Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Probleme directie

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cand iau de volan pe loc la stanga sau dreapta trosneste ceva pe sub bord;caseta e proaspat reconditionata,tija cu cruci cardanice este schimbata de asemeni si verificata,si totusi ceva trosneste?m-a disperat I see a pattern here. Genunchiul, de la prea mult uz de role. trosneste si ala,dar la directie trosneste

bai nu ma mai luati peste picior,chiar sunt probleme reale ale masinii,urmez sfatu' motanului ,adica reimprospatez forumu cu subiecte noi Haidi bre, de cand asculti tu de cineva, incapatzanata mica ce esti.
Serios vorbind, cel mai probabil bucsele de teflon de la iesirea din caseta, sunt fie dereglate, fie au joc d e la uzura. ori sint strinse din suruburile alea de reglaj prea mult (bucsile de teflon de la capetele casetei de directie), sau mai poate fi uzata foarte tare bucsa de cauciuc, cea de pe palierul axului volanului, cea de jos. daca se uzeaza prea tare lasa articulatia cardanului, ax volan sa, loveasca tablele alea de prindere de sub volan. Sa nu fie rupt volan(t) - ul. Cand iei curbe stranse in mers cum se comporta ? Ai cumva bucse de alea de teflon la axul volanului?Sigur ai asa ceva.Da cum le-ai introdus? Nu cumva cu ciocanul?
iulicuta2000 a scris:Cand iau de volan pe loc la stanga sau dreapta trosneste ceva pe sub bord;
Doar pe loc se intimpla sa trosneasca ??? Raspunsul corect este: "Da un search, s-a mai discutat problema".
cristi_s a scris:"Da un search, s-a mai discutat problema".
Mai bine imi spui tu daca stii. Raspunsul era pentru iulica. Le are Iulica cu phpbb? eu as propune arhivarea forumului actual, si inceperea unui nou forum, cu topicuri noi, facute ca lumea de data asta....adica strict la subiect, cu titluri sugestive, bla bla, nu harababura de acuma cu 100 topicuri cu si despre reglatul aprinderii clasice (e doar un exemplu aleator).

si totodata....parca vechiul forum, vechile discutii...erau salvate, si trebuia sa reapara pe undeva candva...nu? sau am visat eu, acum 5ani??? bai lasati offtopicul
bucsi la volan nu am,fiindca am alt palier cu rulmenti
caseta de directie sigur sigur nu are nimic,bucsile sunt proaspete puse,gresata este etc,cred ca se intampla ceva ciudat cu tija de legatura,mai exact in crucea(masii!) cardanica de langa caseta de directie
trosnitul il face doar pe loc cand iau putin dreapta CE FEL DE ALT PALIER CU RULMENTI AI? DACA SE POATE, EXPLICA-MI SI MIE, TE ROG. http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=222353#222353 misto, da cred ca te-ai chinuit ceva! am mai vazut tot pe acolo niste ceasuri e/p sub licenta jager. exista vreo diferenta, in exploatare, fata de cele romanesti clasice? nu,doar estetic arata mai bine,de stricat mi s-a stricat si unu romanesc si unu jaeger,adica cel de presiune dupa o vreme pleca cu indicatiile de la 2bari DAR BANUIESC CUM CA UNUL 100 % JAGER PE DACII NU A EXISTAT! CE AM MAI VAZUT, E CA CEL JAGER MAI ARE SI LAMPA DE AVARIE INCORPORATA. Și direcția mea este bolnavă. Merge greu rău și nu pe loc, ci în mers. În plus, la ieșirea din viraje nu mai revine volanul singur.
Plumber a scris:Și direcția mea este bolnavă. Merge greu rău și nu pe loc, ci în mers. În plus, la ieșirea din viraje nu mai revine volanul singur.

Incearca alte bucse la palierul volanului.Sau unge-le pe cele existente. La plumber chiar merge greu rau de tot ,am tras si eu de volan...i-am recomandat seu de oaie si alte bucsi de atunci

Octaviane te rog sa scrii fara capslock
Am si unu 100% jaeger cu martorul de avarie incorporat O sa verific bucsile. Ele sunt aproape noi; provin de pe masina aia cu 13 000 km. Cu prima ocazie o sa le pun pe acelea de poliamida.
Maine o sa ii bag seu, dar de porc. Sper ca nu o sa grohaie.
iulicuta2000 a scris:trosnitul il face doar pe loc cand iau putin dreapta
Nu cumva ai umblat la unghiul de inclinare a volanului ???
Vezi daca suruburile de fixare a crucilor sint de 7 mm si nu au joc in locasuri. suruburile sunt de 7,si da,am umblat la unghiul ala dar nu ating piesele din crucile cardanice intre ele,ca m-am uitat
iulicuta2000 a scris:am umblat la unghiul ala :
Vezi daca nu atinge (freaca) capul unui surub sau piulita in "caroserie" la manevrarea completa a volanului (surub mai lung sau piulita mai lata).
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum