Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

pozitie garnitura carburator? help

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
in primul rand nu am gasit nimic cu search, dupa aia am scris ceea ce vedeti...

Am tot auzit ca este importanta pozitia garniturii de sub carburator (cele din hartie, cat si cea din pertinax sau ce o fi), este adevarat?
1. daca da, care este pozitia corecta
2. ce se intampla atunci cand nu montezi corect aceste garnituri (hartie plus pertinax) Din câte știu eu(poate nu știu bine), garnitura de hârtie nu are nici o șmecherie. Antretoza(așa se numește aceea din "pertinax sau ce o fi") se pune cu colțul teșit către tine și în stânga cum te uiți la motor.
elektronica a scris:in primul rand nu am gasit nimic cu search, dupa aia am scris ceea ce vedeti...

Am tot auzit ca este importanta pozitia garniturii de sub carburator (cele din hartie, cat si cea din pertinax sau ce o fi), este adevarat?
1. daca da, care este pozitia corecta
2. ce se intampla atunci cand nu montezi corect aceste garnituri (hartie plus pertinax)

trebuia doar sa....ghici ce....sa citesti ultima pagina din al 2lea topic, de pe sectiunea Consum, Circuit de benzina. Adica era primul topic...daca nu deschideai tu altul....

http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=11298&start=200 era vorba de folosit functia sarch nu de a TOCA tot forumul pentru a gasi ceea ce search-ul nu gaseste...
Nu mi-ati spus ce se intampla daca pui gresit acea garnitura de pertinax care poate fi pusa oricum... scrie in SEARCH: cum se monteaza antretoaza

obtii...incredibil...la prima chestie aparuta...wow...un topic denumit...."Montare antretoaza"

http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=256730&highlight=cum++monteaza+antretoaza#256730

si ca sa afli ce e antretoaza de fapt...adica cum se numeste chestia care nu o stiai....stii ce trebuia sa faci?
ghici......
intri pe www.oltcit.ro
dai la descriere
dai la circuitul aer-benzina
si parcurci pas cu pas meniul care iti prezinta carburatorul.
Si...ma crezi sau nu....ai o poza cu antretoaza, cu garnitura de hartie/carton...denumiri+descriere+montaj e simplu sa raspunzi cand ai raspunsuri, daca te deranjeaza nu mai raspunde...
Si da, nu stiam ca se numeste asa antretoaza, pentru mine era o garnitura de pertinax si atat
Daca este vorba de tocat si site-ul oltcit.ro oare unde are acesta functia search?
Se ajunge la aceeasi chestie: oamenii sunt deranjati ca pot ajuta... de asta ne numim si ne numesc toti romani...
va multumesc man...tu intelegi doar ce vrei tu......
nu vezi ca s-a mai discutat de 10000ori subiectul care l-ai deschis tu?
daca te uitai pe oltcit.ro, sau si pe google...aflai cum se numeste chestia aia, si de acolo aflai pe forum ce si cum.

tu esti gen ala...care are totul in fata lui pe tava...si el intreaba unde ii e felul 1 sau felu` 2....

Nu stiu ce ai cu tocatul....site-ul oltcit.ro e un site destul de simplu, pus la punct destul de bine.

se ajunge la aceeasi chestie.......cineva viseaza ceva, si se apuca sa deschida 100topicuri despre fiecare surubel, in loc sa se DOCUMENTEZE, ca are de unde....in 5ani de cand e noul forum, crede-ma ca ai material de citit aici pentru toate problemele care le poti avea la oltcit. bine, multumesc pentru raspunsul de la punctul 2 la punctul 2...ce nu pricepi?
e descris in rezultatele de la search
ti-e greu sa citesti?????????? poate ca-s chior, de ce nu ma ajuti sa vad? Search=cauta.
Scrie chiar sub:www.oltcit.ro(Oltcit,Dacia,ARO)
elektronica a scris:poate ca-s chior, de ce nu ma ajuti sa vad?

atunci sa iti spun altfel....
nu ai nevoie...nici de garniturile de hartie/carton, nici de antretoaza.
De ce? pentru ca asa merge mai bine. Sunt o prostie tipica pentru inginerii francezi beti critza care au proiectat oltcitul. O sa constati si tu, ca merge mult mai bine fara antretoaza. Iti da si ceva cai in plus...nu multi, dar o sa se simta.
elektronica a scris:Si da, nu stiam ca se numeste asa antretoaza...
Pune mina si citeste cartea lui Canta, te familiarizezi cu denumirile, cu modul de functionare a anumitor "chestii" iar daca nu intelegi ceva, atunci poti pune intrebari. Nu sta nimeni sa faca scoala cu tine pe un forum.
Vrei sa devii mecanic, mergi la UCECOM si fa scoala.

Azi sau miine vei intreba ce inseamna RENIFLARD sau inca nu ai dat de termenul asta ??? Ai un subiect nou acum pt care poti deschide un nou topic.
valib a scris:
nu ai nevoie...nici de garniturile de hartie/carton, nici de antretoaza.
De ce? pentru ca asa merge mai bine. Sunt o prostie tipica pentru inginerii francezi beti critza care au proiectat oltcitul. O sa constati si tu, ca merge mult mai bine fara antretoaza. Iti da si ceva cai in plus...nu multi, dar o sa se simta.

Uite ca asta nu stiam! Am mai aflat un lucru nou. Pe mine, oricum, ma interesa cum sa scot mai multa putere din motorul de Oltcit.... i hi hi hi.... singurul lucru pe care l-am invatat aici este ca forumul e plin de oameni iritati

p.s. de unde dreq sa stiu eu ce e aia: RENIFLARD?
Scrie cumva cand te inregistrezi pe forum ca daca nu esti mecanic nu te poti inscrie? Poti fi si prost si destept si fraier si tot te poti inregistra.

daca un administrator ajunge cumva pe aici, poate sterge tot topicul care oricum nu mi-a folosit la nimic iar asa va fi toata lumea multumita Daca tu pleci de la premisa ca esti SINGURUL care te-ai lovit de probleme, te inseli. Faptul ca astepti sa ti se dea mura ingura, eventual sa ti se si arate randul la care este descrisa problema, rezolvarea, sa ti se dea pagina si eventual sa ti se si inchida cartea cand ai terminat, atunci ai o problema. Daca nu ai chef sa depui un minim efort de a te documenta, atunci e problema ta ca ti se raspunde cum ti se raspunde. Pentru ca sa intrebi exact acelasi lucru care se discuta doua randuri mai jos pe aceeasi pagina inseamna ca iti bati joc de restul lumii. Suficient de clar? Sau trebuie sa iti fac o schema logica, eventual un algoritm, ceva?
elektronica a scris:de unde dreq sa stiu eu ce e aia: RENIFLARD?
Pai deschide un topic nou numai ai grija unde anume il deschizi ca nu face parte din alimentare (Consum, Circuit benzina).
Dupa ce termini cu subiectul asta, mai poti deschide un topic despre PRIZA numai ca ai din nou grija ca nu face parte din instalatia electrica.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum