Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

vopsire capota oltcit in craiova, cat costa?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am nevoie de un vopsitor pentru capota de la oltcit, cat ma costa? capota este gri metalizat dar poate o fac si neagra daca ma lasa rar-ul Crezi ca vopsitorii din craiova au cont pe oltcit.ro ?
Membrii din craiova sunt putini.Ai avea mai mult succes daca ai intreba pe la vreun service,sau vopsitor privat.Imposibil sa nu gasesti. o poti vopsi singur ,daca vrei numai capota ,cumperi 2 tuburi de sprey o dai jos de pe masina si o vopsesti ,eu am circulat asa si am facut si I.T.P .

cred ca mai este si acum daca nu a duso Robertino la fier vechi . Te costa 2 tuburi de spray negru, 1 tub de spritzkit , smirghel, decapant.
Cu smirghelul iei capota la slefuit (asta daca nu are rugina), apoi o cureti bine cu decapant si o laveta dedicata, dupa care o lasi sa se ususce, dai cu spray-ul negru, gata treaba. Insa iti trebuie o mana buna si ceva experienta sa iti iasa negrul frumos. Poti sa incerci cu autocolant negru (desi ala e lucios) ori sa faci tu treaba asta, ori la o firma de colantari. Pentru capota ajunge si un tub, daca vrei mat, de-ala cu +50%. Insa trebuie sa dai cu atentie si de la distanta constanta, (ctesti si instructiunile inainte).
Eu am schimbat capota, n-am vrut sa pun gri pe verde si am facut-o negru mat de ma-ntrebau cat am dat pe colantare.
Dar sa matuiesti bine ce ai acum pe capota, vopsea, grund, chit sau guma de mestecat ca se decojeste unde nu e pregatita bine. am incercat cu spray gri metalizat cum era capota initial si a iesit numai valuri... daca dau cu negru mat sau lucios exista varianta sa iese la fel cu valuri sau valuri nu ies la negru decat la culori? daca nu stii sa vopsesti tot in valuri iese si cu mat si cu lucios
elektronica a scris:am incercat cu spray gri metalizat cum era capota initial si a iesit numai valuri... daca dau cu negru mat sau lucios exista varianta sa iese la fel cu valuri sau valuri nu ies la negru decat la culori?

Pai bre, citeste instructiunile de pe ambalaj, nu dai sa acoperi din prima, dai intai un strat subtire, apoi mai dai unul, si inca unul...pana se acopera uniform...teoretic un tub ar trebi sa ajunga daca ai la baza aceeasi culoare, dar un al 2-lea de rezerva in caz ca primul se termina si incepe sa stropeasca e foarte bun. Si obligatoriu lac, cam 2-3 straturi dupa, altfel se matuieste urat...nici cu lacul la tub nu prea tine dar e mai ok.
Incearca sa dai de la distanta de aproximativ 25-30 cm, in orice caz daca ai strat cat de cat uniform, lacul mai acopera din valuri.
elektronica a scris:am nevoie de un vopsitor pentru capota de la oltcit, cat ma costa? capota este gri metalizat dar poate o fac si neagra daca ma lasa rar-ul

elektronica ne intalnim amandoi si merem la vopsitore ca si eu tot neagra vreu sa o fac ) ca de incercat am mai incercat eu la cel vechii si a iesit ceva gen marea neagra prina de valuiri ..... Nu e mai simplu sa iei 1.50 pe 1.50 de colant negru ? Sti cum iese? Tais` Am facut eu la un baiat si m-a copiat unu cu colant de ziceai ca are capota din lemn ) Tre sa avetzi voi pe acolo un bazar in care sa fie colant . nu iti tre maiestrie . Stergi si cureti bine capota si intinzi colantu cu o carpa uscata sa nu iasa bule ... Ca sa iti fie mai usor poti sa uzi capota inainte ca in caz ca ti-au iesit bule sa poti dezlipi colantul Ar da frumos autocolantul cu imitatie de marmura
cat despre reparatii cu spray-ul...un clip in care vopseaua zic eu ca a iesit decent (se poate observa si tehnica de vopsit):
http://www.youtube.com/watch?v=i3EkdXNzMi8 gata in seara asta ma apuc sa il colatez doar achizitionai o capota noua de la un tataita care avea de gand sa faca din ea o portitza )) ii datui de o bere si mai imi date si 2 borduri de franta (ceasurile cu sateliti cu tot ) 2 spoilere din fibra + unu de fabrica . o parte de sus a bordului imbracta in piele alba + fete de usi si zise sa mai trec maine pe lla el ca imi da si o aripa de stanga fata si o plafoniera alba :-> belea nu e buna afacerea ?)) E foarte buna afacerea...spor la colatat. Sa pui niste poze cu rezultatul.
Scroogie a scris:E foarte buna afacerea...spor la colalta. Sa pui niste poze cu rezultatul.

ok dupa ce termin toata treaba promit sa vin cu poze de la Harbuletu meu :X capota de unde o ai?? Asteptam imagini!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum