Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Un nou membru: DJ-02-EBW
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In cazul unui impact cel mai putin absoarbe aripa. Cea mai mare parte, dac nu toata, este absorbita de sasiu si motor. Nu sunt sigur de afirmatia mea, nu sunt bine informat in domeniul asta. Gresesc cu ceva?
In orice caz, macar pentru informare si studierea posibilitatilor (de ex. vreau sa am un oltcit numai pentru curse de accelerare, plin de fibra), voi ce stiti de subiectul asta? capota de fibra e subtire,ce-i drept e si usoara,dar fara intarituri suplimentare o vezi cum se framanta daca mergi mai tare,sau cand o inchizi
daca nu esti atent o spargi
de accident,nici nu trebuie sa stii prea multe ca sa iti dai seama ca se face praf
Zalex a scris:In cazul unui impact cel mai putin absoarbe aripa. Cea mai mare parte, dac nu toata, este absorbita de sasiu si motor. Nu sunt sigur de afirmatia mea, nu sunt bine informat in domeniul asta. Gresesc cu ceva?
In orice caz, macar pentru informare si studierea posibilitatilor (de ex. vreau sa am un oltcit numai pentru curse de accelerare, plin de fibra), voi ce stiti de subiectul asta?

Numai de iti permiti fibra carbonica sau cum i-o mai zice . Chiar la 100 km/h poti sa-ti dai seama la acelasi tip de masina daca ai avea capota de fibra de sticla in loc de tabla .
iulicuta2000 a scris:faptul ca o masina este mai inalta decat alta pentru tine inseamna kitch?si literele alea daca le vezi la toate masinile din jur,inseamna ca sunt faine?pentru mine inseamna ca nu stii sa ai idei originale ci doar sa copiezi ce vezi in jur,iei de-a gata,si mai ales iei de bun!
cand intri pe un forum trebuie sa te astepti si la pareri negative nu doar aprecieri,nu toti au aceleasi gusturi,sunt alte mentalitati,cate capete atatea pareri,si daca nu-ti convine ceva nu trebuie sa fii atat de meschin

nu am zis bre ca este kitch...dar nu da bine...e prea inalta...nu am luat literele japoneze pentru ca am vazut la altii...le-am luat pentru ca imi plac mie...masina mea este pusa si pe alte situri(inca pe 4)si nimeni nu sa luat de priza de aer de litere de nimica...oricum pe viitor o sa dau capota jos si o sa pun una stock si banda izoliera la far cum are cowboy ca vad ca e la moda aici nu vorbim de masina lu cowboy vorbim de masina ta,oricum nu e banda izoliera sau scoci e doar vopsit faru
am vazut masina pe 4tuning de asta asteptam sa pui poza cu interiorul si aici,mie chiar mi-a placut,pacat ca era facuta doar la juma de scaun si un colt de plafon
de ce nu s-a luat nimeni de tine pe 4tuning?pentru ca acolo o buna parte din useri nu vad masina per ansamblu,vad doar bucati
crezi ca daca pui nu stiu ce jante super late si bengoase,o sa-ti faca masina mai aratoasa,doar pentru faptul ca jantele alea dau bine pe alta masina?(e doar un exemplu,nu am nimic cu jantele tale,imi plac)
iar literele...chiar sunt urate zau Nu ai inteles ce trebuia inteles. Nu trebuie sa iei nici un model. Masina o faci asa cum iti place tie. Noi doar incercam sa iti spunem ca ar arata mai bine fara literele alea japoneze si fara priza aia pe capota. Personal cred ca literele alea japoneze ar da mult mai bine daca nu ar fi atat de mari. Benzile alea sunt prea late. Oricum, gusturile nu se discuta. Bafta in continuare.
iulicuta2000 a scris:aici nu vorbim de masina lu cowboy vorbim de masina ta,oricum nu e banda izoliera sau scoci e doar vopsit faru
am vazut masina pe 4tuning de asta asteptam sa pui poza cu interiorul si aici,mie chiar mi-a placut,pacat ca era facuta doar la juma de scaun si un colt de plafon
de ce nu s-a luat nimeni de tine pe 4tuning?pentru ca acolo o buna parte din useri nu vad masina per ansamblu,vad doar bucati
crezi ca daca pui nu stiu ce jante super late si bengoase,o sa-ti faca masina mai aratoasa,doar pentru faptul ca jantele alea dau bine pe alta masina?(e doar un exemplu,nu am nimic cu jantele tale,imi plac)
iar literele...chiar sunt urate zau

ce o fi...tot kitch este )...masina nu o am numai pe 4tunning...ce vrei sa spui?cum sa o vada pe bucati?chiar nu inteleg la ce te referi...cum adica era facuta doar la juma de scaun si un colt de plafon?hmm sper sa nu ma iau si cu tine la cearta ) http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=746054&d=1231278814
de poza asta ziceam dar am vazut ca sunt si altele(nu stiu de ce dar nu le-am vazut cand am intrat data trecuta pe forum )
ca arata bine cu galben la interior... Frate EBW baga mai multe poze cu interiorul. Arata super bine. Nu iti sare in ochi dar te incanta. Si apoi comentarii negative cu totii o sa avem (pfuu, ia intra la BR-10-ZAR). Ca sa fiu direct si la subiect si ca sa o spun verde in fata asa cum se zice aici pe forum, masina lui Cowboy nici macar nu se compara cu a lui EBW, adica e mult inferioara, si ca design si foarte probabil si ca performante. Up cu EBW! Da Iulicuta, ai dreptate. Masina lui EBW arata bine acum, iar dupa ce vine vara o sa arate foarte bine. Asta e adevarat.
EBW, spor la tunat, spor la vopsit! Incearca sa nu schimbi designul general care acum mi se pare de nota 10. Garda mica, jenti late, cauciucuri deasemenea, capota prelugita, bot agresiv dar de bun gust. Mie imi place foarte mult pentru ca probabil se incadreaza perfect in preferintele mele de tuning: putine dar majore si de mare efect, vizual si din punct de vedere al performantelor.
Zalex a scris:Da Iulicuta, ai dreptate. Masina lui EBW arata bine acum, iar dupa ce vine vara o sa arate foarte bine. Asta e adevarat.
EBW, spor la tunat, spor la vopsit! Incearca sa nu schimbi designul general care acum mi se pare de nota 10. Garda mica, jenti late, cauciucuri deasemenea, capota prelugita, bot agresiv dar de bun gust. Mie imi place foarte mult pentru ca probabil se incadreaza perfect in preferintele mele de tuning: putine dar majore si de mare efect, vizual si din punct de vedere al performantelor.

ms zalex...spor si tie ...m-am decis...o sa pun curand poze cu interioru ma nu pricep de ce o capota prelungita este echivalata cu un badboy look,ca mie nu mi se pare de nici o culoare agresiva Pentru ca oferea blocurilor optice aspectul de evil eyes, adica ceva in genul \ / sau ok dar de la o capota prelungita 3 cm peste far pana la
http://www.rdfabs.com/galleries/images/project_vehicles/2000_sunfire/cars12-15-05__4_.JPG

sau
http://tuning.fosgate.ee/catalog/images/fg_639.jpg
mai e mult,e doar o asemanare
si ca sa fie look-u si mai "bad" ar trebui sa fie alt spoiler acolo ,sa acopere mai bine faru...
iulicuta2000 a scris:...
mai e mult,e doar o asemanare
si ca sa fie look-u si mai "bad" ar trebui sa fie alt spoiler acolo ,sa acopere mai bine faru...

decat deloc...mai bine cum am eu decat facuta si nefinisata mai bine fara
iulicuta2000 a scris:decat facuta si nefinisata mai bine fara

o sa urmeze si finisaj si vopsit etc ...da si mie un link ceva cu masina ta...sunt tare curios ce bolid ai...ca vad ca de criticat esti bun O sa ai cateva pagini bune de citit:
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=6053&highlight=&check=5875823 Imi place masina ca e alba
Si capota daca nu ma insel a fost luata de pe Oltcitul asta:
ma eu nu inteleg o chestie
o masina vopsita cu sprayu,pe alocuri nefinisata e mai faina decat o masina vopsita bine,cu capota stock,si pleoape peste faruri vopsite?pare rau pentru voi dar sunteti niste copii cu idei puerile si atat!

later edit
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=6053&start=0
ia si citeste
aici nu facem razboi care are masina mai tare,ala poate sa comenteze,atata timp cat mie nu-mi place ceva la masina ta spun in gura mare,te superi sau nu e treaba ta Merita, dar sa fie fibra de carbon, nu de sticla. Eu am bara fata de fibra si am sters putin bordura cand am parcat si sar aschii din ea parca ar fi lemn. Clar nu e buna pentru aripi si restul.. Poate folie de aluminiu
Dreamer a scris:Acel " foarte rar" ar putea sa iti fie fatal. Nu e de joaca cu asta! Gandeste-te ca la un impact intra prin fibra, cam ... prin branza si nu o sa fie numai aripa de schimbat. Nu stiu unde poti sa gasesti elemente de plastic sau fibra.

S aici tu gresesti bre julius,la un impact mic,astia cu oltcitul lingem ranile chiar si cu aripi/capote din tabla,de ce?fiindca se indoaie repede,structura de rezistenta IOC,eh acelasi lucru e valabil si la aripile si capoatele de fibra facute pentru oltcit,sunt subtiri si foarte fragile
ai pus mana pe o aripa de fibra de la un reno sa zicem,si apoi pe una de oltcit sa vezi diferenta?in afara de sunet,aia de reno zici ca e din tabla,chiar daca la un pieton atins se deformeaza,dar nu crapa,doar se indoaie si revine la loc;la un impact mare tot ce trece de aripa ajunge in structura de rezistenta,la oltcit in ce ajunge?in contraaripa?sa fim seriosi aia se indoaie cu mana de buna ce e bre, uite c Daca le si gaseai pe toate, era un plan bun poti sa le pui,dar nu garantez ca atunci cand te pupa cineva in spate,n-o sa ajunga cu farurile langa scaunele din fata,mai ales daca e motociclist
7thRaven a scris:Daca le si gaseai pe toate, era un plan bun

de g Hai dom-le,nu va mai certati.Omul a pus poze cu masina asa cum arata acuma.E vopsita cu spry.Tot e bine decit sa se vada diferita zgiraieturi si mici reparatii.Acuma nu e vreme de vopsit.Mai incolo cind se va incalzi vremea poate o sa o vopseasca si va indrepta si imperfectiunile care sunt acuma.Poate ca unele operatii au fost facute in graba.Le va repara el.Toate cer bani si timp.Poate banii sunt.Nu e timpul(temeraturi nepotrivite) pentru asa ceva.Sanatos sa fie el si le va rezolva pe toate. fain fain olteanu i-mi place capota , da mai trebe finisata

dupa o lunga perioada de hibernare (fiind iarna)...masina a mai suferit cateva modificari...poze mai tarziu fara semnalizari galbene ...
Toba sport PLUSH... Te-ai gandit ca nu ai cu ce sa dai de pamant cand ti-ai pus toba aia de plush? Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cand cobori o bordura.... oglinzi... Acuma vreau sa te intreb si eu ceva.Ca tot ai facut triplele negre.Se vad bine ziua cind stai in spatele masinii si iti mai bate si soarele in fata?Nu de alta,da nu vreau sa ma gindesc la faptul ca poate din cauza asta sa te trezesti ca se infinge unul in spatele tau si..............e pacat de munca ta.Nu mai zic de faptul ca se poate lua de tine in politist de la circulatie.Si.............nu e chiar bine si placut.
DJ-02-EBW a scris:oglinzi bmw ursulet...

le-ai dat tu cu mana ta jos de pe bmw?? pentru ca dupa cum vad eu alea arata a oglinzi de mercedes cobra
dj05fmx a scris:
DJ-02-EBW a scris:oglinzi bmw ursulet...

le-ai dat tu cu mana ta jos de pe bmw?? pentru ca dupa cum vad eu alea arata a oglinzi de mercedes cobra

nu le-am dat eu cu mana mea de pe Bmw asa mi-a zis fostul proprietar cu WDJ-u si asa ca am postat...ce a zis el...m'am uitat pe google si nu sunt de cobra sigur...nu se aseamana deloc Sunt de BMW ursulet. Am un coca' in bloc, are 2 ursuleti, oglinzile-s identice. eu am de cobra si arata altfel decat astea deci pana la urma de ce sunt?....le pastrez sau nu?dau bine? Misto tare toba. Ai apucat sa faci senzatie cu ea printre prieteni/ prin oras?
Eu mai trag uneori cate o tura cu a 2a la 5000-6000 de ture constant. Se aude asa de frumos motorul, merge lin, fara smucituri. Incearca si tu. Mai ales ca ai superbitatea aia de toba, capota neagra si faruri suparate, tre sa iasa ceva frumos.
Oglinda aia de BMW nu se deosebeste prea mult de cea de oltcit. Depinde acum ce fel de reglaje are pe ea... Ce fel de reglaje are pe ea?
Zalex a scris:Misto tare toba. Ai apucat sa faci senzatie cu ea printre prieteni/ prin oras?
Eu mai trag uneori cate o tura cu a 2a la 5000-6000 de ture constant. Se aude asa de frumos motorul, merge lin, fara smucituri. Incearca si tu. Mai ales ca ai superbitatea aia de toba, capota neagra si faruri suparate, tre sa iasa ceva frumos.
Oglinda aia de BMW nu se deosebeste prea mult de cea de oltcit. Depinde acum ce fel de reglaje are pe ea... Ce fel de reglaje are pe ea?

se regleaza din exterior...adica pui degetul pe geam si reglezi ) si uite ca a venit si vremea frumoasa si m'am apucat si eu serios de masina...cea mai mare munca a fost recarosarea.am gasit una extrem de buna fara gram de rugina am ramas si eu masca.am mutat cutia + motoru pivotii schimbati brate absolut tot...este ca noua sunt super multumit.imediat vin si cateva poze.enjoy

Felicitari pentru munca depusa!
Se vede ca iti place Oltcitu' .
Ii pui si jantele care erau langa masina? ms.nu pun jantele de langa sunt mai mici am impreasia de 13''.le-am pastrat pe ale mele. azi ii mai umflai umpic aripile.stau mai bine jantele acuma

i'am dat si un strat de antifon pe sub ea desi nu necisita.a fost curata

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us Se mai aude ceva de masina asta? Salut!

Pot sa iti raspund eu partial: chiar acum cateva ore am trecut pe langa locul in care e parcata de ceva timp. Acum era plina de zapada.

Ma astept ca proprietarul sa o miste cum se face vremea mai frumoasa.

deceneu32 a scris:Se mai aude ceva de masina asta?
Deci exista!Ma bucur.Multumesc pentru raspuns.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum