Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

geamuri ionizate sau folie?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
geamuri ionizate sau folie?care ar fii mai buna si pe la ce preturi si unde?am auzit ca la ploiesti ar fi o firma autorizata si buna (si ieftina +autorizatie) dar numai stiu daca ptr folie sau ionizate Din cate stiu eu tot cam pe acolo iesi si cu folie omologata si cu ionizare, dar mai bine le ionizezi pt ca folia nu ti-o poate omologa pe fata. pe fata e omologata folia, daca nu e prea neagra (transparenta 70% pe fata, 30% pe spate) Recomandarea mea e folia! In primu' rand ca nu se zgarie! Si este omologata si folia; numa' sa nu cumperi tu d-aia neomologata! geamurile ionizate in timp se sterg si nu mai zic ca se zgarie imediat Da, ionizatele se zgârie..
Eu am luat de la cineva de pe mașină (se enervase să tot fie oprit, și nu avea hârtie pe ele...), la scos, mai sărea șurubelnița... le-am cam zgâriat ici-colo dar se repară cu puțin fum

În rest, sunt muuult mai sănătoase decât folia. si cat costa folia ? sau cum se vinde la magazin ? pe metru sau are o anumita marime Salutare , eu mi-am pus folie , arata bine si sunt de calitate ( si omologate )

Poza exterior: http://img231.imageshack.us/my.php?image=gata1re6.jpg
Poza interior : http://img379.imageshack.us/my.php?image=interior8oe4.jpg Cat a costat in total? Geamurile NEGRE arata mult mai bine decat geamurile OGLINDA, deci folie iti recomand. Am doi prieteni care si-au pus folie cu 300 lei omologata fata-spate, in locuri diferite. sal Giully , gresit nu se omologheaza pe fatza uitete in codul rutier asta nou si ala vechi daca nu crezi , si credema ca am intrebat la fiecare colt si am si preteni la rutiera ( asta e pentru folie !! ) Si pentru geamuri ionizate se poate face omologare dar costa Nu te contrazic, dar atunci de ce are abtipildul de omologare lipit pe geam? Din ce am inteles, inainte era legal pe fata 30%, iar dupa codul nou e 15%. Am stikere si eu dac ce poti face cu stikerul ala daca nu e omologat ? ca in cartea aia ce ti-o dau la firma de foli scrie clar ca spatele si luneta sunt omologate , ...... asa ne punem toti stikere cu omologare si pe geamurile din fatza si suntem bazati avem omologare In doua locuri diferite ziceau ca folia omologata fata spate e 300 lei si omologata doar spate e 250 lei. Si in acte scrie ca e omologata si fata. Poate gresesc eu, poate tu! 1. pe net se vinde folie omologata cu 'hartie' pe care zice spate + luneta... 6m x 50cm latime = 150ron?!
2. tot pe net, aceeasi firma, vinde separat, folie omologata cu 'hartie' pe care zice: USI FATZA. 3m x 60cm latime = 100ron?!

firma este agreata RAR, deci folia e omologata, e voie cu ea, bla bla bla.
pe fatza e voie cu folie omologata, cu transparenta de 70% minim

Llumar, 3M...au la fel, folii omologate pentru fatza.

. (punct)

ca tu vrei sa iti pui sa fie la fel de 'intunecata' ca pe spate, si nu iti da nimeni bilet pentru ele...e cu totul alta chestie Am folie omologata RAR si aplicata de firma autorizata RAR pe una dintre masini.Situatia LEGALA este urmatoarea:
-atat folia cat si aplicatorul (firma care o pune) trebuie sa aiba autorizatiile RAR
-pe timbrul cu marca foliei se aplica alt timbru de secretizare RAR a carui serie trebuie sa corespunda cu seria trecuta in certificat.
Nu este legala folia cumparata de la magazin cu o"hartie de omologare" numai a foliei.Este legal ,daca montezi tu folia dar trebiue sa te duci la RAR sa-ti faca omologarea individuala pe masina.
Firma autorizata este obligata sa-ti moteze folie cu transparenta max.70% fata si 30% spate.Aceste lucruri le va trece in certificatul de omologare, alaturi de datele de identificare ale masinii.Daca incalca aceste reguli i se va retrage autorizatia.De aceea firma nu va aplica pe fata timbru in caz ca pui(ti se pune la cerere) folie inchisa
Alegerea este si financiara pana la urma:folia mai scumpa,se decoloreaza in timp dar mai rezistenta la socuri mecanice sau ionizare care este pe viata,dar mai sensibila la zgarieturi si intretinere Na cumpara-ti tu folie de pe sit si te rog sa o si pui tu pe geamuri si , si omologheazo , si mai ales sa si arate bine .

Eu la http://cadomar.ro/ mi-am pus folia , ei omologare pe fatza nu fac nu stiu , si credema ca nici nu ma intereseaza . Si daca te uiti bine la mine e folia spate mult mai inchisa decat pe fatza cauta distribuitori/montatori de folie Llumar sau 3M, si ai sa vezi ca au folie omologata si pentru fata.

si crede-ma ca pe mine ma intereseaza, pt ca mi-am pus. Cica dupa noul cod folia pe fata trebuie sa aiba transparenta de cel putin 85% ca sa poata fi omologata. Inainte era 70%. Oricum, important e ca se poate! Reactualizăm

Mai știe cineva care mai sunt scorurile?
Adică:

2 geamuri față
2 geamuri spate
lunetă
parbriz parte superioară

Atât ionizare cât și folie.
Zephirus a scris:Mai știe cineva care mai sunt scorurile?
Poate gaseti aici ce te intereseaza: http://www.google.ro/search?hl=ro&rlz=1W1ADBF_en&q=foliere+geamuri&meta=lr%3Dlang_ro http://www.clubcitroen.ro/forum/post-118037.html Stiu la galati pe cineva care cu 150 ron, iti da timbrele si certificatul RAR, iar folia ti-o pui tu acasa.

Sau la tecuci, cu folie dintr-o bucata ptr luneta + montaj + timbre + certificat rar = 400 ron Toate geamurile.

A mea este programata la tecuci la sfarsitul saptamanii viitoare.

Garantia la folie este de 2 ani. Baieti, stiti cumva vreo firma care se ocupa de ionizat geamuri? am gemurile spate si imi mai trebuie decat autorizatia.
Daca si-a ionizat cineva pe aici de curand sa imi dea si mie un pont ceva.
Sau o autorizatie scanata bine " sa vad cum arata "
Danke Ruptdebeat in aceeasi situatie sunt si eu, am geamurile ionizate fata-spate dar nu mai am nici un act pe ele. Cum fac rost de autorizatie? mergi la o firma care ionizeaza....cu 2 geamuri spate...
dai o mica atentie...
si iti dau acte/actibilde........ la ce bani se mai ionizeaza niste geamuri? cum mai e treaba cu foliile?
As vrea sa pun folii e geamuri autorizate.
ce procent trebuie sa aiba pentru a nu se lua nimeni de mine?
Vreau luneta,geamuri spate si geamuri fata.pe parbriz stiu ca nu e voie.
Daca am cupola foliata,la itp se ia de mine? hai baietii cu tuningu' Minima de transparenta legala ti-o arata cei care se ocupa. Se pot face surprinzator de negre legal. Pe hartie undeva la transparenta de 70%
Dupa cate stiu, geamurile din fata, au acelasi statut cu parbrizul. Asa ca, nu se pot "afuma".
Cupola fiind "tavanul"? foliata cu alta culoare decat masina? Pana la 29% din suprafata masinii poate fi de alta culoare decat cea din talon, fara sa adaugi culoarea in talon.

PS: Dupa cate am vazut pe alte forumuri, e un subiect destul de discutabil chiar si cu citate din ordinele ministerului de transporturi.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum