Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

bord cu leduri
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
bordul in sine arata si kph asa micut dedesubt, consumul instant e in mile pe galon iar computerul de bord are el un buton acolo pe el ca sa-l dai in mile km si tot asa.... are si temperatura si imobilizator pe computer, are pana si un cronometru... viteza medie litri in rezervor, iti calculeaza cati km mai faci pana se termina benzina ceas si data si atat, cu viteza, bine ca mi-ai adus aminte de senzori daia pe cablu iar carburatia daca nu ma insel consuma exact cat apesi acceleratia, deci consumul instant un potentiometru in-un fel sau altul la peda, nu imi trebuie schema electrica a oltcitului ca oricum o iau de la cap... o sa cumpar una de dacie ca are fire tepene mufe de mercedes ca sunt bune si o iau de la capat, de la e30, bord de care vreau sa pun, am se duc toate intr-o singura mufa cu 58pini.... am si mufa nu-i problem schema bordului o am, fiecare fir cu culoarea lui... trebuie doar sa fac instalatia pe oltcit fiecare chestie in parte de la un cap la altu pana se aduna alea 58 de fire...(doar) si sa trag un radiator de ulei in locul celui de apa din bord... Am vazut filmuletul asta si am mi-am amintit ca se dorea montarea unui led care sa isi modifice culoarea pe diferite plaje de turatii. E interesanta chestia, dar imi displac culorile.
http://www.youtube.com/watch?v=ypU3M43lU2s&feature=fvw acele se vad foarte bine,dar cirfele alea cred ca te rup la ochi
treaba asta se face destul de simplu,cu un vu-metru pe leduri putin manarit ĂĂĂ.....Cu un ce? Cand este filmat noaptea sau pozat se pare ca lumina este deranjanta . dar nu este chiar asa . Iar intensitatea luminoasa se poate scadea printr-un rezistor variabil adica potentiometru . La un circuit de leduri care le-am pus pe masina am pus un potentiometru pe alimentare si isi face treaba .
Este mistoc bordul ala .
Am vazut un vitezometru si un turometru la o locomotiva modernizata recent si la care cifrele apar in momentul cand acul-indicator arata viteza respectiva . Cred ca este ecranul ca la telefoanele astea bengoase . am scos acul de la kilometraj. in ce pozitie il pun inapoi? sa nu indice nici prea mult nici prea putin in aceeasi pozitie in care l-ai scos dar nu mai stiu, ca se poate pune o idee milimetrica mai sus, sau mai jos, nu exista o singura pozitie in care intra si vreau sa pun la fix cum era fix cum era n-o sa mai afli,trebuia sa-i faci o poza,sa-i faci un semn ceva orice,difera vitezometrele intre ele milimetric asa cat sa nu poata cineva sa-ti spuna exact cum trebuie sa fie dar in mod normal, unde vine pus intre 0 si 20, cam pe unde? pe la 10? adica acel punct? sau mai sus sau mai jos? mai am un bord, o sa ma uit pe ala sa vad cum e, si sa pun bine.

nu m-am uitat milimetric cum era, eu l-am dat jos, ca sa vad cu ce se mananca. am vazut ca acel cartus ce tine kilometrajul, se poate scoate si se poate regla la cati km vrei sa iti indice pe bord ca ai parcurs, si apoi se poate baga la loc. dar l-am scos in prima faza, pentru ca era dusa vopseaua de pe ac si am vrut sa o curat si sa il revopsesc vine la 0 ok. merci mult
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum