Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

pompa buna, placute noi, discuri bune - nu tine frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am facut urmatoarele: am desfacut fiecare etrier/fata/spate, i-am curatit, am desfacut pistonasele, le-am curatit, am pus placute noi la fiecare si le-am montat la loc. Am facut aerisirea, am pedala tun dar tot nu tine frana bine ce sa fie oare? Pompa este buna, discurile la fel. Unde nu tine frana?Sigur nu ai facut aerisirea bine.Cauta pe forum cum se face ca gasesti SIGUR În câți kilometri ai constatat asta?durează un timp să se rodeze plăcuțele de frână și să se așeze pe discuri dacă n-au fost noi 20 km am mers cu ea prin oras pedala e tzapana?
sau se duce pana aprox. de juma`?

(poate tija pedalei nu e pe mijlocul adanciturii din fundul pompei)
(cel putin eu asa am constatat, apasam foarte tare, si de abia frana masina) Daca nu ai km parcursi in panta in care sa franezi treptat nu o sa se pasuiasca asa repede placutele de frana . Lasa-te la vale si franezi usor cat sa reduci viteza care este in crestere la vale . nu e tija pedalei pentru ca la inceput era mult mai moale, acum e tun
o sa incerc sa o mai aerisesc zilele astea
multumesc mult Discurile au cumva bavura pe marginea superioara sau denivelari pe suprafata de franare? Daca da, e normal sa nu franeze in parametri normali pana nu se rodeaza placutele pe discuri. Poate ai repartitorul blocat,nereglat(asta pe spate).
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum