala, de la 4 seara la 3 dimineata se face o cutie de strada. Eu am muncit mai putin, adica deloc, pen'ca-s afon la asa ceva. Iulica, Cristi si Marius (mecanicul no1 al lui Dode) au tras tare pe un frig napraznic... Eu la 1 am mers la somn, a doua zi trebuia sa fiu fresh.

Vineri, prima cursa. Descopar o cutie infernal de lunga, fata de ce aveam inainte, incerc sa ma obisnuiesc, dar nu prea merge cum trebe. Dau jos secunde la fiecare urcare, ceea ce e bine, inseamna progres. Primesc critici de pe margine, binevenite dealtfel, pe care mi le insusesc si incerc sa le asimilez corect. Reusesc sa imbunatatesc ceva viraje, dar mai ramane mult de lucru. De mentionat ca am reusit performanta de a ma rasuci in timp ce incalzeam cauciucuriele, chestie hilara, dar destul de neplacuta (pierdere de incredere). Am aflat ulterior ca n-am fost singurul, de-a lungul timpului. Cu aceasta ocazie am mers si am urmarit colegii si am intebat care-i varianta optima de incalzit gumele, asa ca am mai invatat ceva. Apoi seara petrecere, ziua lui Dode.

Sambata - zi de relas, refacere, antrenament. Fac doua urcari cu Vladut Teodor, incerc sa corectez ceva din ce am gresit vineri, aflu si o a doua parere. De mentionat ca Vladut e un tip care merge foarte tare cu un Opel Kadet rosu, merita urmarita evolutia lui.

Duminica - dimineata ud, plecat pe intermediare, in prima urcare gasesc un Logan rasucit pe traseu, merg in spatele lui, urcare ratata. A doua urcare incerc trase, franez din timp. A treia se face pe uscat cu slick-ri, bat timpul de vineri, fara sa fortez si cu ceva erori. Is multumit, constient ca pot scoate timp mult mai bun, plec in mansa de concurs destul de linistit. Insa, in al doilea ac de par, intr-un moment de deconcentrare, franez tarziu si ratez virajul, din fericire nu erau parapeti sau alte obstacole si ies pe pietris... Pierd ceva timp, dar merg mai departe, cu masina intreaga. Mai e o mansa, deci am posibilitatea de a imbunatati timpul. Astept in parcul de service plecarea, dar cu 5 minute inainte de startul meu se aude "de la postul 4 in sus ploua, chiar grindina". Schimbam repede slickurile cu intermediare si plec. Merg bine, dar precaut, nu aveam cum sa imbunatatesc timpul... Se termina totul cu bine, prind locul 2 la grupa, medalie si sampanie.

De mentionat ca, desi de 20 de ani nu am avut nici o problema, uichedul asta m-a durut o masea cat pentru toata viata... Maine ma infiintez la Banditu' pentru reparatie !

Urmatoarea cursa e la Campulung peste 3 saptamani, ultima de anul asta. Va astept in numar cat mai mare, poate sarbatorim ceva!

Multumesc tuturor care au contribuit la reusita acestor doua etape, se stiu ei. Si multumesc tuturor celor care au fost aproape, chiar daca nu prezenti fizic la cursa.
talash a scris:1. Se termina totul cu bine, prind locul 2 la grupa, medalie si sampanie.
2. Maine ma infiintez la Banditu' pentru reparatie !

1. Bravo! Incep sa se vada rezultatele si invatamintele trase pina astazi.
2. Zeama de cleste i-ai dat
3. Bafta multa in continuare si imi pare rau ca nu ne vedem la Iasi.
Laurentiu a scris:... imi pare rau ca nu ne vedem la Iasi.

Aveti vreo calatorie planificata pentru acea perioada, domnu' Laurentiu ? Altfel ... cine stie ?

@talash: Felicitari, domne ! Dar cele mai multe sunt pentru ziua de azi !
cristi2307 a scris:Aveti vreo calatorie planificata pentru acea perioada, domnu' Laurentiu ?

Nuuuuuuuuuuuuuuuuu; in primul rind vreau sa deslusesc logica traseului raliului, joi vreau sa merg la Shakedown, vineri as dori sa vad PS 1/3 + SS iar simbata sa intru pe PS 8/9. Cam asta ar fi programul pt wk urmator.

Ne vedem Poze:
http://rallyzoom.ro/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=89&Itemid=48
http://rallyzoom.ro/index.php?option=com_joomgallery&func=viewcategory&catid=95&Itemid=48 Cei doi care au speriat ''Stejarul''
Laurentiu a scris:in primul rind vreau sa deslusesc logica traseului raliului, joi vreau sa merg la Shakedown, vineri as dori sa vad PS 1/3 + SS iar simbata sa intru pe PS 8/9. Cam asta ar fi programul pt wk urmator.

Ne vedem

Cam asta ar fi si programul meu. Ne "combinam la cartela?" In plus joi dupa SD as merge un pic si pe probe sa vedem unde ar fi atractiile.

Cam asa arata harta raliului, cu locatii gps: http://iasirally.blogspot.com/
road_menace a scris:1. ..joi dupa SD as merge un pic si pe probe sa vedem unde ar fi atractiile.
2. Cam asa arata harta raliului, cu locatii gps: http://iasirally.blogspot.com/

1. Traseele vor fi deschise doar pt concurenti in vederea recunoasterii traseului.
2. Daca bagi coordonatele asa cum sint trecute acolo, in nici un caz nu te vor duce pe drumul bun. Trebuie trecute gen "grade, minute si secunde". Desi scurt pt mine caci am fost mai lenes decat de obicei(doar ultimele 2 cronometrate am prins)a fost placut,intens si cu foarte putina ploaie,desi racoare.Lume destula... Si impresiile prin obiectiv: http://picasaweb.google.com/109563919506147219641/3Oct2010VtmRasnov# @B3lzh3bout: ha ha .. ai stat langa mine duminica eu ce sa mai scriu...au spus baietii tot
B3lzh3bout a scris:... Si impresiile prin obiectiv: ...

Pai bine domnu', si Lola pe urcare unde-i ? am si eu cateva poze

din pacate nu a mai avut cine sa faca poze si la cutia desfacuta ... @road_menace da,ma chinuiam cumplit in zona aceea slabuta
@cristi2307 pai nu e chiar in prima poza Lola,in ordinea valorii?
B3lzh3bout a scris:...@cristi2307 pai nu e chiar in prima poza Lola,in ordinea valorii?

Hai, domnu', nu te face ca nu stii de care fotografie intreb ... Urcarea de duminica pe ploaie: http://www.youtube.com/watch?v=MSedbvCOZAk http://www.youtube.com/watch?v=JLRcRnj_g6Q&feature=related Confort tedei frate,tare! Cu intarziere...
http://www.youtube.com/watch?v=LRe9sc0uonQ
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Raliu Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum