Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Creative Inspire 4400

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut!Acum 8 ani am achizitionat un sistem audio Creative Inspire 4400 4.1 de care am fost foarte foarte multumit!
Problema sta in felul urmator!
Nu mai am telecomanda la el(telecomanda cu fir) si este extrem de enervant sa umblu mereu la volum ba la tastatura, ba din mixer!
Nu are cineva de vanzare sistemul complet sau doar telecomanda?
Daca stiti vreun magazin in care mai este sistemul (de vanzare)sunt interesat sa-l cumpar!
Ma puteti ajuta?
Mentionez ca nu vreau sa iau alt sistem!Am eu un fix! vezi pe ebay Pe ebay am gasit doar unul si se vinde in America, asa ca... daca doar volumu te intereseaza,cred ca se poate face alta "telecomanda" dinaia
p.s. daca aveti bazar de vechituri incearca pe acolo... Telecomanda o mai am numai ca nu mai am rotita aia + capacul !Am doar ce este in interiorul telecomenzii! fa niste poze cu ce ai,si eventual cu ce se gaseste in telecomanda aia...sa-mi dau seama Am sa fac si diseara am sa le pun! e un potentiometru stereo
poti lua unu dintr-un magazin de electronice,dar nu cred ca gasesti fix acelasi model,dar se poate adapta Pe mine ma intereseaza sa am o rotita de care sa pot controla volumul!
Daca nu este bagata mufa de la telecomanda in spate la subwoofer nu functioneaza asa ca trebuie neaparat sa raman cu acela-si cablu!
maine daca nu uit am sa trag o fuga sa vad ce gasesc!
Mersi mult! Am schimbat potentiometrul!Cel de la magazin de unde l-am cumparat a zis ca este mono ,nu stereo!Functioneaza numai ca abea dupa ce invart jumatate din cursa incepe sa se auda!Ce sa-i fac?Sa incerc cu alt potentiometru?Acum caut o solutie sa fac o carcasa!
bibi a scris:Am schimbat potentiometrul!Functioneaza numai ca abea dupa ce invart jumatate din cursa incepe sa se auda!Ce sa-i fac?

ai luat potentiometru de aceeasi valoare ?
daca e mai mare se poate rezolva, daca e mai mic nu ai ce sa-i faci Am fost si am cerut potentiometru!Nu stiam ca-s pe valori!Acum am aflat ca sunt 2 tiputi liniare si .....am uitat cum se numeste celalalt tip!La mine acum sunetul incepe sa se auda dupa ce ajung la jumatatea cursei de rotatie a butonului!
Cum imi dau seama de ce valoare imi trebuie? nu mai ai unde sa vezi, ca e praf potentiometrul tau
prin incercari ... prima incercare, un potentiometru cu valoare jumatate din cel care il ai acum potentiometrele sunt de 2 feluri ; lineare si logaritmice.
cele de volum sunt logaritmice , si asta deoarece sensibilitatea urechii umane creste logaritmic cum pot calcula ce valoare trebuie sa aiba potentiometrul pentru telecomanda?
Ma poate ajuta cineva cu o schema gata de printat?
http://img152.imageshack.us/g/dscf3826j.jpg/ cauta schema,altfel nu ai cum sa calculezi
daca data trecuta ai luat logaritmic acum cauta unul liniar de aceeasi valoare
daca data trecuta a fost de 100kohmi acum ia unu de 50 sau chiar 25kohmi unde sa caut schema?Nu am gasit nicaieri si o caut de ceva timp.vreau sa fac ca in filmulet.
http://www.youtube.com/watch?v=IdDzBD4sysg de asta ai tu nevoie de schema?
se poate folosi lita pentru inlocuirea cablajelor... potentiometrul de care ai nevoie este de 10 kilo, pune-l asa si o sa mearga. Nu trebuie sa faci alt cablaj, e foarte bun si cel vechi dar trebuie sa-l speli cu acetona pentru a elimina sacazul de pe placuta dupa care va trebui sa refaci traseele care sunt intrerupte. Ai grija sa nu intre acetona in potentiometru.

p.s. in loc de acetona indicat ar fi tricloretilena dar nu cred ca ai de unde sa iei, eu sunt din craiova si cumpar din valcea pentru 1 an si noi fabricam cu sutele diverse montaje.

daca tot vrei program de cablaje uite aici: http://elektronica.us/viewtopic.php?f=28&t=28 rezolvat se poate inchide
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum