Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

bujii de logan pe oltcit nu merg, dar de chevrolet aveo?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am pe acasa un set de bujii de logan si as vrea sa le pun pe oltcit, voi ce ziceti se nimeresc? sunt mai bune? sau sa nu-mi pierd timpul cu ele...?

si mai e ceva... am cumparat acum mult timp un set de fise de bujii siliconate de culoare albastra dar nu mi s-a parut ca merg ok si le-am schimbat cu cele vechi. Intrebarea este, e ceva cu ele sau cu masina mea? ar trebui sa fie mai bune cele siliconate (albastre) sau cele vechi?
Am vazut ca prin fiele de la fise trece banda grafitata, daca as inlocui-o cu un fir direct nu ar fi mai ok? prin ce se caraterizeaza de fapt fisele de la bujii stie cineva?

merita sa montez o aprindere electronica de la adelaida? http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=421&osCsid=3b3fbfb20bfb4fd29a33d8a1c5027387 s-a mai discutat da un search Ai timp?
Citeste: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=7414&postdays=0&postorder=asc&highlight=aprindere+tranzistorizata&start=0 -cu aprinderea m-ai convins, cred ca o voi cumpara
-bujiile am inteles ca nu-s bune de la logan

Dar bujii de chevrolet aveo merg? ca si din astea am pe acasa noi nu vreau sa fiu rau dar ii topic deschis pt bujii si explica acolo ce si cum ... oltcitul are recomandat (la bujiile ngk cel putin) codul BP6E si BP6ES. aveo-ul are DCPR8E pt motorul de 1.2 si BKR6E-11 pt motorul de 1.4
ca sa intelegi ce reprezinta fiecare ai aici un tabel

ca sa afli ce bujii merg de la ce masini ai aici ceva ajutator
http://www.ngkpartfinder.co.uk/cars_commercial.php

gaseai toate cele mentionate plus multe alte detalii aici:
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=8118 mersi pt site-urile cu pricina dar daca nu stiu engleza ce fac? ma apuc acum sa invat? folosesti google translate
http://translate.google.ro/#

sau intrebi unde trebuie ca ti se raspunde in romana ... nu mai deschide multe topicuri aiurea ca deaia nu gasesti niciodata ce ai nevoie pentru ca is multe topicuri deschise inutil si cum traduc cu guagal poza de mai sus? foarte simplu scrii cuvantul pe care nu il intelegi si ti-l traduce sau daca ti-e lene sa faci asta cauti frumos pe internet abby fine reader si introduci acolo poza asta si ti-o genereaza ca document si iei fiecare cuvant cu copy/paste si il pui in "guagal" Mai, elektronica, tu chiar vrei sa fii ban-at regeste... Daca te numesti ,,elektronica" noi intelegem ca esti electronist, nu-i asa? Apoi, daca te ocupi intr-adevar cu electronica, ar trebui sa stii capitolul acesta din fizica la perfectiune, nu!? Sau gresec cumva!?
Uite un sfat bun pentru tine: lasa spiritul de fronda de o parte, si fi mai intelegator, citeste topicurile care te intereseaza, nu mai folosi functia de cautare daca nu te descurci cu ea, ia la puricat forumul, etc etc.
gyorgyoda a scris:...nu mai folosi functia de cautare daca nu te descurci cu ea, ia la puricat forumul, etc etc.
Za taim iz mani. Se inchide si asta, s-a discutat de un miliard de ori despre bujii. Avand in vedere ca pe Oltcit au fost montate vreo 3 de versiuni de motor, cu electronica diferita, deci si bujii diferite, e, intr-adevar un subiect stufos, care necesita multe topice.
elektronica a scris:Dar bujii de chevrolet aveo merg?
Cel mai bine pe oltcit se comporta bujiile de SR 114 (Bucegi sau Carpati).
Laurentiu a scris:
elektronica a scris:Dar bujii de chevrolet aveo merg?
Cel mai bine pe oltcit se comporta bujiile de SR 114 (Bucegi sau Carpati).

Bre, eu stiam ca ,,Bucegi" e berea 'ceea la pet de 2l. Iar ,,Carpati" sunt tigarile 'celea romanesti cele mai bune, fara filtru. I hi hi hi !!!
gyorgyoda a scris: Bre, eu stiam ca ,,Bucegi" e berea... Iar ,,Carpati" sunt tigarile ...
Pot insemna si munti si muuuuuuuuuuuuulte altele. Da.Eu pot confirma ce a scris Laurentiu,alea de SR 114 sau eventual alea de SR 117 sunt foarte bune.Le-am folosit multa vreme fara sa umblu la ele. oare cum se cade ca un topic sa fie inchis iar apoi deschis? simplu, parerile sunt impartite, unii il deschid altii il inchid...
cei care il inchid spun sus si tare: sa mai discutat, da un search...
cei care-l deschid sunt majoritatea si considera ce cei ce l-au inchis au fost egoisti si nu au vazut ca nu s-a mai discutat sau ca nu era nevoie sa se inchida... si asa si uite asa SE VEDE CA SUNTEM ROMANI...
elektronica a scris:cei care-l deschid sunt majoritatea ...
Da, sintem UNUL singur. Eu l-am redeschis, am scris mesajul si am uitat sa-l inchid. Se mai intimpla. Sintem oameni ce naiba. pai inchide-l laure ca e lamurita si raslamurita treaba asta
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum