Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Coltul sindicatului

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Administrator a scris:In acest topic voi anunta interdictiile pe forum, si motivul. Pentru comentarii, sau opinii, deschideti alt topic.

Am facut aici "Coltul sindicatuli" pentru protestatari. Cei care doresc sa comenteze la adresa masurilor administrative, ar fi frumos sa o faca intr-un mod civilizat aici.
Eu de exemplu habar n-am de ce are ban iulicuta2000. Nu ca m-ar interesa asta in mod special, insa probabil ca unii ar dori sa stie mai multe, asa ca ar fi probabil fair-play sa vada motivele.

Drept urmare, chiar daca Adminul ia deciziile iar moderatorii taie si spanzura, ar trebui sa avem si un Sindicat . Cu lider sau lideri nu neaparat formalizati, nu neaparat cu ierarhie si cotizatii, sa spuna fiecare ce-l doare intr-un dialog cu Administratia . As zice ca topicul merita in principiu sa fie si Sticky... daca as putea eu unul cel putin l-as face. da chiar , ca eram pe faza tocmai citeam forumul atunci , da' n-am vazut nimic care sa merite "salarizarea" lui iulica Pai asta suna deja a cartel. propune infiintarea sindicatului tocmai unul dintre "asupritori"! Macar putea si el sa fie subtil, sa conduca ostilitatile din umbra ! Nu-i asa, domnule Jimmy Hoffa?

PS Ce-a mai facut al mic si rau, de e iar in pauza de scris?
talash a scris: Nu-i asa, domnule Jimmy Hoffa?

Vezi ca nu care cumva sa ai be si soarta lui.Asta e una din enigmele lumii contemporane.
P.S.Chiar,ce a facut iar Iulica ca sa o incaseze? Cred ca am explicat destul de limpede motivul pentru care a luat ban.
Am sa repet aici. A luat ban pentru expresiile jignitoare, ofensatoare si injuriile la adresa mea. Nu ati sesizat nimic, pentru ca mi le-a adresat direct, prin mesageria privata.
Administrator a scris:A luat ban pentru expresiile jignitoare, ofensatoare si injuriile la adresa mea.... prin mesageria privata.

O pedeapsa cu privare de acces, de scris etc, eu zic ca se poate da atunci cind in PUBLIC e incalcat regulamentul. In cazul unei discutii private (face to face) singura pedeapsa ce se poate da este IGNORAREA mesajului de catre unul sau ambii interlocutori indiferent daca sint administratori, moderatori sau simpli useri.

P.S. Mesajul de mai sus este o parere personala de care se poate sau nu tine seama. no ofence , dar voi doi aveti ceva de impartit de mai multa vreme .
cum iulica si-a insusit morala si a migrat spre mesageria privata inseamna ca a priceput ceva
corect era , vorba lui laurentiu sa va lamuriti treburile pe privat , un fel de fight club
atat timp cat discutiia se purta pe privat si nu leza pe nimeni n-ar fi trebuit sa deranjeze.
din cate imi aduc eu aminte ti-am adus la cunostinta char tie de niste mesaje de genul acesta din partea unui utilizator , si exact fraza asta mi-ai servit-o Mesageria e parte a forumului. Masurile nu se iau in functie de cati membri ai forumului apuca sa citesca un mesaj.
Oricum, eu nu am de gand sa tolerez aici pe forum astfel de isterii repetate.

Tonim, nu l-am provocat, si nici nu am nimic de impartit sau lamurit cu Iulicuta2000.
"Fight cluburi" publice sau private aici pe forum?!?? Unde ne trezim?
Administrator a scris:Masurile nu se iau in functie de cati membri ai forumului apuca sa citesca un mesaj.

Nu m-am referit la citi citesc mesajul ci unde se poarta discutia. Oricum era doar o parere. corect .
sunt total de acord cu laurentiu
ideea mea era ca , in loc sa banezi pe cineva pentru o iesire pe privat sa aveti amandoi o discutie in particular intai pentru a determina si elimina cauzeledaca se poate .
dar , cum a scris si laurentiu mai sus , e doar o parere Desi am spus ca nu mai scriu pe aici, pentru ca forumul e al administratorului si nu e treaba mea ce se intampla, din pacate, nu ma pot abtine, pur si simplu rad cand citesc explicatiile puerile primite de unii membri, coforumisti si totodata prieteni.

Iulica a primit ban (pacat ca n-a primit bani, ca i-ar fi fost utili) pentru ca a transmis prin mesaj privat, dar cu un limbaj caracteristic lui, adica foarte usor de inteles si foarte franc, lipsa de respect pe care o au forumistii fata de administrator, care este in mare parte datorata lipsei unor decizii ferme, fara partipriuri si fara implicatii personale. Supararile lui punctuale sunt mai putin importante, fondul ramane acelasi.

De asemenea Hofy nu poate scrie la sectiunea administrative, pe termen nelimitat pentru ca a avut cutezanta de a contrazice conducerea, fara a aduce injurii sau jigniri. Mai bine primea interdictie pentru ca e ungur, era mai usor de inteles.

Acum, ultimele doua raspunsuri ale administratorului sunt iarasi haioase,
"sanctionam daca ma injura pe mine, daca injura pe altii e treaba lor si tre' sa-si rezolve problema singuri". Gresesc? Eu asta am inteles.

As fi vrut sa inchei intreband de ce Hofy nu are dreptul de a scrie la administrative, chiar daca stiu raspunsul real. Insa, pentru ca foarte probabil raspunsul va fi foarte evaziv, n-o mai fac. Despre userul Iulicuta2000 am inteles, nu mai e nevoie de explicatii...

O dictatura bolnava e mai buna decat o democratie sanatoasa? Sau era invers? Sau cum era?

Domnule administrator, desi sunt convins ca imi racesc gura degeaba (sau uzez tastatura inutil), poate din tot ce spunem noi pe aici, va ganditi sa extrageti ce e bun si sa luati masuri.

Cu tot respectul ce vi se cuvine! Iulica nu e usa de biserica si din ce stiu, chiar de la, el si-a meritat cu varf si indesat banul, daca era vorba de un al mebru al forumului intelegeam dar in ultima vreme din punctul meu de vedere exagereaza.

Am evitat sa intru un polemicile care s-au desfasurat pe aici in ultima vreme pentru ca am prieteni de fiecare parte a "baricadei".

Dictatura ? Exista cateva reguli (majoritatea de bun simt) care trebuiesc respectate oriunde: aici pe forum, intr-o intalnire nationala, pe strada...si tot asa. Tot timpul s-au facut si mici exceptii - ingaduitoare as putea spune si in cele din urma s-a dat ban.
Faptul ca forumul a rezistat 10 ani ar trebuii sa va dea de gandit atunci cand aveti ceva de reprosat catre administratie. Alte alternative au existat dar nu au rezistat, chiar nu va pune pe ganduri ?
Laurentiu a scris:
Administrator a scris:A luat ban pentru expresiile jignitoare, ofensatoare si injuriile la adresa mea.... prin mesageria privata.

O pedeapsa cu privare de acces, de scris etc, eu zic ca se poate da atunci cind in PUBLIC e incalcat regulamentul. In cazul unei discutii private (face to face) singura pedeapsa ce se poate da este IGNORAREA mesajului de catre unul sau ambii interlocutori indiferent daca sint administratori, moderatori sau simpli useri.

P.S. Mesajul de mai sus este o parere personala de care se poate sau nu tine seama.

Parerea mea exact aceeasi cu parerea lui Laurentiu, exceptand cazul injuriilor aduse pe mesageria privata. Ce am observat (altii cred ca au observat) este urmatorul lucru:
Anumite interventii ale unor coforumisti sunt sterse daca aduc atingere unor membrii mai "insemnati" sau daca sunt off-topic.Aceea "atingere" este adusa in mod onest si oarecum corect.Acei membrii mai insemnati au scris of-topic pe aceeasi pagina cu mesajele sterse ,dar......nu s-au observat !
Forumul ar trebui gestionat si moderat fara a tine seama de "baricade".
robertino a scris:Acei membrii mai insemnati au scris of-topic pe aceeasi pagina cu mesajele sterse ,dar......nu s-au observat !
Exemplifica. Nu mai tin minte exact prin ce topice si nici nu vreau sa creez discutii inutile!Ideea este importanta.Mai sunt coforumisti(cred ) care daca ar citi ce am scris imi vor da dreptate
Cert este ca la data respectiva am avut in vedere aceste "abateri",dar nu-mi stau in fire "reclamatiile".
Pe viitor ar fi bine sa se tina seama de aceleasi reguli indiferent ca este vorba de mine sau de altul.Cine greseste ..plateste !La fel !
Vreau sa spun ca nu stiu si nici nu sunt curios cine se ocupa cu moderarea forumului.Importanta este treaba bine facuta si cu zel ponderat!
Nici nu vreau sa se creada ca as avea vreo apartenenta la vreun grup.
Nu cunosc personal decat 3 membri care oricum sunt "la fund".Sper sa ma scuze daca citesc ! robertino - se intampla si asa ceva si din punctul meu de vedere e normal si nu neaparat voit: Moderatorii sunt membri vechi ai acestui forum si prieteni cu multi din cei cu "greutate", majoritatea se cunosc, s-au intalnit, au baut si s-au simtit bine impreuna. Moderatorii nu sunt roboti, sunt oameni care nu intotdeuna pot fi impartiali. Ca si exemplu: pe topicul in care am scris ca vand masina EEK a aparut cu un mesaj. Multi l-au considerat absolut off topic, deranjat chiar denigrator pe cand, pentru cei care il cunosc pe motan, a fost un moment de amuzament. Uite vorbesc eu(scriu )off topic.
Multi care nu il stiu pe Motan sau EEK ,cum apare pe forum,cred ca atunci cind el scrie ceva,scrie le misto.De fapt el glumeste.Si face asta pt ca isi permite cunoscindu-l pe cel in cauza.Si pe mine ma stiu o parte din cei de aici.Chiar inainte de al cunoaste personal pe Motan,acesta ma distra prin replicile lui.Sa fiti voi sanatosi de cite ori nu m-am contrazis eu cu Lautrentiu.Poate confirma.Era in particular.Chiar ci cu OPR-ul m-am contrazis,in limitele bunei cuviinte,mai de mult.
Cit priveste Administratorul,fiind forumul lui el impune regulile,noi trebuie sa le respectam.Imi pare rau ca Iulica a luat restrictie.Este treaba lor.
Jos democratia,sus dictatura. Mai, io cred ca suferiti de sindromul prea multei libertati..
De ex - eu sunt de ani buni pe un forum de acvaristica. Acolo prima abatere inseamna automat avertisment, ceea ce duce la pierderea drepturlui de a avea acces la mesageria privata si inca cateva chestii pentru 30 de zile. A doua abatere de la regulament insemna ban permanent pe I.P. si gata. Si functioneaza.
Mai mult, acolo daca vrei sa vinzi ceva, fie esti membru in asociatia lor, fie platesti o taxa. De ex ca s avand niste marfa si sa am cont la o rubrica denumita "oferte permanente" - desi sunt membriu activ de ani buni, nu mi s-a permis fara o taxa modica cica de 3 milioane trei luni avans.. Asa ca sa nu le stric lor afacerea cu pretul meu de dumping. Drept pentru care am cerut ajutor si acum am site propriu.. Deci solutii se gasesc.
Aici din pacate - unii s-au obisnuit sa jigneasca, sa injure sa isi faca de cap, sa creeze flame-uri etc etc tocmai pentru ca au libertatea asta.
Hai sa fim seriosi, care dintre voi de aici daca ati fi proprietari (deci pe banii vostri) de forum si admini - care ati tolera jigniri pe privat din partea unor membri? Eu unul sigur nu as tolera.. Laur, ma indoiesc ca tu ai accepta sa sustii financiar un forum si sa iei in schim injurii pe PM.. si sa te faci ca ploua.
Gabii a scris:Laur, ma indoiesc ca tu ai accepta sa sustii financiar un forum si sa iei in schim injurii pe PM.. si sa te faci ca ploua.

As astepta pina cind tipul calca pe bec in public indiferent cu cine si indiferent cu ce dupa care as lua masurile de rigoare.

In particular e o alta treaba si am expus-o mai sus. In plus, in particular nu poti face dovada ca tu sau celalalt interlocutor are dreptate. In disputa dintre doi insi, adevarul poate fi undeva la mijloc asa ca .............. imi mentin punctul de vedere. Un lider de sindicat ar trebui să lucreze cot la cot cu jupînul.

Interesant, nu ?
Teoretic, se stă la masa discuțiilor, se enunță problema - fără acest moment discuțiile sunt pur sterile - apoi fiecare își enumeră plusurile și minusurile și părerea....

Iar dacă din start nu avem o problemă clară....

Binele tuturor trebuie să primeze.
Zephirus a scris:Iar dacă din start nu avem o problemă clară....
Reciteste mesajele din acest topic si vei observa ca este destul de clara "problema".
Laurentiu a scris: In disputa dintre doi insi, adevarul poate fi undeva la mijloc asa ca .............. imi mentin punctul de vedere.

Adevarul este cu siguranta undeva la mijloc, doar asta este motivul pentru care combatem aici ! Doar discutand putem face ceva constructiv.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum